Los Angeles Lakers. Złota historia NBA

Wydawnictwo: Sine Qua Non
koszykówka
sport
Jimu

Głęboko fascynująca książka, która spodoba się nie tylko fanom Lakers, ale każdemu, kto kocha sport. Marcin Harasimowicz dobrze zna się na rzeczy i dostarcza wielu ciekawych historii o fantastycznym zespole z Los Angeles. Roland Lazenby, autor książki Michael Jordan. Życie Historia NBA pisana purpurowo-złotymi zgłoskami. Legendarni zawodnicy: Kobe Bryant, Shaquille O’Neal, Magic Johnson,...

Roland Lazenby, autor książki Michael Jordan. Życie

Historia NBA pisana purpurowo-złotymi zgłoskami.

Legendarni zawodnicy: Kobe Bryant, Shaquille O’Neal, Magic Johnson, Kareem Abdul-Jabbar, Wilt Chamberlain, Jerry West, George Mikan. Wspaniali trenerzy: Pat Riley i Phil Jackson. 16 tytułów mistrzowskich i rekordowe 31 występów w wielkim finale. A wszystko to dzięki pieniądzom biznesmena z Ostrowca Świętokrzyskiego…

Świat koszykówki nie byłby tak fascynujący bez blisko 70-letniej historii Los Angeles Lakers. Marcin Harasimowicz towarzyszył drużynie przez kilka ostatnich sezonów. Stworzył pełną anegdot opowieść o dziejach zespołu, jego gwiazdach i największych rywalach.

Dlaczego do George’a Mikana strzelano podczas meczu? Jak to możliwe, że jeden z zawodników Boston Celtics brał narkotyki, nawet siedząc na ławce rezerwowych? Który z Jeziorowców dorabiał, pracując w kancelarii prawniczej, a który miał stanąć do walki w ringu z samym Muhammadem Alim?

Ekscytująca podróż za kulisy wielkiego świata NBA. Ekskluzywne wywiady z legendami Lakers i czołowymi dziennikarzami sportowymi ze Stanów Zjednoczonych. I liczne, często zaskakujące, polskie wątki. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana koszykówki!

***

Harasimowicz. Niegdyś starał się u mnie o pracę. Mówię, żeby przysłał mailem ze trzy pomysły tekstów. Już za godzinę dostałem… trzydzieści. To taki mój własny, mały Kolumb, który zapragnął odkryć i zdobyć świat. I zrobił to. A to dopiero jego pierwszy krok w chmurach.
Paweł Zarzeczny, „Polska The Times”

Już w podstawówce na ścianie mojego pokoju wisiał plakat, na którym oprócz reżysera i wykonawców porywającego Showtime, pięknych Laker Girls i Jacka Nicholsona było jednoczące te postacie logo klubu z L.A. Marcin Harasimowicz poznał tak wtedy niedostępny i magiczny świat Lakersów podczas setek godzin rozmów z tymi, którzy w niego wniknęli, i dziesiątków wizyt w Staples Center. Dziś chce powitać Was w tej koszykarskiej rzeczywistości. Warto przyjąć zaproszenie.
Żelisław Żyżyński, nc+

U mnie w domu obowiązuje jedno hasło: Beat L.A.! Nie może być inaczej, skoro jestem fanem Boston Celtics. Doskonale wiem jednak, że NBA bez Los Angeles Lakers nie byłaby taka sama. Ten zespół to nieodłączny element koszykarskiego świata. Warto znać jego historię i mieć świadomość, jak wielcy zawodnicy go reprezentowali.
Maciej Zieliński, legenda koszykarskiego Śląska Wrocław

Marcin Harasimowicz spędził wiele lat na gromadzeniu materiałów i pracy nad książką. Obejrzał setki meczów, przeczytał dziesiątki książek i tysiące wywiadów, sam przeprowadził setki rozmów. Szczegółowo opisał całą bogatą historię drużyny, dokopując się w dziejach Lakers nawet do polskich wątków.
Michał Rutkowski, „MVP Magazyn”

Marcin Harasimowicz – dziennikarz sportowy, pisarz komediowy, aktor, producent i gospodarz hitowych w południowej Kalifornii stand-up shows. Autor książki LeBron James. Król jest tylko jeden? oraz dziennikarz akredytowany na mecze Lakers i Clippers. Publikował między innymi na łamach „Przeglądu Sportowego”, „MVP”, „Playboya” i „Daily Mail”, pracował też dla BBC Sports oraz światowej edycji „Four Four Two”. Jest współgospodarzem popularnego podcastu komediowo-sportowego Soccer Comics. Mieszka w Los Angeles. Można go śledzić na Twitterze: @martinwharris.

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/zapowiedzi/

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1284

Koszykówka z Miasta Aniołów

Choć Los Angeles Lakers od kilku lat szorują po dnie NBA to wciąż (według magazynu "Forbes") najcenniejszy klub zawodowej ligi koszykarskiej, wyceniany na 2,6 mld dolarów, z przychodami na poziomie 293 mln dolarów. Za tą wartością stoi gigantyczny, 20-letni kontrakt telewizyjny na 4 mld dolarów, potężny rynek Los Angeles, ale przede wszystkim bogata historia jednego z najbardziej utytułowanych klubów NBA.

Czy historię NBA można sprowadzić do historii LA Lakers i Boston Celtics? Pewnie nie, ale te dwa kluby zgarnęły 33 z 68 tytułów. Lakersi mają 16, o jeden mniej niż rywale, ale za to dzierżą rekord w liczbie występów w finałach NBA. Z 31 występami na koncie grali w niemal co drugich finałach w historii ligi i pojawiali się w nich przynajmniej raz w każdej dekadzie jej istnienia. Nic dziwnego, że wciąż pozostają najpopularniejszym klubem ligi i najmodniejszą drużyną wśród hollywoodzkich gwiazd, na czele z Jackiem Nicholsonem, kibicem Lakers nr 1.

Cała tę bogatą historię usiłuje nam przedstawić Marcin Harasimowicz w swojej najnowszej książce. Harasimowicz to jeden z najlepszych polskich dziennikarzy piszących o koszykówce, ale od lat mieszka właśnie w Mieście Aniołów i akredytowany jest tak na mecze Lakers, jak i ich lokalnych rywali, Clippers. To pozwala mu pokazać ciekawą, unikalną dla nas perspektywę. Z jednej strony ma całą masę doświadczeń z osobistych kontaktów z zawodnikami, trenerami i innymi pracownikami klubu, a także skupionymi wokół niego dziennikarzami, czym chętnie dzieli się na kartach książki. Z drugiej strony wyszukuje cała masę polskich smaczków, nie tylko związanych z emigrantami z Polski, którzy przyczynili się do rozwoju klubu, ale i zawodnikami, którzy o Lakersów się otarli, a następnie odcisnęli jakieś piętno na Polskiej Lidze Koszykówki.

Jednak polskie akcenty to jedynie drobna część całości. Harasimowicz zaczyna od najdawniejszych lat i opisuje początki Lakersów w Minneapolis, ich przeprowadzkę do Los Angeles, gdzie byli pierwszym klubem ligi na Zachodnim Wybrzeżu oraz kolejne pokolenia gwiazd, od George'a Mikana po Kobego Bryanta.

Nie oczekujecie tu hagiografii. Harasimowicz nie pisze wyłącznie w tonie pochwalnym, choć widać jego sympatię dla drużyny. Jednak przeszło 70 lat historii to cała masa klubowych wzlotów i upadków. Dzieje dominacji, ale i frustracji. Bohaterowie i ciemne plamy na złoto-purpurowych barwach. Autor nie szczędzi nam sensacyjnych smaczków, opisuje trudne charaktery gwiazd, konflikty między osobowościami, huczne imprezy zawodników, którzy nie stronili od używek, a także ogromną swobodę seksualną, która panowała wśród graczy Lakers, a którą odrobinę utemperowało dopiero odkrycie wirusa HIV u Magica Johnsona.

Historia Lakers to również historia profesjonalnej koszykówki w Stanach Zjednoczonych. Od mało popularnych gier w obskurnych halach, przez transmisje telewizyjne z odtworzenia, aż po miliardowy biznes, o który zabijają się największe telewizje w USA i na świecie. Lakersi to marka globalna i choć wartością nie dorównują czołowym klubom piłki nożnej czy futbolu amerykańskiego, to w świecie koszykarskim są wciąż najbardziej rozpoznawalni. Każdy szanujący się fan koszykówki powinien znać ich historię.

Krzysztof Krzemień

Pszczoua | 2019-06-16

Historia jednej z największych drużyn w historii NBA :) Bardzo dobrze się czyta :) Wiele ciekawostek. Można się dużo dowiedzieć. Zdecydowanie polecam :)

Hubertos91 | 2019-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Książka przedstawia w sposób szczegółowy całą historię Lakers. Jako, że interesuję się koszykówką nie od dziś "połknąłem" tę pozycję w 2 dni. Mnóstwo ciekawych i zabawnych anegdot, nie tylko dla osób, które tym sportem nie interesują się na co dzień.

Polecam.

Bzyku | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Ciekawe kompendium wiedzy o tej słynnej drużynie koszykarskiej.

Bartek | 2017-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2017

To książka niezwykle przyjazna dla czytelnika - nie atakuje seriami tabel ze statystykami i rzędem nic nie znaczących nazwisk. Marcin Harasimowicz skupił się raczej na odtworzeniu historii Lakersów i ich wpływie na ligę NBA, a wreszcie (bez przesady) na całą, nie tylko lokalną społeczność. Znajdziemy zatem początki Minneapolis Lakers (polski ślad!), erę G. Mikana, średnio udaną wbrew pozorom kadencję boiskową Jerry'ego Westa, a wreszcie "Showtime" Magica i czasy duetu Shaq/Kobe. Autor nie cytuje jedynie książek - dociera też do niektórych uczestników wydarzeń. Co więcej, nie boi się także krytycznie odnosić do (często gloryfikowanej) historii. Bardzo polecam.

Bitel | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Los Angeles Lakers to obok Boston Celtics najbardziej utytułowana drużyna w historii NBA i jedna z najbardziej znanych drużyn na świecie.Mieszkający w USA polski dziennikarz Marcin Harasimowicz napisał książkę, w której poznajemy całą historię klubu.Od początków NBA,gdy klub swoją siedzibę miał jeszcze w Minneapolis, a gwiazdą drużyny był grający w wielkich okularach George Mikan,po czasy przenosin do LA,lata 60te naznaczone klęskami z Boston Celtics,gdy brylowali Elvin Baylor i Jerry West,po upragnione mistrzostwo i pokonanie Celtów w 72 roku,z legendarnym Wiltem Chamberlainem w składzie.Późniejszy etap to przyjście do klubu doktora Jerrego Bussa,który jako właściciel uosabiał wszystko co związane jest z show,zresztą czasy słynnego "Showtime",lata 80te i pamiętne pojedynki Magic vs Larry, oczywiście czasy Abdul Jabbara,do dzisiaj najlepszego strzelca w historii NBA.Ostatnim wielkim etapem Lakersów to lata 2000-2002 i 3 mistrzostwa już Philem Jacksonem,legendarnym kolekcjonerem...

patrolski | 2016-07-14
Przeczytana: maj 2016

Książka bardzo ciekawa przede wszystkim ze względu na mnogość rożnych historii i ciekawostek. Przede wszystkim jednak należy docenić ogrom pracy autora, który naprawdę musiał odbyć ogromna liczbę rozmów, zeby zebrać te wszystkie fakty a następnie przedstawić je w formie przystępnej dla czytelnika. Dzięki temu mamy wiele punktów widzenia, rożne opinie a i garść suchych faktów. Nie ukrywam ze wlasnie dzieki tej książce dowiedziałem sie bardzo duzo o mojej ulubionej drużynie z NBA. Polecam!

