Saint-Exupery

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
5 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Biografii Saint-Exupéry ego nie jest potrzebna fikcja literacka

Stefi | 2013-05-10
Przeczytana: 29 maja 2013

Czytam tę książkę z wysiłkiem. Jej styl nie bardzo do mnie trafia, ale skończę bo nie mam w zwyczaju nie kończyć zaczętych książek. Czytałam już wspomnienia Consuelo -jego żony mówiąc ogólnie łatwo z nim nie miała.
Doczytałam do końca. Szczerze mówiąc nie jestem zachwycona. Wartość tej książki na pewno polega na tym, że napisła ja osoba, która osobiście znała pisarza. Jednak pozostawia jakis niedosyt....

Skene | 2011-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2011

Autor włożył serce w pisanie biografii o człowieku, z którym znał się niegdyś. Plusy - sporo ciekawostek, wynikających z dotarcia do wielu osób, odrzucanie legend, próba dotarcia do prawdy (Róża w "Małym Księciu" już nigdy nie będzie dla mnie taka sama po obrazie Exupery'ego bijącego się z żoną). Minusy - czasami podejście jest zbyt emocjonalne, styl "tylko ja znam prawdę o Exuperym", "wielu innych dopowiada jego myśli" (nazywanie ich zresztą "łajdakami" itd. też nie przystoi poważnemu biografowi), choć jednocześnie sam autor pozwala sobie na fragmenty fikcji literackiej i owe dopowiadanie myśli pisarza.

Anna | 2016-11-04
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane