Zakłócony spokój

2011-05-01
978-83-7508-332-3
Alina Siewior-Kuś

Klasyczny przypadek lat sześciesiątych

Książka, która wymagała ode mnie drugiego podejścia. muszę też przyznać, że nawet wówczas lektura nie była przyjemna. Główną tego przyczyną była fabuła oraz bohaterowie (z głównym na czele),których nijak nie mogłem ani polubić, ani chociaż zrozumieć. Cóz, książka ujawniła mój brak empatii i głębokie niezrozumienie dla ludzkich słabości. Według mnie to jedna z nielicznych jej zalet.

Nie zachwyciła mnie. Nudna, tania, słaba książka. Wielka szkoda.
Wyobrażałam sobie, ze film, który by z niej powstał byłby tak sam. Amerykańskie sztuczne kino lat 60/70.

Nie zachwyciła mnie. Nudna, tania, słaba książka. Wielka szkoda.

To było moje drugie podejście do książki. Za pierwszym dałam za wygraną i po kilku stronach schowałam do szuflady. Kolejna szansa okazała się równie złym posunięciem. Książka nudna jak flaki z olejem...
Nie polecam

Nie polecam

Ciężko mi ocenić tą książkę, do połowy każda strona książki męczyła, dopiero po połowie książka stała się trochę interesująca.

Książka można by się było wydawać zwyczajna.. W rodzinie się nie powodzi bliskie jest rozpadu małżeństwo głównego bohatera..
Otóż nie, to niezwyczajna książka.. Kto zna autora ten wie o czym mówię.
Specyficznie napisana ukazuje się nam człowiek, który ma wiele słabości i problem sam ze sobą. Widzimy walkę głównego bohatera z samym sobą. Włączając etap przebywania w psychiatryku.
Kochanka, żona, syn. Że żona to wytrzymywała to jestem pełna podziwu mimo iż wiedziała o tym, że ją zdradza.
Dodatkowo problem z alkoholem. Spotkania AA na które chodzi bardzo często w różnych częściach miasta.
Rozmowy z psychologiem co wygląda jak oczyszczenie duszy z grzechów które wie że popełnia.
Psychologiczny obraz człowieka, a zarazem lekkim językiem napisana.
Wielkie brawa dla Richard Yates!

Otóż nie, to niezwyczajna książka.. Kto zna autora ten wie o czym mówię.

Książka w niezwykle ludzki sposób porusza problemy mężczyzny borykającego się z bólem związanym z psychiką i emocjami. Powieść przemawia do mnie, gdyż jest napisana w sposób, który pozwala utożsamić się z bohaterem lub chociaż zrozumieć jego położenie. Z jednej strony daje nadzieję, a z drugiej szczerze przedstawia rzeczywistość uświadamiając nam, że mimo tego, że nie zawsze mamy pełny wpływ na to, jak potoczy się nasze życie, to jednak zawsze pozostaje nam jakiś wybór.

Nie jestem zachwycona. Trudny temat alkoholizmu, ale jakoś tak topornie przedstawiony.

To jest dość mocna powieść. Zakwalifikowałabym tę książkę do kategorii psychologicznych książek. Poruszony jest w niej obraz człowieka. Widać, jaką on ma słabą naturę. Główny bohater stacza się na samo dno. Obserwuje się to krok po kroku. Pomimo, że Wilder ma żonę Janice i syna Tomy'ego, to nie jest w stanie wynurzyć się na powierzchnię. Jego najlepszy przyjaciel Paul, zamiast mu pomóc, to w efekcie żeni się z żoną Johna Wildera. Wątpliwa jest profesjonalność psychiatrów - terapeutów, do których się zgłaszał, gdyż żaden z ich nie zdołał mu pomóc. Być może wykazali Wilderowi zbyt mało zainteresowania. Spotkania anonimowych alkoholików też nic nie dały. Były one tylko przykrywką do spotkań z kochanką Pamelą. Może gdyby John wcześniej stracił wszystkie najbliższe mu osoby, to może wcześnie ogarnąłby się i podjął leczenie, a w efekcie końcowym nie postradałby zmysłów. Książka głęboko pobudza do refleksji i jest bardzo,bardzo smutna. Nie kończy się happy endem. Wszyscy w najtrudniejszym etapie życia bohatera, odwrócili się od niego. Warto po nią sięgnąć, żeby zastanowić się nad ludzkimi słabościami.

Można przeczytać, nie będzie to strata czasu. Temat dobry, na pewno aktualny, mimo że akcja toczy się ładnych kilkadziesiąt lat do tyłu. Trochę mi brakuje informacji, skąd wzięła się cała sytuacja, ale tak naprawdę akurat tutaj nie jest to najpotrzebniejsze. Tak czy inaczej dobrze jest znać tę stronę medalu.

Niezależnie od tego czy idziemy przez życie w pojedynkę czy z kimś u boku wcześniej czy później przyjdzie nam czuć się samotnym. Jest jeszcze trudniej, gdy przychodzi nam zmierzyć się z załamaniem nerwowym... własnym lub kogoś bliskiego.
"Zakłócony spokój" to nie jest lektura lekka, łatwa i przyjemna. W pewnym momencie śledzenia losów głównego bohatera jesteśmy wciągnięci w jego punkt widzenia, czasami trudno rozeznać, czy to tylko wizja, czy też rzeczywistość. Intrygujący punkt widzenia świata.

• 2011
  • Richard Yates