Milcząca siostra

Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Silent Sister
Ag2S

Autorka licznych bestsellerów Diane Chamberlain napisała wielowymiarową opowieść o siostrach i mrocznych tajemnicach. Riley MacPherson przez całe życie sądziła, że jej starsza siostra Lisa we wczesnej młodości popełniła samobójstwo. Teraz, ponad dwadzieścia lat później, odnajduje dowody, że to nieprawda. Lisa żyje. Przybrała nową tożsamość. Dlaczego jednak przed laty postanowiła uciec z domu...

Riley MacPherson przez całe życie sądziła, że jej starsza siostra Lisa we wczesnej młodości popełniła samobójstwo. Teraz, ponad dwadzieścia lat później, odnajduje dowody, że to nieprawda. Lisa żyje. Przybrała nową tożsamość. Dlaczego jednak przed laty postanowiła uciec z domu i jakich tajemnic strzeże do dziś? Poszukując prawdy, Riley musi zdecydować, co przeszłość oznacza dla jej obecnego życia.

A jeśli całe twoje dotychczasowe życie okazuje się zbudowane na kłamstwie… Co byś zrobiła? Czy chciałabyś poznać prawdę?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2015

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 661

A jeśli całe twoje dotychczasowe życie okazuje się zbudowane na kłamstwie…

Takie słowa widnieją na okładce najnowszej powieści pt. „Milcząca siostra” autorstwa uznanej amerykańskiej powieściopisarki Diane Chamberlain. Zdanie to, początkowo wzbudzające jedynie drobny niepokój, po zakończonej lekturze uderza w czytelnika ze zdwojoną siłą. Co byś zrobił, gdyby twoje spokojne, ułożone życie w ciągu chwili zmieniło się o 180 stopni? A ludzie, którym ufasz i których kochasz, tak naprawdę powinni odgrywać w twoim życiu zupełnie inną rolę, niż to było dotychczas? Co, jeśli cały twój świat, który tak misternie sobie budowałeś, od lat opiera się na fundamencie z kłamstw? Bez wątpienia jest to porażająca perspektywa, ale dokładnie taki scenariusz spotkał główną bohaterkę powieści Chamberlain, Riley MacPherson.

Historia rozpoczyna się w jednym ze smutniejszych momentów życia Riley: chwilę po śmierci jej ojca. Pozostawił on po sobie całkiem pokaźny majątek, w tym dom rodzinny. Dziewczyna chce jak najszybciej uporać się z formalnościami dotyczącymi spadku oraz pozbyć się tego, czego nie chce zatrzymać. Jednocześnie usiłuje uporać się ze smutkiem po utracie ojca i nauczyć żyć ze świadomością, że oprócz brata nie ma żadnej rodziny. Matka zmarła już jakiś czas temu, a jej dużo starsza siostra Lisa lata temu popełniła samobójstwo na skutek ciężkiej depresji. Tak jej się przynajmniej wydawało do chwili obecnej.

Dowody znalezione podczas sprzątania domu wskazują na pewne nieścisłości w...

A jeśli całe twoje dotychczasowe życie okazuje się zbudowane na kłamstwie…

Dowody znalezione podczas sprzątania domu wskazują na pewne nieścisłości w kwestii rzekomej śmierci siostry. Osoby z bliskiego otoczenia Riley zdają się coś wiedzieć na ten temat, jednak niekoniecznie chcą o tym mówić. Jak więc wygląda prawda? Prawda jest dużo bardziej zagmatwana, niż mogłoby się wydawać. To, co kobieta brała do tej pory za pewnik, stało się wielką niewiadomą, nie tylko pod względem tajemniczych losów jej siostry, lecz także jej własnych. Może jej obecne życie było naznaczone samotnością, ale cechowała je dobrze jej znana i bezpieczna stabilność. W jednej chwili straciła także to…

Chamberlain stworzyła powieść wyjątkowo emocjonującą, gdzie czytelnik przeżywa losy bohaterki wraz z nią. Wszelkie negatywne odczucia, których ona doświadcza, spadają również na nasze barki. Na szczęście tak samo jak ona pragniemy rozwikłania całej tej zagadki związanej z przeszłością Riley i epilog nam to przynosi. Czy czułam się usatysfakcjonowana zakończeniem, które wybrała pisarka? Nie do końca. Idąc tropem całej powieści: brakło mi tu emocji i silnego zwrotu akcji. Można śmiało powiedzieć, że finisz jest przewidywalny. Cóż, oby tylko dla mnie.

Książka poprowadzona jest prostym i charakterystycznym dla Chamberlain stylem. Jak zawsze w jej przypadku, liczy się tu akcja i jej zwroty – teraz też stoją one na wysokim poziomie. Jeśli ktoś preferuje pierwszoosobową narrację oraz liczne retrospekcje, to nie zawiedzie się, ponieważ i tym razem u Chamberlain tego nie zabrakło. Podziwiam jej talent do tak zgrabnego i płynnego łączenia jednego z drugim; widać tu jak na dłoni dobry warsztat autorki.

Podsumowując: Diane Chamberlain kolejny raz mnie nie zawiodła. Znów stworzyła porywającą historię, która mocno chwyta za serce, i z uwagi na naprawdę dobry pomysł na fabułę powieści znów nie dała mi się nudzić. Czasem mam wrażenie, że wyobraźnia pisarki nie ma żadnych granic oraz że jest studnią bez dna, z której może czerpać wiadrami bez obawy, że kiedykolwiek wyschnie. Serdecznie polecam lekturę „Milczącej siostry” każdemu!

Ewa Szczepańska

Gosia | 2017-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Jedna z lepszych powieści Diane Chamberlain przeczytanych przeze mnie.
Od początku mnie wciągnęła. Rodzinne tajemnice i sekrety, które stopniowo się odsłaniają.
Pisarka ta ma swego rodzaju umiejętność odpowiedniego wymieszania wątków obyczajowych i sensacyjnych w taki sposób, że żadna warstwa nie dominuje i nie przytłacza.
Podobała mi się sama akcja. Dobrze zostały pomyślane wątki i konstrukcja postaci.
Maleńki minusik za to, że domyśliłam się części wydarzeń, ale przy tylu przeczytanych książkach raczej o to nietrudno.
Główna bohaterka – Riley – wzbudza sympatię. Jej przemyślenia, próba mierzenia się z coraz to nowymi ciosami i niespodziankami od losu sprawiają, że czytelnik chciałby ją wesprzeć i pocieszyć.
Jest trochę nieprawdopodobnych sytuacji, ale to przecież tylko książka.
Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę wszystkich miłośników prozy Diane Chamberlain i nie tylko. Myślę, że warto.

allison | 2015-03-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 03 marca 2015

Mam słabość do powieści pani Chamberlain, gdyż podoba mi się ich klimat - pełen tajemnic z przeszłości, które stopniowo wychodzą na jaw, odkrywając przy okazji i inne sekrety. Takie książki czyta się jednym tchem. Tak też było w przypadku "Milczącej siostry", chociaż z dumą muszę stwierdzić, że intrygę rozwikłałam w połowie lektury:).
Nie przeszkodziło mi to jednak w dalszym czytaniu, gdyż po pierwsze byłam ciekawa, w jaki sposób główna bohaterka dotrze do prawdy, a po drugie - czekało na mnie jeszcze kilka fabularnych niespodzianek.

Interesująca jest nie tylko trzymająca w napięciu akcja, także postacie intrygują swoimi decyzjami, a ponieważ nie są jednoznaczne, ubarwiają całość.

