Antykwariusz

Tłumaczenie: Teresa Tomczyńska
Cykl: Enrique Alonso (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
El Anticuario
kryminał, Barcelona
niebieska

Znany antykwariusz, Artur Aiguader, wchodzi w posiadanie bezcennego manuskryptu. Wynika z niego, że na terenie Barcelony jest ukryty niezwykły przedmiot, tzw. Kamień Boga o magicznej mocy, schowany w XV wieku na prośbę Żydów-przechrztów. Po brutalnym morderstwie Aiguadera sprawą zajmuje się jego przybrany syn i spadkobierca, pisarz Enrique Alonso. Będzie próbował rozszyfrować zagadkę z przeszłości, znaleźć skarb i rozwikłać tajemnicę zabójstwa antykwariusza. Intryga a la Agatha Christie i wątki biblijne.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Hanna | 2015-06-25
Przeczytana: 2013 rok

Kocham książki, kocham Barcelonę a ta książka jest połączeniem tej mojej miłości:)
Zauroczyły mnie opisy dawnej Barcelony, pojawia się też wątek kryminalny i historyczny. Sporo dowiedziałam się o pracy antykwariuszy. Podobała mi się ta książka i czytało mi się ją bardzo fajnie i z zainteresowaniem.

Polecam!

irka | 2015-12-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Książka w stylu Dana Browna, lecz bez karkołomnej akcji. Autor zabiera czytelnika na spacer po Barcelonie i przy okazji snuje opowieść o tajemniczym XV-wiecznym manuskrypcie z ukrytą zagadką, rozwiązanie której grozi śmiercią.
Moim zdaniem fabuła jest rozwlekła, niepotrzebnie autor powtarza się kilkakrotnie, a zakończenie za bardzo ckliwe.
Wystarczy narzekania, przeczytać można.

BagatElka | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

Antykwariusz w tytule sugeruje,że to będzie fascynująca powieść z zapachem zakurzonych tomów,kosztownymi klejnotami,tajemniczymi skarbami i pełna namiętności oraz brawury.I na sugerowaniu się kończy.
Od początku do końca jest mdło aż do bólu.
Dla mnie osobiście autor przypomina pająka,który siedzi w kącie i skrycie tka pajęczynę,tak właśnie uczynił pan Sanchez,przez 14 lat skrycie zbierał pomysły innych i utkał swoją książkę,która wyszła marnie.
Jak jednak wiadomo nawet mierność się sprzedaje dlatego też pojawiła się kontynuacja.Nie mam zamiaru jej nabywać ani wypożyczać bo nie mam chęci dowiedzieć się komu tym razem autor zawdzięcza pomysły na fabułę.
Główny bohater "Antykwariusza" poza myśleniem niewiele działa a nawet jeśli już się do działania zmusi to skutki są opłakane .
Okrutnie mnie denerwował ten typ,który bez głębokiego namysłu nie potrafi skorzystać nawet z toalety.
Rzadko mi się zdarza poczuć tak wielką antypatię do bohatera a tutaj już od pierwszej sceny pojawienia się...

Mnie ta opowieść przypomniała "Bibliotekę cieni". Już po zapoznaniu się z opisem z okładki przyszła mi na myśl właśnie ta książka. Mamy tu kolejny raz powielany schemat antykwariusza i tajemniczego manuskryptu, do tego morderstwo i przybycie spadkobiercy, który angażuje się w odkrycie kto i dlaczego.Ale! tamta powieść miała klimat i tajemnicę i mistycyzm, choć szaleństwa też się trochę tam wkradło. Natomiast u Sancheza to "płaska" proza, bez emocji jakich oczekuje poszukiwacz, bez akcji, z nudnymi wywodami głównego bohatera. Wątek kryminalny? Delikatnie mówiąc skopany, bo od razu wiedziałam kto zabił antykwariusza, a to nie o to chodzi żeby w 2 rozdziale zakrzyknąć Wiem!! po czym śledzić przez kilka kolejnych debaty bohatera z kolegą na temat wskazówek. W ogóle Enrique to niezły myśliciel, wciąż nad czymś myśli, wysuwa swoje filozofie czym może świetnie uśpić od czasu do czasu czytelnika. Dobra książka przed snem, ukołysze niejednego poszukiwacza przygód.
Do tego dodajmy brak:...