Rino | 2016-05-29
Przeczytana: styczeń 2016

Interesująca lektura dla każdego sympatyka sportu - niekoniecznie fana NBA, czy koszykówki. Po średniej biografii LeBrona Jamesa, tym razem Harasimowicz pozytywnie zaskakuje - w książce zawarł sporo anegdot i zakulisowych historii, dzięki którym czytelnik będzie czerpał frajdę z lektury. Choć autor jest fanem Lakers, nie unika również trudnych tematów, jak kontrowersyjne sędziowanie w finałach konferencji zachodniej (przeciwko Sacramento Kings) w 2002 roku.

Mateusz | 2016-01-27

Rewelacja! Marcin Harasimowicz sprawił, że zapałałem sympatią do drużyny, za którą nigdy specjalnie nie przepadałem. Hasło "Beat L.A." towarzyszyło mi niemal od pierwszego dnia, kiedy zainteresowałem się koszykówką i ligą NBA. Książkę czyta się jednym tchem, kończąc jeden rozdział, mówisz sobie w myślach: "To może od razu kolejny?". Strona za stroną, wątek za wątkiem. Niezwykle ciekawa była dla mnie szczególnie pierwsza część książki, opisująca początki zespołu (jeszcze w Minneapolis), które, jak się okazało, mają związek z Polską. Wszystko przez emigranta, który... ale, ale! Niema tak łatwo, bez spojlerów. Przeczytajcie sami. Doskonałym uzupełnieniem są zamieszczone na końcu wywiady, w których autor pyta znane persony związane z drużyną o ligą NBA o perspektywę na przyszłość i to, czy Los Angeles Lakers poradzą sobie z kryzysem, jaki kilka lat temu dotknął drużynę.

Baron | 2015-10-02
Przeczytana: 15 września 2015

Los Angeles Lakers ma w sobie coś, czego nie ma żaden inny klub NBA. Mimo słabej gry od kilku sezonów, purpurowo-złote barwy nadal są symbolem najlepszej koszykarskiej ligi na świecie. Marcin Harasimowicz przez siedem lat przygotowywał się do opisania historii tego klubu. Książka "Los Angeles Lakers. Złota historia NBA" opowiada nie tylko o znakomitej historii "Jeziorowców", ale także o ewolucji NBA na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Dzisiaj wielką popularnością cieszą się konkursy wsadów i to one przyciągają uwagę wielu osób nie interesujących się koszykówką na co dzień. Koszykarze imponują swoimi umiejętnościami i w spektakularny sposób umieszczają piłkę w koszu. Dzięki książce Harasimowicza, możemy dowiedzieć się, że w przeszłości, wsady były przejawem arogancji i braku szacunku wobec rywala. To podejście zmieniło się wraz z nadejściem ery Wilta Chamberlaina - postaci nietuzinkowej, o czym przekonacie się za chwilę.

"Generalnie we wczesnych latach wsady były uważane za...

Zzyciaksiazek | 2015-07-14
Przeczytana: czerwiec 2015

Los Angeles Lakers to jeden z najbardziej rozpoznawanych znaków NBA. Nie trzeba być fanem koszykówki, by kojarzyć żółto-fioletowe stroje i logo drużyny z Kalifornii. Gracze tacy jak Magic Johnson, Shaquille O’Neal czy Kobe Bryant to nie tylko wybitni sportowcy, ale i gwiazdy show-biznesu. Jednak nie każdy wie, że korzenie tej organizacji sięgają poza słoneczne LA.

Marcin Harasimowicz barwnie opisuje pierwsze lata kształtowania się ekipy, co szło równolegle z początkami całej ligi NBA (pierwotnie BAA - Basketball Association of America). Zaczęło się w deszczowym Minneapolis i to z polskim akcentem (po szczegóły odsyłam do książki).

Nazwa Lakers (ang. lake – jezioro) wzięła się od przydomku stanu Minnesota („Kraina 10 000 Jezior”). Czasy zdominowane przez białych graczy (głównie przez segregację rasową), dzikie obyczaje na trybunach oraz swobodne podejście do picia piwa i palenia papierosów. Poznajemy również okres dominacji legendarnego podkoszowego George’a Mikana (zdobył z...