Ognisty Anioł

Wydawnictwo: Czytelnik
Огненный ангел
830700327X
Indecent

Ognisty anioł, czyli prawdziwa opowieść, w której mowa jest o diable nieraz ukazującym się w postaci świetlanego ducha pewnej dziewczynie i kuszącym ją do różnych grzesznych postępków, o odrazę budzącym zajmowaniu się magią, astrologią, goecją i nekromancją, o sądzie nad pewną dziewczyną sprawowanym pod przewodnictwem Jego Przewielebności Arcybiskupa Trewiru, a także o spotkaniach i rozmowach z rycerzem i potrójnym doktorem Agrypą z Nettesheimu oraz z doktorem Faustem, przez naocznego świadka spisana.

źródło opisu: Czytelnik, 1981

źródło okładki: www.conrada11.pl

Sirin | 2014-03-15
Przeczytana: 17 stycznia 2013

“Ognisty anioł” autorstwa Walerego Briusowa jest zdecydowanie moją ulubioną powieścią. Pisząc na jej temat pracę naukową, spędziłam wiele godzin nad badaniem pobudek autora, dzięki którym sporządził swe dzieło, ale również kontekst historyczny, atmosferę fin de siècle’u w Rosji, oraz wspomnienia innych literatów na ten temat.

Walery Briusow zgotował nam podróż po mrokach średniowiecza w towarzystwie niesamowitych zdarzeń. Czytając powieść można zauważyć jak wielkim erudytą był autor. Doskonale znał realia XVI w. Niemiec, gdzie osadził swój mieszczański romans i rzucił na niego nowe światło. W “Ognistym aniele” znajduje się również wiele nawiązań do literatury “okultystycznej”, czy łacińskich wezwań szatana, co sprawia wrażenie, jakby czytało się wspomnienia prawdziwego czarnoksiężnika. Groza tej powieści nie polega na wampiryzmie, upiorach czy innych strzygach. Tu polem do popisu jest miłość. Czyste uczucie, które zmieniło się w żądzę krwi i chęć zemsty. A najstraszniejszym jest...

Benzyna | 2014-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

W morzu powieści grozy, SF czy niekończących się ostatnio sag o (prawie)wampirach, "Ognisty Anioł" jest jak naturalna perła o nieregularnym kształcie sfery. Briusow zachwycił mnie swoim językiem: niebanalnymi metaforami, trafnymi refleksjami ukrytymi w postaci rozterek głównego bohatera oraz zdolnością do tworzenia niepowtarzalnych charakterów.
Fabuła jest jak magnes - ciężko od niej odstąpić, mimo sporadycznych dłużyzn w akcji. Zawsze istnieje coś, co przyciąga, zaciekawia, każe czytać dalej.
Brnąc przez historię tajemniczej femme fatale Renaty oraz zgubionego miłością do niej Ruprechta, można odnieść wrażenie, że wraz z nimi stoi się w demonicznym kręgu przenoszącym do mrocznych podziemi piekieł oraz oczami dzielnego lancknechta patrzy na upadki świętej grzesznicy Renaty.

"Nie komukolwiek ze znamienitych ludzi
wsławionych w sztuce lub naukach
lecz Tobie
jako pokorny sługa
i...

Redire | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Książka godna polecenia choć nie wolna od minusów.
Zdecydowanie na plus przemawia znajomość realiów średniowiecza, widać że autor zna się, wręcz chełpi swoją wiedzą z tego zakresu. Czułem że i ja coraz bardziej je rozumiem, poznaję zwyczaje i ludzi. (Nadmienić trzeba że i autor przypisów zrobił tu kawał dobrej roboty dopisując to co Briusow przemilczał (oprócz tłumaczenia z innych języków..., autor przypisów uznał że przeciętny czytelnik zna łacinę, niemiecki i francuski)). Kolejny plus to postacie, doskonale zarysowane, mający wady i zalety w tym samej Renaty która choć niesamowicie mnie denrwowała ukazała mi że sam znałem taką kobietę. Sama historia jest przemyślana od początku do końca, przez co jesteśmy pewni że Bruisow prowadzi nas do finału a nie krąży po wątkach pobocznych.

Wadą jest to że chociaż idziemy prosto do celu to czasami udaje mu sie przynudzać. Bezsensowne wstawki typu "wiem że to nie ma zupełnie znaczenia ale opiszę drogę mającą 15 metrów z jednego do drugiego...

Jülka | 2014-02-05
Na półkach: Przeczytane, Groza, 2014
Przeczytana: 04 lutego 2014

Powieść nie jest zła, ale brakowało mi atmosfery grozy, w ogóle jakiejkolwiek odczuwalnej atmosfery - bohaterowie intensywnie działają, uczestniczą, poddają się emocjonalnym targaniom, a po całości nie został w głowie żaden obraz, do którego miałabym ochotę wracać.
Fabuła z tych przewidywalnych, ale nastrojowo opakowana mogłaby lśnić i błyszczeć! (lub bardziej cienić i mroczyć). Może tak być musi przy stylizacji na pamiętniki piętnastowiecznego rycerza? Może niewystarczająco nafaszerowana przymiotnikami albo nie najlepiej przetłumaczona?
Najbardziej interesujący jest chyba kontekst powstania - to musiała być historia!

Aleksandra Wrzosek | 2012-12-22
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Zakochałam się w tej książce. Obowiązkowo dla fanów "Mistrza i Małgorzaty".

| 2012-02-02
Przeczytana: sierpień 2011

Bardzo dobra książka, autor fantastycznie imituje klimat XVI wieku. Pełno w niej magii, czarnych mszy i czarownic.
Czytane w oryginale.

lucas688 | 2017-07-08
Przeczytana: maj 2001

piękna trudna książka, niewątpliwie wyprzedziła swoje czasy jak większość z twórczości Briusowa

Kamila | 2013-10-24
Przeczytana: 2009 rok

Niesamowicie wciągająca w swe tajemnice.

Alabastrowa | 2017-04-24
Joanna | 2016-10-21