Kartagińskie ostrze

Albatros
Kartagaina Rzym
powieść historyczna
Kartagaina Rzym

Uwaga dowiedziałem się,że w Rzymskiej Republice było stronnictwo polityczne ...Prawo I Sprawiedliwość.Ciekawe,czy obiecywali też po 500 +
postać głównego bohatera wykreowana bardzo dobrze.Bo tu byli też postacie prawdziwe.Jak Scypion,Katon czy Haniball.
Przemieszcza się akcja w wiele miejsc.Od terenów Kartaginy .Czyli Tunezji,aż po Efez./A to obecna Turcja.
Wojciech Dutka...

Bardzo porządnie napisana powieść historyczna, bez żadnych fajerwerków, ale bez bez zbędnych szczegółów, które by utrudniły odbiór książki. Ot taka lekka pozycja na wakacje. Jest to fabularyzowana i lekko podkoloryzowana biografia Polibiusza, szczególnie jego młodzieńczych lat.
Spotykamy najważniejsze osoby z epoki, ale bez znajomości historii i szczegółów epoki, nic nie...

Przez większość stron książka jest dość przeciętna i nużąca. Ale sama końcówka jest ciekawa ze względu na dobitniejsze i jakby realistyczne ukazanie mechanizmów polityki Rzymu. Brutalnych zasad rządzących koteriami, frakcjami i porozumieniami. Ten klimat daje się naprawdę odczuć. Sam epilog to także ciekawe, 'osobiste' wspomnienia.

Nie przepadam za książkami historycznymi i rzadko po nie sięgam, do wypożyczenia tej zachęcił mnie opis z tyłu, sugerujący podobieństwo do filmu "Gladiator". I nie zawiodłam się, książka jest niesamowita! Opowiada o młodym Polibiuszu, który zostaje porwany, sprzedany jako niewolnik, uwolniony i zdradzony. Czeka go wiele niezwykłych przygód, a to wszystko na tle historii...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po pierwsze z historii wiemy że losy Polibiusza z Megalopolis toczyły się trochę inaczej. Najgorsza jednak w książce jest kompozycja interakcji między bohaterami, portrety psychologiczne postaci są fatalne, dialogi momentami są wręcz groteskowe, a wątek miłosny jest poprostu zmaszczony. Zawiodłem się bardzo.

Jeżeli ktoś oglądał gladiatora to polecam zasięgnąć po ten tytuł, fabuła nie jest skąplikowana, świat w książce jest ukazany perfekcyjnie co dodaje klimatu starożytności, są gladiatorzy, są bochaterowie historyczni, jest wszystko jak na tamte czasy, nie będę dawał spojlerów po prostu trzeba to przeczytać.

Całkiem fajna książka o knowaniach i polityce Rzymu i o tym jak ludzie w nią uwikłani w ciągu paru chwil z pozycji władcy spadają do roli pariasa. Ale od początku obserwujemy losy młodego greka który trafia jako niewolnik do domu kupca, potem zostaje na chwilę wolnym człowiekiem by zaraz trafić na arenę jako gladiator. Akcja całej powieści kręci się wokół upadku Hannibala i...

Rzym zawsze obdzierał ludzi do kości-zdradą,kombinacjami,dążeniem do wielkości.Końcówka walki Hannibala o życie,Kartaginę,wolność.Ale zdrajcy są nawet wśród krewnych i przyjaciół.Czy takie życie ma sens?Czy ma sens walka o cokolwiek?Czy lepiej poodac się Rzymowi i stać się ja Rzymianie-podli,płascy,zapatrzeni w siebie

Jedna z niewielu ksiazek ktorych nie moglem dokonczyc. Autor niewatpliwie ma ogromna wiedzie z zakresu antyku czego absolutnie Mu nie ujmuje natomiast nie powinien brac sie za pisanie beletrystyki. Glownym zarzutem jest styl w jakim ksiazka zostala napisana a w zadzadzie jego zupeny brak. Postacie sa tak sztuczne a ich wzajemne interakcje tak wydumane ze z kazda przeczytana...

Uważam że książka świetnie napisana i poprowadzona. Dosłownie wciągnęła w świat starożytnych. Rewelacyjnie się czytało, polecam jako ciekawą wersję historii znanej z podręczników, ale opisanej tak jakbym poznawała ją po raz pierwszy.

Dyskusje

• Powieść historyczna