Idiota

Okładka książki Idiota Fiodor Dostojewski
Okładka książki Idiota
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Puls Seria: Z dzieł Fiodora Dostojewskiego klasyka
klasyka
1992-01-01
Justyna Gładyś

22/2024 (A)

22/2024 (A)

Po kilku podejściach i z wielkim bólem przebrnąłem wreszcie przez "Idiotę" Dostojewskiego, zdecydowanie nie jest to lektura dla mnie. Dialogi są rozwlekłe i męczące, akcja wartka jak woda w zamulonym stawie, a bohaterowie plączą się bez celu, przeżywając swoje "dramaty" niczym przedszkolaki zabawę w chowanego. Mdłe romanse dopełniają obrazu nudy i rozczarowania.

Osiemset stron tej książki to dla mnie strata czasu. Nie polecam nikomu, kto ceni wartką akcję i ciekawych bohaterów. Daję 3/10, bo nazwisko Dostojewskiego zobowiązuje, ale to zdecydowanie nie jest "dzieło", do którego będę wracać

Osiemset...

"Idiota" Fiodora Dostojewskiego to majstersztyk literatury, który wyróżnia się niezwykłą głębią psychologiczną i złożonością postaci. Jedną z najmocniejszych stron tej powieści jest ukazanie nie tylko wewnętrznych konfliktów głównego bohatera, ale także bogactwo charakterów towarzyszących mu postaci, które są równie fascynujące. Dostojewski mistrzowsko eksploruje ludzką naturę, analizując jej najgłębsze zakamarki oraz moralne dylematy. Ponadto, powieść ta porusza ważne tematy społeczne i filozoficzne, stawiając pytania o sens życia, miłość i ludzką kondycję. Ostatecznie, "Idiota" nie tylko zachwyca czytelnika swoją literacką wielkością, ale również prowokuje do refleksji nad kondycją ludzką i ludzkimi relacjami.

Słaba bo rozwlekła, niesamowicie wiele wątków, które autor słabą nicią pozszywał. Wszystko się pruje, szew nie trzyma. Jak widać Pan Dostojewski pisać się wprawia i nie do końca mu to wychodzi...niech się od choćby niejakiego Bolesława Prusa jako czeladnik trochę poduczył.

Mam bardzo mieszane uczucia względem "Idioty". Z jednej strony bardzo dobrze się czytało tę książkę, a jednak znaczna część była po prostu przegadana (przemowa Hippolita była tak męcząca i miałam wrażenie, że nigdy się nie skończy!). Główny bohater - książę Myszkin - jest czysty i niewinny niczym dziecko i próbuje podążać za swoimi ideami i przekonaniami. Niestety, jego decyzje nie mają dla niego pozytywnych skutków. Chociaż początkowo bardzo lubiłam Myszkina i kibicowałam mu, to jego zachowanie pod sam koniec książki, kiedy nie wybrał swojego szczęścia ani kobiety, która mogła obdarzyć go prawdziwą miłością sprawiło, że stracił moją sympatię. Tak czy siak, warto sięgnąć po tę powieść tylko po to, żeby poczuć cudny klimat Petersburga i nastrojów panujących wśród wyższych klas Rosji.

Kontrasty - podmiot stanowi Książę, przeciwstawiony jest mu popędliwy, zaborczy Rogożyn. To historia tkliwej duszy, która nie jest w stanie doznać uczucia spełnienia. Kobiety to coś osobliwego: przebojowa Nastazja, ale również Agłaja. To historia mojego życia. Nie mogę znieść, że doszło do rozlewu krwi. Nie wytrzymuję finału, ale taki być musi. To przerażające. Opowieść o innym Chrystusie, który boi się śmierci.

Trudna i nieoczywista, chwilami nawet miałam ochotę porzucić, przerwać bo nie jest to łatwa sprawa. Uparłam się. Skończyłam. Wrażenie ogólne jest wielkie, ale to dopiero po całości, trzeba nawet ze trzy dni odczekać, wtedy dopiero poczułam, z jaką książką bujałam się od listopada. Poczułam ją. Jestem pewne, ale dopiero teraz.

