Zima w Madrycie

Tłumaczenie: Jędrzej Burakiewicz
Wydawnictwo: Muza
Winter in Madrid
powieść angielska

Rok 1940. Madryt jest zrujnowany po hiszpańskiej wojnie domowej, jego mieszkańcy głodują. Niemcy kontynuują niepowstrzymany marsz przez Europę. Wielka Brytania została sama, a generał Franco rozważa, czy nie powinien porzucić neutralności i przystąpić do wojny. W ten niepewny świat wkracza Harry Brett, weteran spod Dunkierki po ciężkich przeżyciach, zwerbowany przez brytyjskie tajne służby jako szpieg. Zostaje wysłany, by wkraść się w zaufanie starego kolegi z czasów szkolnych, Sandy'ego Forsytha, który prowadzi w Madrycie pokątne interesy. Harry odkrywa, że staje się częścią niebezpiecznej rozgrywki - i że zewsząd otaczają go wspomnienia.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2008

źródło okładki: http://muza.com.pl/

allison | 2013-10-27
Przeczytana: 26 października 2013

Bardzo ciekawa, wzruszająca powieść o miłości, przyjaźni, zdradzie i poświęceniu w dyktatorskiej Hiszpanii.

Autorowi udało się doskonale odmalować klimat kraju ogarniętego wojną domową, a następnie rządzonego przez profaszystowskiego generała Franco. Wszechobecny terror, paraliżujący strach i destrukcyjna bieda to codzienność, w którą wpisują się losy kilkorga bohaterów.
Dzięki retrospekcjom poznajemy ich przeszłość, nawet dzieciństwo, a wydarzenia te są istotne dla zrozumienia motywów postępowania postaci.

Ważną rolę w powieści pełni też wątek szpiegowski i sensacyjny, którego ostateczne rozwiązanie okazuje się jedną z największych niespodzianek fabuły.

"Zima w Madrycie" to książka trzymająca w napięciu ze względu na dynamiczną akcję, ale również poruszająca, trudno bowiem pozostać obojętnym wobec dramatycznych wydarzeń i niepewnych losów bohaterów. Jest tu dużo miejsca na nadzieję, która pomaga bohaterom przetrwać, ale atmosfera przesiąknięta jest również smutkiem i...

Wiola | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Na początku książka wydawała mi się zwyczajna. Trochę historii, trochę wątku miłosnego-zwyczajna akcja. Natomiast po przeczytaniu ok. 100 stron akcja nabrała tempa i ze strony na stronę byłam coraz ciekawsza co wydarzy się dalej. Książka po prostu mnie pochłonęła. Nigdy nie interesowałam się zbytnio historią Hiszpanii a ta pozycja pozwoliła mi trochę poznać reali Hiszpanii w tamtym czasie. Książka liczy ponad 600 str ale w ogóle nie czuje się, że jest to taka cegłówka. Pod koniec to po prostu ją połykałam i ciągle było mi mało a ciekawość coraz bardziej była piętnowana. Bardzo gorąco polecam lekturę i radzę się nie zrażać pierwszymi stronami bo potem jest coraz lepiej i coraz ciekawiej.

Anula | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, Hiszpania, 2014
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Wahałam się nieco z oceną tej książki i za chwilę napiszę, czemu. Polowałam na nią od jakiegoś czasu, ale jakoś dziwnym trafem nie mogłam jej uświadczyć w bibliotece. Ostatnio udało mi się ją wypożyczyć i byłam cała szcześliwa. Mój entuzjazm jednak szybko opadł. Czemu? Otóż na początku książka była jakaś taka nudnawa i bez akcji i na dodatek napisana zbyt prosto - dla mnie ten natłok zdań pojedynczych jest nie do przyjęcia, no ale co kto lubi. Potem zaczęło się nieco rozkręcać, ale do bohaterów musiałam się długo przekonywać. Można by było ich wszystkich, zwłaszcza Barbarę bardziej rozwinąć, bo tak to ani sympatii ani antypatii. Wątek Bernie/Barbara dosyć ładnie poprowadzony, przyznaję. Z kolei zachowanie Sandy'ego takie przewidywalne. W opisie czytamy, że to powieść szpiegowska, według mnie to tak nie do końca i niekoniecznie. Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach - w czasie wojny domowej i potem w latach powojennych w Madrycie. Jak zwykle w takich przypadkach bywa, jest...

