Zamiana

Okładka książki Zamiana Jurij Trifonow
Okładka książki Zamiana
Jurij Trifonow Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Współczesna literatura piękna
Proza Współczesna
Obmen
Państwowy Instytut Wydawniczy
1971-01-01
1971-01-01
Janina Dziarnowska
zbiór opowiadań

Okładka książki Literatura na świecie nr 8/1986 (181) Leszek Engelking, Marian Grześczak, Jacek Illg, Florian Nieuważny, Dmytro Pawłyczko, Walentin Rasputin, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Parujr Sewak, Wiktor Szkłowski, Jurij Trifonow, Mykoła Worobjow
Literatura na ... Leszek Engelking, M...
Okładka książki Literatura Radziecka 11/1985 (437) Wiaczesław Kondratiew, Robert Rożdiestwienski, Jurij Trifonow
Literatura Rad... Wiaczesław Kondrati...

Większa część opowiadania to wspomnienia głównego bohatera, w których można się pogubić. Nie była to książka zła, ale ostatecznie zostawiła mnie z poczuciem, jakby pominięto w niej ważny aspekt, jakby coś jeszcze miało się wydarzyć; niedosyt.

Lubie sobie czasami zrobić taką odskocznie i przeczytać coś całkowicie innego niż horror.
Traf chciał że ostatnio znalazłem własnie "zamiane".Powyższa opowieść to własciwie historia zwykłej rodziny i tematu przeprowadzki który się przewija.
W sumie żaden ze mnie znawca tematu ale jest coś takiego w tej ksiażce że wywołuje naprawdę spore emocje, niewiem czy to ta realność opisanego świata, czy niesamowity zmysł obserwatorski autora czy może lekkie pióro ale po przeczytaniu można odczuć całą palete emocji.
Mogę tylko serdecznie polecić, niedługa opowieść a warto poznać.

Nie ma rodzin idealnych i nieskazitelnych. W każdej zdarzają się np. czarne owce, problemy, nieporozumienia, zgrzyty na różnym tle. Czasem członkowie rodzin mogą wręcz się nienawidzić i ich interesy lub wizje życia mogą stać w sprzeczności. Często wzajemne antypatie i animozje wracają ze szczególną siłą przy rodzinnych uroczystościach lub przy okazji różnych losowych zdarzeń. W książce tak właśnie się zdarzy i różne uczucia odżyją na nowo.
W tej minipowieści ukazana zostaje oczom czytelnika pewna rodzina właśnie. Poznajemy ją w czasie przełomowych i trudnych chwil. Seniorka rodu poważnie zachoruje i jednocześnie pojawia się pomysł zamiany mieszkań. Te dwie okoliczności doprowadzą do wspomnień u głównego bohatera. Dzięki niemu poznamy losy rodzinne i wyjaśnione zostaną powody wzajemnych oskarżeń, braku zrozumienia lub porozumienia pomiędzy jej członkami. Zamiana mieszkania nie będzie łatwa nie tylko ze względów proceduralnych i urzędniczych. Główną przeszkodą są tu rozpadające się rodzinne więzy na różnych poziomach.
Bardzo dobra realizacja pomysłu na krótką powieść obyczajowo-psychologiczną z rodzinnymi perypetiami i sprawami w roli głównej. Koniecznie 7/10 gwiazdek w ocenie. Jest to kawałek ciekawej literatury z okresu Związku Radzieckiego.

W książkach Trifonowa często poruszany jest konflikt między ludźmi o różnym podejściu do życia. Jedni chcąc osiągnąć od życia jak najwięcej potrafią wychodzić , załatwić to co im jest potrzebne. Inni tego nie potrafią. Oczywiście i jedni i drudzy uważają siebie za lepszych. Ci potrafiący uważają tych drugich za nieudaczników , leni i ludzi bez charakteru . I odwrotnie , ci drudzy uważają tych potrafiących za egoistów ,ludzi bez serca i charakteru.
Tytułowe opowiadanie "Zamiana" opowiada o takim konflikcie w małżeństwie. On pochodzi z rodziny ideowców i altruistów , ona z rodziny pragmatyków.
Pozostałe opowiadania to scenki z Moskwy i okolic a także z pustyni Karakorum , historyjki o życiu i umieraniu , o wspomnieniach i przemijaniu.

Opowiadanie pokazuje ludzkie życie, które nie zawsze układa się tak jakbyśmy chcieli. Pokazuje wszystkie aspekty ludzkiego życia, życia które potoczyło się inaczej. Na początku zapowiadające się świetnie z ukochaną u boku okazało się farsą. Pokazało jak ciężkie może być życie dwóch osób. Jak niegodziwe relacje żona i matka, które kochają tego samego mężczyznę. Jak gaśnie uczucie i zostaje przyzwyczajenie. Tak naprawę to krótkie opowiadanie jest wieloaspektowe i każdy może się doszukać jakiejś cząstki swojego życia, zakłamania. Daje to do myślenia i do zastanowienia się nad szczegółami naszego życia i szczęścia.

• Literatura rosyjska
  • Rosja