Umowa o kartki

838854280X
historyczna

W latach prowadziłem w Oddziale Warszawskim Polskiego Towarzystwa Naukowego otwarte seminarium Pamiętnik ycia Codziennego, na którym dyskutowaliśmy na tematy takie jak korupcja, kartki, kolejki czy niesłychana popularność serialu o Isaurze, białej niewolnicy , którymi żyto na co dzień przytłoczone kryzysem i stanem wojennym społeczeństwo polskie. Seria nawiązuje do tego seminarium, chcąc uchwycić codzienność i odświętność, która tę codzienność przerywa, politykę widzianą z perspektywy uczestniczących w niej i przyglądających się ludzi, prawo rozumiane jako to, co ludzie za swoje i cudze prawo uważają, i obyczaje jako lokalne praktyki postępowania i interpretacji świata. Seria oferuje książki pozwalające wejść w perspektywę uczestników konkretnych sytuacji społecznych, jest przeznaczona dla wszystkich interesujących się współczesnym życiem społecznym, jego wewnętrznymi sprzecznościami i dylematami. Jacek Kurczewski Książka Umowa o kartki prezentuje analizy i wyniki badań prowadzonych w wyjątkowych warunkach spoteczno prawnych, w których przy pomocy środków prawnych reglamentacja, przepisy antyspekulacyjne itp. próbowano zapobiec chaosowi, jaki pojawił się w latach osiemdziesiątych na rynku na skutek dotkliwego niedoboru towarów. Uwagę badacza przyciągnęły nie tylko regulacje prawne, ale też wprowadzenie pozaprawnych ograniczeń w realizacji transakcji kupna sprzedaży reglamentacja sytuacyjna, reglamentacja w zakładach pracy . Przedmiotem ich zainteresowań byty też zmiany w świadomości prawnej wyrażające się przede wszystkim w przyznawaniu priorytetu zasadom sprawiedliwości społecznej . Oznaczało to w tym przypadku nakaz zapewnienia jak największej liczbie osób dostępu do dóbr, nawet jeśli naruszało to wynikające z regulacji prawnej indywidualne uprawnienia do realizacji umów kupna sprzedaży. Eleonora Zielińska

Andrzej Chojnacki | 2017-06-11
gosiaque | 2016-07-14