Ostatni cesarz. Autobiografia ostatniego cesarza Chin

Wydawnictwo: Liber
historyczna

Autobiografia Aisina Giro Pu Yi oparta jest na zeszytach zapisywanych przez Pu Yi w okresie, gdy był więziony przez komunistów. Po śmierci w 1908 roku cesarza Guangxu, następcą zostaje jego bratanek Pu Yi trzyletni chłopczyk. Chiny wahają się między zamknięciem się w sobie a otwarciem na Zachód. Zakazane miasto już wkrótce będzie tylko opustoszałą widownią grabieży i zniszczeń. Włoski reżyser Bernardo Bertolucci, kręcąc ostatniego cesarza, film nagrodzony później 9 Oskarami, oparł się na opublikowanej przez Pu Yi autobiografii, wyjątkowej historii cesarza, który dokonał żywota, jako ogrodnik, pracownik pekińskiego ogrodu botanicznego.

Gripper | 2013-07-06

Fascynujące w tej książce jest to, że Pu Yi opisuje siebie w sposób bardzo propagandowy. Najpierw jako rozpuszczone dziecko robiące bezmyślne psikusy innymi, a do tego nie dbające o państwo, tylko własną przyjemność. Są też zabawne obrazy pozujące jego nieudaczność, jak choćby opis nocy poślubnej. Później ciężkie stawanie się wartościowym człowiekiem. I na koniec pokazanie siebie jako wartościowego członka społeczeństwa, wraz z atrybutami: skromna praca i żona.
Bardzo propagandowa książka, niemniej warto było ją przeczytać.
Oceniam ją nisko za wartość literacką. Poznawczo dała mi dużo do myślenia.

Alicja | 2011-01-13

Warto.