rozwińzwiń

Wersal. Za fasadą przepychu

Okładka książki Wersal. Za fasadą przepychu William Ritchey Newton
Okładka książki Wersal. Za fasadą przepychu
William Ritchey Newton Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Życie codzienne historia
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Życie codzienne
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2015-02-18
Data 1. wyd. pol.:
2015-02-18
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379436682
Tagi:
historia Francja Wersal
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
52
36

Na półkach:

Słowo „Wersal” rozpala wyobraźnię : pałac kapiący złotem, ogromne sale z tysiącami luster i kandelabrów, korytarze stanowiące tło dla wyszukanego ceremoniału dworu króla Francji, ogrody będące miejscem wyszukanych rozrywek arystokracji, skrzące się tryskającymi w niebo fontannami i przystrzyżone żywopłoty ogrodów układające się w misterne wzory… Ale „Wersal” ma też ciemniejszą stronę, będąc synonimem złotej klatki. Uzbrojony w taką wiedzę przystąpiłem do lektury książki „Wersal. Za fasadą przepychu”. Nie spodziewałem się po niej wiele – wychodziłem z założenia, że niczym mnie nie zaskoczy. Jakieś było moje zdziwienie, gdy było wręcz przeciwnie.

Z każdą przeczytaną stroną moje zaskoczenie rosło. Z książki dowiadujemy się o kulisach funkcjonowania wielkiego pałacowego kompleksu w Wersalu, a przede wszystkim o tym, jakie niewygody musieli cierpieć jego lokatorzy: o tym, że był przeludniony i zamieszkiwało go więcej ludzi, niż pierwotnie planowano, o tym, że wybudowano go w miejscu cierpiącym na deficyt wody, i że ogrodowe fontanny były zarazem przekleństwem zarówno pałacu jak i samego miasta Wersal. O tym, że budując pałac nie pomyślano o wystarczającym zapleczu kuchennym dla tak wielkiej masy ludzi, podobnie zresztą jak o zapleczu sanitarnym.

Czytając książkę odkryłem, że lokatorzy – goście króla : książęta, księżne, hrabiowie i hrabinie itp. itd., otrzymywali w pałacu pokoje i apartamenty na zasadzie zbliżonej do naszych mieszkań kwaterunkowych lub socjalnych. Nie będąc właścicielami i nie mając żadnych praw do swoich mieszkań (co więcej – nie mogąc bez zgody króla wyprowadzić się z nich!) skazani byli na nieustanne zabiegi o lepsze lokum lub o utrzymanie tego, które już im przydzielono. Gdy czyta się „Wersal…” niektóre starania arystokratów wydają się śmieszne i żałosne, ale po chwili przychodzi refleksja, jak bardzo są one podobne do zabiegów współczesnych rodzin, które piszą pisma o przyznanie im przez państwo lub gminę lepszego mieszkania kwaterunkowego. Okazuje się, że polepszenie pałacowego statusu można było osiągnąć „wychodząc sobie” apartament z własną kuchnią, albo z podwójnymi szybami, albo bardziej oddalony od smrodliwych wychodków lub z lepiej działającym kominkiem… Ileż śmieszności było w drobnych intrygach, podchodach, przepychankach, skargach, prośbach – i wszystkich tych działaniach, których jedynym celem było załatwienie mieszkania 3-pokojowego z kuchnią zamiast mieszkania 2-pokojowego bez kuchni!

Śledzimy na kartach książki niekończące się pasmo problemów zarządcy pałacu, związanych z zakwaterowaniem wzrastającej liczby arystokratów, z których każdy skarżył się na warunki, w jakich przyszło mu mieszkać. Śledzimy jego walkę z nielegalnie dostawianymi piecykami, wydzielanymi kuchniami zagracającymi pałacowe korytarze, wreszcie z lokatorami niszczącymi przydzielone im mienie. Czy nie brzmi to znajomo? Okazuje się, że XVII-wieczni arystokraci niewiele różnili się pod tym względem od polskich najemców zostawiających po sobie zdewastowane ściany…

Wszystko to składa się na obraz końcowy: w okresie tuż przed rewolucją życie w Wersalu było uznawane za udrękę, a kto tylko mógł – uciekał z niego do Paryża, gdzie życie było znacznie wygodniejsze i pozbawione ograniczeń.

Jedyne, co mi w książce przeszkadzało, to nadmiar liczb. Są miejsca, gdzie autor przytacza tak precyzyjne dane liczbowe, że książka zaczyna nieco nużyć. Na szczęście miejsc takich nie ma zbyt wiele i – jeżeli komuś one przeszkadzają – może je po prostu pominąć.

Nie jest to książka dla ludzi spodziewających się tajemnic, romansów i innych „smaczków” z przedrewolucyjnej Francji. To bardzo rzeczowy obraz życia w wersalskim pałacu – bardzo daleki od powszechnych wyobrażeń. Jak dla mnie – doskonała lektura!

Słowo „Wersal” rozpala wyobraźnię : pałac kapiący złotem, ogromne sale z tysiącami luster i kandelabrów, korytarze stanowiące tło dla wyszukanego ceremoniału dworu króla Francji, ogrody będące miejscem wyszukanych rozrywek arystokracji, skrzące się tryskającymi w niebo fontannami i przystrzyżone żywopłoty ogrodów układające się w misterne wzory… Ale „Wersal” ma też...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    39
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2
  • Historyczne mniej lub bardziej
    1
  • Historia
    1
  • Historyczna
    1
  • Oświecenie
    1
  • Risercz
    1
  • Historie trochę inne
    1
  • MBP Waw 103 Biel
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wersal. Za fasadą przepychu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne