Darwinowskie paradygmaty. Mit teorii ewolucji w kulturze współczesnej

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
popularnonaukowa
Kamil

Teoria ewolucji i jej popularne przeróbki pełnią w cywilizacji zachodniej i globalnej rolę teorii wszystkiego: bardzo różni autorzy przedstawiają darwinizm jako podstawowy mit tłumaczący funkcjonowanie Wszechświata, Ziemi, życia, ludzkości i człowieka. Darwinowski klucz stosowany bywa do wyjaśniania całego wachlarza zjawisk: od selekcji naturalnej teorii naukowych, przez tłumaczenie procesów...

Darwinowski klucz stosowany bywa do wyjaśniania całego wachlarza zjawisk: od selekcji naturalnej teorii naukowych, przez tłumaczenie procesów kosmologicznych, naukę o moralności, w socjobiologii, językoznawstwie, wiedzy o matematyce, badaniach rozprzestrzeniania się mód i wynalazków - po socjologię, antropologię i antropogenezę.

Książka omawia darwinowskie wątki w literaturze popularnonaukowej, a także jak tezy popularyzatorów nauki przeniknęły do literatury pięknej i kultury popularnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Copernicus Center PRESS, 2015

źródło okładki: Wydawnictwo Copernicus Center PRESS

żabot | 2018-01-16
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Kiedy w księgarni zobaczyłem okładkę, niemal instynktownie wyciągnąłem ręce po książkę. Ale… zaraz, zaraz… Tytuł mnie cokolwiek zmroził. Zajrzałem na tył do blurba. Hm… ciekawe. Humanistka, i do tego literaturoznawca, bierze się za Darwina i ewolucję? Książkę odłożyłem. Po blisko roku dopadłem tom w bibliotece, czas się zmierzyć z tematem.
Od samego początku byłem negatywnie nastawiony do pracy pani Oramus. Wydawało by się, że kto, jak kto, ale literaturoznawca zna znaczenie poszczególnych słów, tymczasem już okładka sugeruje totalną bzdurę. Proponuję każdemu wziąć słownik języka polskiego, dowolny słownik. I przeczytać definicję słowa „mit”. W każdym słowniku, ale i u – jak podejrzewam – większości ludzi, słowo mit kojarzy się z czymś w rodzaju baśni, czymś nieprawdziwym, fantazyjnym. Po prostu z fikcją. Mało mnie obchodzi, że humaniści używają (nadużywają!) słowa mit dość szeroko i do tego dość dowolnie. Jeśli ktoś pisze w podtytule „mit teorii ewolucji” sugeruje właściwie...

Kerszi | 2015-10-15
Przeczytana: 14 października 2015

Autorka jest znana z publikacji artykułów w Wiedzy i Życiu, zachęcony tymi publikacjami sięgnąłem po tą książkę. Jest ona dosyć gruba, ale nie martwcie się znaczna część zawartości stanowią przypisy których jest ponad 600. Ilość przypisów nie oznacza, że tyle książek/filmów było opisywanych, znaczna część, a prawie wszystkie mają odwołanie "tymże", ale i tak ich ilość budzi szacunek i daje do myślenia ile pracy musiano w to wszystko włożyć. Główny motyw jest poświęcony Karolowi Darwinowi, jest o nim dosłownie wszystko, co gdzie i kto o nim wspominał, pisał, śpiewał... Pani profesor oprócz opisanych w książce pozycji popularnonakowych, biologicznych, zahacza również o fantastykę, co mnie osobiście ucieszyło. Dzięki tym "recenzjom" zakupiłem je(nie tylko fantastykę). Ogólnie odbieram tą lekturę jako wielki zbiór cytatów, przemyśleń innych i komentarzy do nich. ale jest bardzo ok, nie zawiodłem się.