Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Kołysanka dla mordercy

Cykl: Polski psychopata (tom 2) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
9788328020535
Pola

W kanale ciepłowniczym w Warszawie znaleziono kolejną ofiarę seryjnego zabójcy. Sprawca, nazwany przez policję Doktorem Śmierć, zabija bezdomnych zastrzykiem w serce, a następnie odcina denatom dłonie. Profiler Rudolf Heinz zostaje wysłany do stolicy, by pomóc w śledztwie. Okazuje się, że sprawa ma związek z tajemniczym zgonem znanego przedsiębiorcy. Wszystko wskazuje na to, że jej źródeł...

Profiler Rudolf Heinz zostaje wysłany do stolicy, by pomóc w śledztwie. Okazuje się, że sprawa ma związek z tajemniczym zgonem znanego przedsiębiorcy. Wszystko wskazuje na to, że jej źródeł należy szukać w dalekiej przeszłości, gdy biznesmen prowadził fabrykę nielegalnie zatrudniającą imigrantki ze Wschodu. Tymczasem ze szpitala psychiatrycznego na Śląsku ucieka Inkwizytor – morderca, który wiele lat temu omal nie pozbawił życia Rudolfa Heinza. Obydwaj mężczyźni mają ze sobą niewyrównane rachunki…

źródło opisu: W.A.B., 2015

źródło okładki: W.A.B., 2015

gwiazdka | 2016-10-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 18 października 2016

„Kołysanka dla mordercy” to kolejna książka Czubaja i kolejne śledztwo Heinza. Dla mnie zaś kolejny dobry kryminał, na takich lekturach właśnie zapałałam miłością do tego gatunku, stąd może i wyższe oceny. Powieść bez brawurowych pościgów, bez akcji mordobicia, tylko typowe szukanie poszlak, rozmowy z ludźmi, badania śladów i czasem mylne tropy. A wszystko okraszone logicznym myśleniem i wyciąganiem wniosków. Nowi są tylko profilerzy- ale ci są nowi nie tylko w powieściach, ale też w życiu. Policjanci niepozbawieni wad, na plus jednak zaliczam wyjątkowość, że bohaterem jest człowiek, a nie jego nałogi. W mojej ocenie książka bardzo dobra.

książek: 2059
jamczyk | 2017-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Komisarz profiler Heinz odsłania "beztroskie" kulisy bycia policjantem. Bezdomni i milionerzy schodzą z tego świata, a ktoś, musi wyjaśnić dlaczego spotyka ich taki los. Bardzo dobra kontynuacja, czas się brać za następną część. Plus za muzyczne wybory.

Marzena | 2017-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Pochłaniam Czubaja w zaskakującym, nawet dla mnie samej, tempie.
Biorąc do ręki kolejny tom, odnoszę wrażenie, jakbym otwierała list od dobrego znajomego, który pisze co u niego od ostatniego listu słychać. A, że u niego brutalne morderstwa, upozorowane samobójstwo, choroba koleżanki i nowy naczelnik, jest co opisywać i jest co czytać.
A sposób w jaki to robi?!
Snuje historie brutalne i mroczne uzupełniając je o swoje spostrzeżenia i przemyślenia ociekające sarkazmem, dowcipem, i przezabawną - trafną i ciętą jednocześnie - ripostą. Ja siedząc i czytając zaśmiewam się w głos, prycham i rechoczę.
Uwielbiam poczucie humoru autora.
I jego bohatera.
Jedni zachwycają się bohaterem stworzonym przez Jo Nesbo, do którego ja ciągle dojrzewam; inni Jackem Reacherem, który nie wzbudza we mnie żadnych emocji, ja mam Rudolfa Heinza i jestem zadowolona.
Przymykam oko na lekkie niedociągnięcia i nadużycia, na które pozwolił sobie autor i czerpię maksimum przyjemności z lektury.

żurawie_origami | 2017-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Jak dla mnie znów nudnawo. To moje drugie spotkanie z autorem (na stanie mam jeszcze dwie książki, dostałam w prezencie, pewnie przeczytam ale bez nadmiernych wypieków na twarzy). Nie umiem się zachwycić twórczością pana Mariusza Czubaja. Nie wiem dlaczego? Może to coś ze mną jest nie tak? Uwielbiam kryminały, a w tym wypadku czytam i nie odczuwam żadnych emocji. Czasem rozbawiły mnie myśli i powiedzonka Heinza, ale też nie ubawiłam się po pachy. Jak dla mnie bardzo przeciętnie. Tyle o tym.

deskath | 2014-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

"Kołysanka dla mordercy" to drugi kryminał, którego bohaterem jest profiler Rudolf Heinz. Tym razem usiłuje on znaleźć mordercę, który zabija warszawskich kloszardów, a następnie odcina im dłonie. Brutalne morderstwa wydają się łączyć w jakiś sposób ze śmiercią pewnego przedsiębiorcy, który kilka lat wcześniej był zamieszany w podejrzane sprawy. Książkę czyta się bardzo dobrze. Autor podsuwa wciąż nowe tropy, myląc czytelnika. Heintz to ciekawa postać mająca swoje wady, które czynią go bliższym czytelnikowi. Jednym słowem dobry kryminał. Warty przeczytania.

filozof | 2015-07-17

O takie historie lubię, rzecz jasna tylko w książkach.A tu miałem do czynienia ze świetnym kryminałem i to naszego autora.
Mariusz Czubaj pokazał,że Polak potrafi pisać dobre kryminały.
Bo trzeba mieć,za przeproszeniem łeb jak sklep.By wpaść na taki pomysł.
Oto mamy psychola,taki świr.Który morduje ludzi,obcina im dłonie.No debil normatywny.
A do tego ginie jakiś bogaty gość.
Trudne sprawy...kryminalne.
Książka wciąga i się ją cudownie czyta.
Zaskakuje i to pozytywnie.
E-book.

adawid | 2018-04-27

Druga część przygód Rudolfa Heinza i muszę przyznać, że jest lepsza niż pierwsza.
Ponownie komisarz zostaje oddelegowany do Warszawy, gdzie nieznany sprawca zabija bezdomnych. Ogłusza ich, aplikuje zastrzyk z różnych substancji i odcina dłonie. Jest nieuchwytny, choć zaczyna z czasem popełniać coraz większe błędy. Jednak ofiary są bezimienne. Ciężkie do zidentyfikowania, co utrudnia powiązanie ich z mordercą.
Czemu tak robi? W jaki sposób wybiera ofiary? I jaką rolę odgrywa znany biznesmen (a raczej jego śmierć), który skrywa mroczną tajemnicę swojej pierwszej fabryki?
Ponadto, pojawia się wątek Inkwizytora,chcącego za wszelką cenę dopaść komisarza, jak również perypetie dziennikarza Andrzeja Kolbę, który pragnie zrobić film o zbrodniarzu. Tylko czy ten pomysł nie wyrządzi więcej złego niż dobrego?
Dużym minusem fabuły jest ponownie brak zdecydowanej akcji w ostatecznej konfrontacji z mordercą.

Mako | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

W Warszawie dochodzi do serii morderstw dokonanych na kloszardach, a ich odcięte dłonie trafiają w przesyłkach pocztowych do przypadkowych osób, gdyż morderca chce zwrócić uwagę na swoje "dzieło". Z Katowic do stolicy przyjeżdża komisarz Heinz, by wspomóc zespół dochodzeniowy swoją wiedzą profilerską. A co do tego ma śmierć pewnego biznesmena?
Mam dość mieszane uczucia do tej książki, bo z jednej strony czyta się ją dobrze, a z drugiej męczy. Wiem, jedno z drugim się wyklucza, ale w tym wypadku tylko pozornie. Bo jak dla mnie fabuła została dobrze skonstruowana, przeszkadzały mi tylko zbyt częste wtrącenia o egzystencjalno-rodzinnych rozterkach komisarza, o jego rzucaniu palenia i problemach z alkoholem. Spowalniają akcję, przygnębiają i sprawiają, że klimat z mrocznego robi się meliniarski. Gdyby autor umieścił mniej tych wypychaczy byłoby lepiej, a tak jest tylko dobrze.

Anna | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Całkiem fajny kryminał. Dwa równoległe wątki kryminalne. Oba bardzo interesujące. Jak zwykle nie odgadłam rozwiązania.

Mam tylko dwa zarzuty do tej książki.
Pierwszy to nieustające nawiązania muzyczne. Można by pomyśleć, że życie Heinza składa się TYLKO ze słuchania muzyki. Było tak w pierwszej części, jest w drugiej, będzie też w kolejnej (którą zaczęłam czytać). Ani tytuły utworów, ani nazwy zespołów, ani nazwiska muzyków nic mi nie mówią i to ciągłe informowanie czytelnika czego akurat słucha Heinz, albo czego chciałby posłuchać nużyło mnie okropnie. (Trochę przejaskrawiam, ale tylko trochę)

Po drugie - zakończenie. Akcja książki rozwijała się tak, jak powinna była się rozwijać. Napięcie rosło. A skoro tak, to na końcu spodziewamy się wielkiego BUM - jak po przekłuciu szpilką nadmuchanego balona. Niestety balon był już sflaczały i "bum" nie było żadnego. Zakończenie trzeba przepisać i będzie 7 gwiazdek.

Strega | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Dobry kryminał ze zręcznie skonstruowaną fabułą. Postać profilera Rudolfa Heinza budzi moją sympatię, jest inteligentny, trochę mroczny, zresztą tak jak i sama książka. Pomysł z dwuwątkowym śledztwem według mnie świetnie się sprawdza. Tropy niby się łączą, a jednak nic nie jest takie oczywiste.

Czytałam kiedyś "Aleję samobójców", książkę, którą Mariusz Czubaj napisał razem z Markiem Krajewskim i ta wydała mi się płaska i mało interesująca. Tym razem jest inaczej. Począwszy od prologu fabuła jest wciągająca. Muszę sięgnąć po wcześniejszą książkę z Heinzem. No i czekam na kolejną, trzecią, bo "Kołysanka" kończy się w sposób, który ewidentne będzie miał ciąg dalszy.