Krzysztof Baliński | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Tym razem czytając „Antykwariusza” wybrałem się w literacką podróż do starej Barcelony. Oczywiście to nie pierwsza i nie ostatnia moja tego typu podróż do tego miasta. W Barcelonie wybrałem się do pewnego antykwariatu Artura Aiguadera. Jak się dowiadujemy antykwariusz wchodzi w posiadanie wyjątkowego manuskryptu, który zawiera w sobie niesamowitą tajemnicę dotyczącą kamienia Bożego, to taka legendarna Biblijna błyskotka. Posiadając kamień Boży jak ktoś otworzy arkę przymierza to nie zginie, a więc w praktyce zapanuje nad arką, która była niczym innym jak „starożytną atomówką”, dzięki której naród wybrany opanował ziemię obiecaną Posiadanie kamienia Bożego kusi złych ludzi jak cholera. Dla zdobycia tego tajemniczego skarbu zabijają. Bardzo szybko ginie Artur, są też kolejne trupy.

A więc mamy tutaj literacką mieszankę stylów, najpierw jest to kryminał, potem teoriospiskową powieść w stylu „Kodu Leonarda da Vinci”, mamy też powieść typowo historyczną, bowiem poznajemy fragmenty...

Ciekawa fabuła.Dobrze się czyta.Szczególnie podobał mi się wątek historyczny.Warto po nią sięgnąć :)

gregorick | 2011-02-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 08 lutego 2011

Skusiło mnie to, że akcja dzieje się w Barcelonie, a i opis na okładce też był zachęcający, nie powiem. I nawet nie mogę powiedzieć, że jakoś szczególnie się zawiodłem, co to, to nie. Jednak na pewno nie jest to książka, do której będę wracał.
Akcja rozgrywa się głównie w środowisku barcelońskich antykwariuszy. Jeden z nich, cieszący się sympatią i szacunkiem starszy już człowiek, zostaje zamordowany w swoim antykwariacie. Wiadomo, że przed śmiercią pracował nad jakimś tajemniczym manuskryptem, dopiero co zakupionym. Policja przeprowadza śledztwo, ale równolegle swoje śledztwo postanawia przeprowadzić przybrany syn zamordowanego, aktualnie wzięty pisarz.
Pojawiają się oczywiście piękne kobiety, jest tajemnica sprzed wieków, są kolejne morderstwa. Niby wszystko jak należy, a mimo to czegoś tej książce brakuje, bo nie czyta się jej jednym tchem. Owszem, jest to lektura lekka, jednak raził mnie język powieści, rozterki głównego bohatera są jakby żywcem przeniesione z wenezuelskiej...

MadziaR | 2011-01-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony, czytałam ją z dużym zainteresowaniem. Autor świetnie nakreślił sylwetki i działalność barcelońskich antykwariuszy. Poza tym "Antykwariusz" posiada ten magiczny urok Barcelony, który pokochałam w książkach Zafona. Dodatkowo smaczku dodaje powieści wielka tajemnica sprzed wieków, która popycha do zbrodni.
Przeczytajcie koniecznie, bo warto:)

luelle | 2015-08-07
Na półkach: Nienienie, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Przeczytana, po trosze przekartkowana. Zniechęcił mnie styl autora: powieść jak szkolne wypracowanie - poprawnie, ale bez polotu. Fabuła też zresztą banalna, nieskomplikowana. Żadnej głębi. Eeee tam...

PaniZima | 2013-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 lipca 2013

Podobno książka przeleżała 14 lat w szufladzie i to może trochę bronić autora, ale dla mnie jest zlepkiem wątków i pomysłów już dosyć wyeksploatowanych. Wszystko to już gdzieś było (na przykład zakończenie skojarzyło mi się z "Władcą pierścieni"). Rzadko mi się zdarza rozszyfrować zagadkę kryminalną w książkach, ale tutaj faktycznie od początku wiedziałam, kto okaże się mordercą. Współcześni bohaterowie powieści są "inteligentni" i "wyjątkowi" - elita barcelońskich antykwariuszy, świetny pisarz czy wybitny filolog (bardzo wysoka poprzeczka), a widzimy ich na tle zagadki z XIV-wiecznej Barcelony (okres to barwny i burzliwy, ale ostatnio nawraca jak bumerang, tak jak postacie budowniczych katedr).
Brakuje czegoś osobistego, co potrafiłoby przekonać do tej książki i jej bohaterów. Może też odrobiny skromności (albo odpowiedniego stężenia elokwencji czy erudycji, które uzasadniałoby jej brak). Jedyną postacią, która trochę mnie zastanowiła, była eks-żona głównego bohatera Bety,...