Cudnie paskudnie

Wydawnictwo: Telbit
literatura piękna

Książka nagrodzona w I ogólnopolskim Konkursie Literackim na powieść dla młodzieży. Ania nastolatka ze wspaniałym świadectwem i niezbyt poukładanym wnętrzem i anioł stróż, który w pokoju dziewczyny znalazł się o 15 lat za późno. Wzruszająca i zmuszająca do głębokich refleksji powieść, ujmująca swoją tematyką, bolesną i oszczędną w słowach. Taka osoba jak Ania naprawdę istniała. Jednak nigdy...

Taka osoba jak Ania naprawdę istniała. Jednak nigdy nie spotkała swojego Anioła Stróża. Dlatego wymyśliłem tę historię. Oparłem ją na garści faktów przekazanych mi przez rodziców Ani po jej śmierci. Chciałbym im za to serdecznie podziękować.

Moim celem nie było odtworzenie ostatnich lat życia Ani. Pragnąłem poznać ścieżki, którymi ludzie odchodzą. Teraz widzę, że jest to opowieść o oddalaniu się od dobra. Nie ma w niej rozdziału ani zdania, przy których pisaniu nie marzyłem, aby przywrócić Anię do życia. Próbowałem różnorakich zaklęć, poszukiwałem mocy, prosiłem o łaskę. Sentymentalni głupcy powiedzą, że dzięki tej książce Ania żyje, ale to kłamstwo. Nie ma jej tutaj, nie mogę wziąć jej za rękę, usłyszeć jej śmiechu. Ta opowieść składa się wyłącznie ze słów, zaś słowa układają się w pytania, na które nie sposób odpowiedzieć innymi słowami. Oto największy paradoks języka.

źródło opisu: okładka

Fenomenalna książeczka. Nie jest pretensjonalna, pozwala samemu zadecydować, czy to, co w niej opisano, jest dobre czy złe. Postać anioła jest raczej biernym obserwatorem wydarzeń, tak więc książka nadaje się również dla gorliwych ateistów. Jedna jej wada to niespełna 70 stron przy mniejszym niż A5 wymiarze - za to mistrzowsko napisanych. Polecam!

Intan | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, (wy)Pożyczone
Przeczytana: 2010 rok

To jedna z tych książek, których nie potrafię ocenić - czy jest już dobra, czy jeszcze przeciętna? Wiem na pewno, że jest małym kuferkiem cytatów, chwilami odpychającym przez poruszaną tematykę, ale częściej chyba przyciągającym - refleksją, zadumą wypływającą spod nierzadko bolesnych słów. Prostota stylu w tym przypadku to atut. Mam do niej malutki, tyci sentyment, nawet do tej dziwacznej okładki. Więc chyba nie jest źle.

Mała18 | 2014-02-02
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Książka opowiada o życiu 15 - letniej Ani - zbuntowanej nastolatki, która należy do tzw. ,, trudnej młodzieży". Opowiada o jej życiu i problemach - znajomi, szkoła, używki, problemy z prawem, rodzice, prostytucja. Jej anioł stróż, który odnalazł ją teraz, gdy ma 15 lat, żałuje, że tyle się spóźnił i próbuje zbliżyć się do niej lecz Ania w niego nie wierzy. Książka bardzo mi się podobała. Jest cieniutka, przeczytałam w jeden wieczór. Pouczająca, skłania do przemyśleń... I oparta na faktach autentycznych, bo taka osoba, jak Ania naprawdę istniała ! Polecam wszystkim, szczególnie zainteresowanym tematyką problemów młodzieży.

AmatorkaKsiążek | 2012-08-16

książka umieszczona z literaturą dla dzieci. jak dla mnie skromna książeczka z mega przesłaniem, strasznie nakłania do myślenia, mnie bardzo wzruszyła czytałam nie wiem ile razy, zawsze mam ją przy sobie albo w zasięgu ręki, naprawde polecam

Ervisha | 2010-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2010

Jest to powieść o niemożności uchronienia ludzi przed ich losem a takze ogromnej samotności, która doprowadza do tragedii. Ujmuje czytelnika swoją tematyką, składnia do przemyśleń.