"Milcząca siostra" świetnie łączy elementy powieści obyczajowej i sensacyjnej, co nie jest nowością w prozie pani Chamberlain, podobnie jak umieszczenie akcji na dwóch różnych płaszczyznach czasowych.
Polecam wszystkim, którzy lubią niebanalne historie.

gwiazdka | 2016-12-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 09 grudnia 2016

„Milczącej siostry” nie zaliczę do swoich ulubionych tytułów Chamberlain. Nie jest to jej najciekawsza pozycja, książka nic nowego nie wnosi, to wszystko już gdzieś było. Główne bohaterki, a Riley w szczególności, była drażniąca i mało konsekwentna, do tego naiwna, zachowująca się najczęściej jak mały rozpieszczony bachorek. Ciężko czytało mi się więc ze względu na irytację. Drugi powód to ten, że „Milcząca siostra” była bardzo przewidywalna, od początku wiedziałam, iż tajemnica pójdzie w tym kierunku- odgadłam całość, a zakończenie będzie właśnie takie, też je przewidziałam. A więc tylko irytacja i brak jakiegokolwiek zaskoczenia. Dla mnie chyba najsłabsza powieść Chamberlain, jaką przeczytałam do tej pory (a jest już siódma). Może podwyższyłabym ocenę, gdyby było coś powyżej przeciętnej, ale dobrej nie dam.

andzia12 | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

To już kolejna książka autorstwa D. Chamberlain, którą przeczytałam. I tym razem po skończonej lekturze stwierdzam, że jak dla mniej jest najlepsza spośród tych, ktore przeczytałam :)
Jak zawsze obecna była tajemniczość w fabule. Historia Riley i jej rodziny była tak wciągająca, że wszystkie inne rzeczy odeszły na bok.
I tak jak zawsze autorka poruszyłą kilka ważnych kwestii: molestowania, czy też w przypadku brata Riley- zmian w psychice żołnierzy będących na misji w Iraku- "chora dusza..."
Polecam!

Alicja | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

"Sprawiedliwość ma wiele postaci" (str 418)
Człowiek żyje sobie spokojnie w przeświadczeniu, że wszystko jest ok, aż pewnego dnia odkrywasz tajemnice swojej rodziny, szokującą prawdę, która zwala cię z nóg.To główna bohaterka samotna, zmagająca się ze schedą po ojcu. Jest też cudowne, utalentowane dziecko, któremu kariera zniszczyła życie. Poznajemy relacje rodzinne poprawne na pierwszy rzut oka, lecz po sięgnięciu w głąb zastanawiające. Młode pokolenie, które nie wie nic o swoich rodzicach. O życiu w kłamstwie, ludzkiej zachłanności, poszukiwaniu prawdy.Chronieniu jednych członków rodziny kosztem drugich, prowadzące do nieodwracalnych konsekwencji i zniszczenia rodziny. O egoistycznych wyborach bez oglądania się na uczucia innych i nienawiści będącej tego konsekwencją.

Ksychopata | 2016-02-16
Przeczytana: 11 lutego 2016

Przeszłość...
To ona zawsze pozostaje nam w pamięci. Wraca do nas we wspomnieniach, nawiedza nas w snach. Albo to są jakieś miłe sny przywołujące chwile dla nas przyjemne, ważne, które sprawiły, że poczuliśmy się dobrze, radość przepełniała nasze serce..., albo niekoniecznie, ponieważ to, co dopada nas w snach jest ciągle i nieustannie powracającym koszmarem, który dzień po dniu jest naszym przekleństwem i prześladuje nas nie pozwalając nam zapomnieć o tym, co już dawno chcielibyśmy wyrzucić z naszej pamięci.
To właśnie przeszłość jest częstym mechnizmem, na którego kanwie buduje swoją fabułę Diane Chamberlain..
Nie wiem czy to dla jej książek standard, ale podejrzewam jednak, że tak jest w istocie i rzeczywiście zawsze część wymyślanej przez nią fabuły odnosi się do przeszłości. To już bowiem druga książka, gdzie przeszłość gra jedną z głównych ról...
...może przeczucie mnie myli, a może nie..., przyszłość da odpowiedź...

Rodzinne tajemnice...
Gdy wydaje nam się, że o naszej...

