Trzynaście księżyców

Wydawnictwo: Albatros
THIRTEEN MOONS
978-83-7359-730-3
malinowy_rum

Trzynaście księżyców to przepiękna historia człowieka, którego losy splotły się nierozerwalnie z życiem północnoamerykańskich Indian. Sędziwy Will Cooper, legenda XIX-wiecznej Ameryki, „biały wódz” indiański i samozwańczy pułkownik oddziału czerwonoskórych walczącego podczas wojny secesyjnej po stronie konfederatów, wspomina swoje barwne dzieje i miłość do młodej Indianki z plemienia Czirokezów, którą wygrał w karty, z którą żył, by potem ją bezpowrotnie utracić. Jej obraz będzie mu towarzyszył przez resztę życia.

Gośka | 2014-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 października 2014

"Trzynaście księżyców" to moje pierwsze spotkanie z autorem, który chyba najbardziej jest znany z niedawno wydanej książki "Szepty lasu", i muszę przyznać, że bardzo udane.

Willa Coopera poznajemy w chwili, kiedy jest już bardzo starym człowiekiem. Jak większość osób w podeszłym wieku, Will żyje wspomnieniami. I właśnie nimi dzieli się z nami w tej książce.

Historia Willa jest historią barwną, smutną i pouczającą. Akcja książki rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Will stracił rodziców jako małe dziecko. Był wychowywany przez rodzinę stryja do czasu, gdy w wieku dwunastu lat został sprzedany do pracy w składzie handlowym położonym na pograniczu Terytorium Czirokezów. Dostał konia, wskazówki odnośnie trasy i kilka drobniaków na drogę. Od tej pory musiał radzić sobie sam. I dał radę. Od tej pory, przez długi czas skład handlowy stał się jego domem, a zamieszkujący w pobliżu Czirokezi stali się jego rodziną. Will dorasta, zakochuje się w Indiance, przeżywa...

allison | 2012-01-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 05 stycznia 2012

Sięgnęłam po tę powieść z wielką nadzieją, gdyż kilka lat temu duże wrażenie zrobiła na mnie "Zimna góra" autora. I nie zawiodłam się!

Recenzja na okładce nie jest przesadzona - to faktycznie PRZEPIĘKNIE opowiedziana historia wielkiej przyjaźni i miłości oraz przywiązania do ziemi.
Bohater, będąc już starym człowiekiem, wspomina swoje życie, od dzieciństwa, poprzez burzliwą młodość i wiek dojrzały. Opowiada bez pośpiechu o związkach z Indianami, wielkim szacunku dla ich kultury, beznadziejnej walce o ich terytoria, a także o wojnie secesyjnej, swojej karierze i upadku oraz o dramatycznej miłości do kobiety, która towarzyszy mu całe życie.

Czyta się jednym tchem, a przed oczami przesuwają się piękne krajobrazy i sceny jak z najlepszych westernów, gdyż narrator jest nie tylko wspaniałym gawędziarzem, ale i człowiekiem wrażliwym, potrafiącym z wdziękiem i wzruszeniem oddać swoje odczucia.

Nastrojowe i głębokie są także przemyślenia bohatera na temat dorastania, dojrzewania,...

Katarzyna Mańkowska | 2016-10-06

Rozumiem, że powieść mogła się nie spodobać niektórym czytelnikom, ale nie bardzo rozumiem, dlaczego się nie spodobała :-) Choć z drugiej strony miłośnicy książek o Indianach, kowbojach, pościgach, strzelaninach et cetera mogą czuć się rozczarowani - powieść należy raczej do nurtu slow. Spokojna, powolna narracja bez dramatycznych zwrotów akcji, sporo opisów przyrody, bo rzecz głównie dzieje się w górach, opisy codziennego życia w XIX-wiecznej Ameryce, potyczek prawnych z rządem, młodzieńcza miłość, samotne podróże, życie wśród Indian (ale nie tych malowniczych, z piórami we włosach, ale wśród Indian biednych, oszukanych, zaszczutych i - dla kontrastu, również takich, którzy od białych nie różnią się w zasadzie niczym prócz małej domieszki indiańskiej krwi, posiadają wielkie majątki i niewolników)- ot, taka pełna nostalgii opowieść starego człowieka. Dobrze się to czyta. A powieść skłania do przemyśleń typu "cośmy uczynili temu światu". Bo narrator "Trzynastu...

Joanna | 2013-10-19

Piękna historia człowieka, który związał swój los z życiem Indian. Jest to powieść pełna magii, Charles Frazier potrafi zaabsorbować czytelnika bez reszty. Dobra lekcja historii, wspaniała przygoda i zupełne oderwanie od współczesnego świata. Warto.

izabela8591 | 2011-03-09
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo mi się ta książka podobała. Tematyka Indian zawsze mnie interesowała. Akcja toczy się na dzikich terenach, które były białymi plamami na mapach XIX-wiecznej Ameryki, gdyż nie dotarł tam jeszcze żaden biały człowiek. Główny bohater (biały) zrobiłby wszystko, żeby pomóc swym czerwonym braciom. Piękna, warta przeczytania książka. Polecam!

Izabela | 2012-04-27

Byłam bardzo pozytywnie nastawiona, "Zimna góra" mnie oczarowała. Tutaj niestety tego czaru już brakło. Początek zapowiadał się naprawdę nieźle, niestety im dalej w las, a w tym przypadku na Zachód tym po prostu nudniej. Strasznie długo się z nią męczyłam. Muszę przyznać, że opisy przyrody bardzo ładne - ale to dla mnie za mało.

Kamila | 2015-12-30

Ja niestety bardzo się zawiodłam, początek bardzo ciekawy i byłam przekonana, że książka do końca będzie tak wciągająca, niestety bardzo się męczyłam,żeby ją ukończyć.

satja | 2014-03-10

Rozczarowała mnie powieść. Być może dlatego, iż spodziewałam się akcji i przygód, które wyniosłam z książek Karla Maya bądź Jamesa Curwooda. Po tylu latach zapragnęłam poczuć jeszcze raz w sobie to uwielbienie do Indian, do prerii, dzikich zwierząt itp. i niestety nie znalazłam. Wniosek z tego, iż klasyki żaden nowy autor nie przebije.

blackladybird6 | 2013-05-13

Historia człowieka, którego losy ,,odmierza'' kalendarz faz księżyca, dzięki któremu uparcie zmierza do celu, do ukochanej osoby.

Sidiii | 2017-05-30
Przeczytana: 30 maja 2017