Walizka

Czemodan
8324112014
walizka
Gosia

Fińskie skarpetki, Nomenklaturowe półbuty, Porządny dwurzędowy garnitur, Pas oficerski, Kurtka Fernanda Légera, Popelinowa koszula, Zimowa czapka, Szoferskie rękawice - zawartość walizki, z którą pisarz opuszczał Związek Radziecki, przypomniana po latach wydarzenia i ludzi, wszystko to, co złożyło się na niełatwy los niechcianego w swoim kraju twórcy.

Tomasz Wytrwał | 2013-10-16
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Miałem okazję przeczytać tę książkę w oryginale. Świetna zabawa i przyjemność z czytania.

Sambady | 2013-04-05
Na półkach: Przeczytane, 2013, Lit. ros.
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Siergiej Dowłatow, jak wielu z Was pewnie wie, jest jednym z tych pisarzy, którzy reprezentowali literaturę trzeciej fali emigracji w ZSRR. Masowy exodus inteligencji sowieckiej odbywał się przez trzydzieści lat, a rozpoczął w latach sześćdziesiątych wieku dwudziestego. Jednym z uciekinierów był rzeczony Dowłatow, który później osiedlił się w USA i tam tworzył kolejne swoje dzieła. Czym jest "Walizka"? Jest ona zbiorem opowiadań, w których Dowłatow, w formie autobiografii artystycznej (pomimo tego, że wydarzenia, opisywane przez Dowłatowa, naprawdę nie wydarzyły się w jego życiu, to otrzymały od autora pewien rys biograficzny), przedstawia obraz rzeczywistości sowieckiej. Chociaż dzieło Dowłatowa nie jest zbyt obszerne, to zawiera w sobie naprawdę pedantyczny opis tego, czego ludzie dopuszczali się w ZSRR, by jakoś związać koniec z końcem.

Po pierwsze, jeśli chodzi o formę opowiadań, to należy zauważyć, że Dowłatow posiada swój unikalny styl, który objawia się w krótkich i...

Jędrzej | 2012-02-01
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Genialny zbiorek opowiadań inteligentnego obserwatora rzeczywistości sowieckiej

Sylwia | 2016-11-22
Otto | 2016-10-11