Melocotón | 2013-10-27

Nawet całkiem udana powieść "do pociągu". Osadzenie akcji w Hiszpanii nadaje powieści klimat, dylematy głównego bohatera starają się być niebanalne, jest i troche przyjaźni, jest i dramatyczna relacja męsko-męska. Pamiętam, że przeczytałam ją za jednym razem i z chęcią zostawiłam na półce w przedziale dla następnego podróżnego. Trochę Zafona, trochę Pereza-Reverte, przyjemnie.

GlukOza | 2014-02-25

Książka bardzo ciekawa, między innymi można spojrzeć na to jak wygląda życie w trakcie wojny, zrozumieć, że bez względu na poglądy, po obu stronach frontu cierpią i giną niewinni ludzie. Przełamuje stereotypy np. dobrego Kościoła w trakcie II wojny światowej.

Jedyne za co daję minusa to końcówka. Bardzo mnie rozczarowała, autor jakby "na siłę" chciał negatywnie zaskoczyć czytelnika.

MikeParcero | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Czuje się oszkukany. Opis sugeruje, że mamy do czynienia z dynamiczną powieścią szpiegowską. Co jest oczywiście nieprawdą bo praktycznie nic tu się nie dzieje. To zdecydowanie nie jest powieść szpiegowska. Nie jest to też powieść z dobrym wątkiem obozu koncentracyjnego i ucieczki z niego ani wątkiem miłości i życia w Madrycie lat 40.
Postacie są bardzo słabo napisane. Zakompleksiona Barbara, sprytny i przebiegły Sandy- nic tutaj nic nie zaskakuje. Motyw kopalni złota oczywisty do bólu dla wszystkich oprócz pracowników Ambasady Brytyjskiej. Wszystko jest płaskie i sztampowe, nic nie zaskakuje.
Autor też to widział i właśnie dlatego pokusił się o napisanie dramatycznej końcówki. Niestety finałowa intryga pisana na kolanie kazała się grubymi nićmi szyta. Zupełnie nieprawdopodobna, tyle wysiłku i po co właściwie?

Paulina86 | 2013-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: marzec 2013

Książka "Zima w Madrycie" C.J. Sansoma trafiła w moje ręce przez zupełny przypadek. Przechodząc obok niej w bibliotece zaintrygował mnie tytuł. Przeczytałam opis z tyłu i nie zastanawiałam się długo. Po nadrobieniu zaległości zabrałam się za jej czytanie.
Akcja rozgrywa się w Madrycie w 1940 roku. Europa uwikłana jest w wielką wojnę. Mimo, iż Hiszpania pozostaje neutralna w każdej chwili istnieje możliwość przyłączenia się jej do II wojny światowej. W obliczu trudnej sytuacji politycznej Anglik Harry weteran wojenny. Ranny podczas bitwy pod Dunkierką zostaje zwolniony z czynnej służby ze względu na spory uszczerbek na zdrowiu. Mimo własnych ograniczeń nie chce pozostać jedynie biernym obserwatorem, chce przysłużyć się dla dobra kraju. Zostaje zwerbowany jako agent wywiadu. Jego zadaniem jest odbudowanie znajomości oraz zaufania z kolegą z czasów szkolnych Sandym Forsythem. Harry w okresie nauki w Rookwood był jego jedynym bliższym kolegą, dlatego okazał się najbardziej...

marciocha | 2011-01-08
Przeczytana: marzec 2009

bardzo ciekawie napisana, było to dla mnie przybliżenie historii hiszpańskiej, co wojna robi ludziom w głowach i w ich życiach

ivonkaa | 2012-11-27
Przeczytana: listopad 2011