Ania | 2015-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Książka jest super.Od samego początku czytałam ją z dużym zainteresowaniem a z biegiem rozgrywającej akcji coraz bardziej narastała we mnie ciekawość jakie będą odpowiedzi na pojawiające się pytania.Jest to niesamowita opowieść o tym jak bardzo mogą być skomplikowane ludzkie losy,historia rodziny,która ma dużo tajemnic.
Według mnie Diana Chamberlain ma wielki talent,jej książki ani na moment nie pozwalają uśpić czujności,na skutek czego czytelnik nie jest stracony dla powieści.Lubię jej styl,to jak opowiada swoje historie,jakich bohaterów opisuje i jakie wybiera problemy.Jej książki zawsze mocno na mnie działają.Ta powieść wydała mi się bardzo życiową książką.POLECAM!!!

kajsa | 2015-08-04
Przeczytana: 30 lipca 2015

Rodzinne tajemnice,mroczne,niewyjaśnione sprawy.Diane Chamberlain jest mistrzynią w tworzeniu tego typu historii.
Riley straciła ojca.Chwilę po jego śmierci przybywa do rodzinnego miasteczka,by uporządkować sprawy spadkowe.
Z jej rodziny został brat,weteran wojny w Iraku,okaleczony fizycznie -utyka na nogę, i psychicznie, ma o coś żal do zmarłego ojca,z którym przez wiele lat nie utrzymywał kontaktu,żył jak odludek.Rodzeństwo miało jeszcze siostrę Lisę,która przed wielu laty popełniła samobójstwo po zastrzeleniu swego nauczyciela muzyki.
Taką wersję zna Riley.Powrót do New Bern będzie dla niej konfrontacją z wydarzeniami sprzed lat,bolesną konfrontacją,w wyniku której na nowo będzie musiała określić siebie.
Historia wciąga czytelnika,czyta się ją szybko,choć muszę przyznać,że niektóre fragmenty książki wydawały mi się nieco naciągane i mało realne.
Trudno mi uwierzyć,że można być sławną osobą,funkcjonującą w internecie i mediach,a jednocześnie przez nikogo nierozpoznaną.I jeszcze...

SeVIIen | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

„Nieważne, ilu ludziom na tobie zależy, powiedziała sobie w duchu. Jeśli nie możesz odsłonić przed nimi swojego prawdziwego oblicza, jesteś sama jak palec.”

Riley McPherson pracuje jako szkolny psycholog. Przyjeżdża do New Bern po śmierci swojego ojca, żeby uporządkować jego sprawy. Spotyka się ze swoim bratem Dannym. I… Przez przypadek dowiaduje się, że jej starsza siostra Lisa, o której mówiono, że popełniła samobójstwo 23 lata temu, jednak żyje! Przybrała nową tożsamość, musiała uciec z rodzinnego miasta. Co takiego stało się przed laty? Riley chce się wszystkiego dowiedzieć. Ale kiedy rozpoczyna poszukiwania nie sądzi, że dowie się jeszcze o wielu rodzinnych tajemnicach. I o tym, że przez całe życie pozwolono jej wierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę. Czego dowie się Riley i jak to na nią wpłynie?

Muszę przyznać, że „Milczącą siostrę” czytałam z wypiekami na twarzy. Część wydarzeń udało mi się przewidzieć, ale było jedno takie… Które zupełnie mną wstrząsnęło. Pomyślałam:...

Ania K | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

Sobota rano,pomimo wielu obowiązków i zajęć musiałam dokończyć tą wspaniałą książkę.Przyznam szczerze,że początek trochę mi się dłużył ale czułam,że potem książka skradnie moje serce. Opisana tutaj historia jest bardzo wzruszająca i nasuwa wiele tematów do przemyśleń.Tematem przewodnim są kłamstwa,które zaszkodziły nie jednej rodzinie."Kiedy dorastasz w domu,w którym skrywa się straszliwa tajemnica,czujesz jej brzemię,nawet jeśli pozostanie niewypowiedziana.To cię zżera,mąci w głowie,każe wątpić czy kiedykolwiek zdołasz uporządkować swój obraz świata".Jak poradziły z tym sobie bohaterki,przeczytajcie sami.