Warsztat pisarski: 5/10
Tworzenie napięcia/zainteresowania: 4/10
Skłanianie do refleksji: 3/10

Tej powieści można tyle zarzucić, że zanim zaczęłam pisać ocenę zastanawiałam się od czego tu zacząć. Szczęściem użytkownik Arseeman napisał wszystko za mnie, zgadzam się z nim zupełnie i ja mogę skupić się na dopowiadaniu.
Przede wszystkim mnogość postaci, z których każda miała do powiedzenia coś, co nic nie zmieniało w samej treści powieści. Gdyby Dostojewski wplótł tam przepis na ciasto powiedziany przez Lizawietę Prokofiewną, to nawet bym się nie zdziwiła.
Akcja pomimo przeładowania (często bezsensownymi dialogami i monologami) jest strasznie stateczna i powtarzalna. Wszystko sprowadza się do dwóch schematów scen: wieloosobowej dyskusji, w której książę odgrywa idiotę, lub prywatnej rozmowy jednej/dwóch osób z księciem, gdzie jest on już osobą wyjątkowo mądrą. Wciąż ten sam schemat sprawia, że nie mogłam zapamiętać w jakiej sytuacji padły takie czy inne słowa. Niby to powieść a pachnie dramatem Bałuckiego.
Sam książę... ech... chyba miał być wzorem dobrego człowieka a okazał się raczej people pleaserem - to nie jest zdrowe zachowanie. Wbrew temu co sugeruje książka płaszczenie się przed ludźmi nie sprawi, że zaczną cię szanować. Książę nie miał przede wszystkim szacunku sam do siebie i to jest jego największy problem. Patrząc z tej perspektywy można powiedzieć, że jest to powieść wręcz szkodliwa.

Warsztat pisarski: 5/10
Tworzenie napięcia/zainteresowania: 4/10
Skłanianie do refleksji: 3/10

Przede wszystkim mnogość postaci, z których każda miała...

Kiedyś już, przy okazji recenzji innej książki z kanonu arcydzieł literatury światowej, mówiłam że wszystko w życiu ma swój czas.
Tak jest też z lekturami, które czytane w odpowiednim momencie życia mogą dostarczyć nam mnóstwa emocji, wzruszeń i tematów do przemyśleń.
"Idiotę" Fiodora Dostojewskiego pierwszy raz czytałam w czasach licealnych i zrobił on na mnie wtedy tak silne wrażenie że z wypiekami na twarzy w krótkim czasie pochłonęłam wszystkie inne powieści tego autora.
Do dziś pamiętam to uczucie że dotknęłam jakiejś tajemnicy, literackiego świętego graala, prawdy o człowieku i jego naturze.

Po latach postanowiłam sprawdzić jak teraz, bogatsza o życiowe doświadczenia i ze skroniami przyprószonymi z lekka siwizną odbiorę tę książkę. I tak jak się spodziewałam nie miała już ona takiej siły rażenia jak czytana za pierwszym razem.
Dylematy moralne, rozważania nad ludzką naturą, znaczenie religii bądź jej braku w życiu człowieka to tematy, które nurtują młodych w okresie wchodzenia w dorosłe życie. I to właśnie dla młodych ludzi "Idiota" jest idealną lekturą. Mijający czas sprawia, że jej siła odrobinę blednie. Tak przynajmniej jest w moim przypadku.

Osoba księcia Myszkina, bohatera na wskroś dobrego, prawego i szlachetnego, co jest według innych bohaterów skutkiem jego zaburzeń psychicznych, to antyteza "prawdziwego" Rosjanina z wyższych sfer, którego określa pozycja społeczna, zgromadzony majątek i unikanie skandali, a raczej umiejętne ich tuszowanie.
Książę Myszkin, zwany przez wszystkich Idiotą (i sam używający tego określenia wobec siebie) jak lustro odbija wszystkie przywary ówczesnych: pijaństwo, mitomanię, podwójną moralność.
Jednak szczerość głównego bohatera, jego otwartość na innych i chęć niesienia pomocy, nawet tym wyrzuconym poza margines socjety jest mu kulą u nogi. Bo świat rządzi się innymi prawami, które jemu trudno jest zrozumieć. Idąc za głosem serca coraz bardziej gubi się w otaczającej rzeczywistości i popada w obłęd.

"Idiota" to powieść filozoficzna, gdzie na pierwszy plan wysuwają się wątki obyczajowo - społeczne.
Czytana po latach nie poruszyła mnie tak jak kiedyś, jednak to nadal wielka powieść wielkiego rosyjskiego pisarza. Wysłuchana w formie audiobooka w interpretacji Jacka Rozenka przypomniała mi młode lata - pełne przemyśleń nad sensem ludzkiego istnienia. Polecam!

Audiobook (czytał Jacek Rozenek)

1966

Doceniam wkład w literaturę i kunszt, ale to nie jest literatura dla mnie ;)

Doceniam wkład w literaturę i kunszt, ale to nie jest literatura dla mnie ;)

• Klasyka
  • Literatura rosyjska