Zima w Madrycie

2008-01-01
2008-01-01
Jędrzej Burakiewicz
powieść angielska

Bezprzecznie jedna z najlepszych powieści szpiegowskich, które kiedykolwiek przeczytałem. W pewnym sensie można powiedzieć, że to arcydzieło w swoim gatunku., Ta powieść ma w sobie wszystko to, co sprawia, że mamy do czynienia nie z kolejną szmirowatą strzelanką-nawalanką, a książką z oddechem, ambicją, treścią i przesłaniem.

Największa zaleta książki - realizm. Realizm w wielu wymiarach. Po pierwsze, zgodność faktów z historią. Autor, Christopher John Sansom, opisuje Madryt i Hiszpanię roku 1940., już po faszystowskim zamachu stanu. W powieści, jak w życiu, nie ma czarno-białej sytuacji. Jakkolwiek Sansom nie ukrywa niechęci do faszystów i generała Franco, to przecież nie rozgrzesza komunistów, a zwłaszcza nasłanych z Moskwy komisarzy.

Po drugie realizm opisów. Początek - opis bitwy w dolinie rzeki Jarama - jest niczym z Remarque'a. A później, najsilniejsza strona książki (tak uważam) opisy życia w Madrycie. W powieści Sansoma wręcz "czuje się" beznadziejność socjalną i polityczną mieszkańców hiszpańskiej stolicy, dramat i terror w mieście.

Po trzecie, realizm codzienności szpiegowskiej, wolnej od lukrowanego romantyzmu. Główny bohater, nauczyciel hiszpańskiego, Harry, zostaje wciągnięty w intrygę
szpiegowską przez rząd swego kraju, I płaci za wiarę we wzniosłe ideały straszliwą cenę.

I wreszcie - realizm akcji. To nie jakaś wydumana, sztuczna historyjka, a historia, która autentycznie mogła się przydarzyć.

Czyta się naprawdę świetnie. To prawdziwie szpiegowska powieść - w którym dominuje kłamstwo i zdrada, lecz bohaterowie zachowują wierność przyjaźni, bez względu na cenę.

Największa zaleta książki - realizm. Realizm w...

zbyt szczegółowe opisy. Można było cała historie opisać
krócej

zbyt szczegółowe opisy. Można było cała historie opisać
krócej

Czasy tuż po hiszpańskiej wojnie domowej. Ciekawie pokazane życie mieszkańców Madrytu. Polecam!

Poruszające losy spokojnego i wyważonego Anglika w emocjonalnej Hiszpanii, rozdzieranej szerzącym się faszyzmem. Książkę bardzo dobrze się czyta, jednak wydaje się, że autor nie miał pomysłu jak wybrnąć z zakończenia i pozostawił niedosyt.

Naprawdę ciężko jest wyrazić swoją opinię na temat tej książki. Tak naprawdę książkę na samym początku bardzo trudno się czyta, jest dużo nawiązań do przeszłości. Dopiero przy 300 stronie książka naprawdę mnie zainteresowała. Na pewno nie możemy powiedzieć, że jest ona słaba, tylko po prostu czegoś na początku jej brakuje. Z kwestii historycznej, możemy dowiedzieć się jak wyglądały warunki do życia w Hiszpanii po wojnie domowej, oraz jakie nastawienie do nazistów miał Generał Franco, wszystkie te wydarzenia przeplatane są z losami głównych bohaterów, każdy z nich na ten świat patrzy zupełnie inaczej.

Na początku książka wydawała mi się zwyczajna. Trochę historii, trochę wątku miłosnego-zwyczajna akcja. Natomiast po przeczytaniu ok. 100 stron akcja nabrała tempa i ze strony na stronę byłam coraz ciekawsza co wydarzy się dalej. Książka po prostu mnie pochłonęła. Nigdy nie interesowałam się zbytnio historią Hiszpanii a ta pozycja pozwoliła mi trochę poznać reali Hiszpanii w tamtym czasie. Książka liczy ponad 600 str ale w ogóle nie czuje się, że jest to taka cegłówka. Pod koniec to po prostu ją połykałam i ciągle było mi mało a ciekawość coraz bardziej była piętnowana. Bardzo gorąco polecam lekturę i radzę się nie zrażać pierwszymi stronami bo potem jest coraz lepiej i coraz ciekawiej.

Wahałam się nieco z oceną tej książki i za chwilę napiszę, czemu. Polowałam na nią od jakiegoś czasu, ale jakoś dziwnym trafem nie mogłam jej uświadczyć w bibliotece. Ostatnio udało mi się ją wypożyczyć i byłam cała szcześliwa. Mój entuzjazm jednak szybko opadł. Czemu? Otóż na początku książka była jakaś taka nudnawa i bez akcji i na dodatek napisana zbyt prosto - dla mnie ten natłok zdań pojedynczych jest nie do przyjęcia, no ale co kto lubi. Potem zaczęło się nieco rozkręcać, ale do bohaterów musiałam się długo przekonywać. Można by było ich wszystkich, zwłaszcza Barbarę bardziej rozwinąć, bo tak to ani sympatii ani antypatii. Wątek Bernie/Barbara dosyć ładnie poprowadzony, przyznaję. Z kolei zachowanie Sandy'ego takie przewidywalne. W opisie czytamy, że to powieść szpiegowska, według mnie to tak nie do końca i niekoniecznie. Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach - w czasie wojny domowej i potem w latach powojennych w Madrycie. Jak zwykle w takich przypadkach bywa, jest więcej niż pewne, że będziemy mieć powieść wychwalającą cnoty republikanów (istnieją też co prawda takie, które to tępią i gloryfikują zwolenników Franco. I możliwa jest trzecia opcja, rzadko spotykana, która jednak twierdzi, że nikt nie miał racji i tak naprawdę ucierpieli wszyscy). Zgadnijcie, za którą opcją jestem? :). Jest tu jeden wątek,który zawsze wywołuje u mnie ciekawe emocje - te biedne komunistyczne dzieci, które trafiały do sierocińców prowadzonych przez zakonnice i były tak wręcz na siłę uczone wiary... Tak, wiem, to niewątpliwie musiała być dla nich tragedia, no ale, tak to skrajnie jest pokazane, że ma się wrażenie jakiegoś fanatyzmu, a jak wiemy, fanatyzm w obojętnie jakim wydaniu, to nic dobrego.
Autor mógłby też bardziej rozwinąć wątek tego obozu pracy w Cuence, ciekawe, ale jednak za mało.
Najbardziej podobało mi się zdanie jednego bohatera, który stwierdził, że szkoda, że nie widać, że jedni i drudzy przez te walki tak naprawdę niszczą kraj. Zgadzam się z nim w całej rozciągłości.
Jak wiadomo insteresuję się tym okresem (czyt. wojną domową) dlatego chętnie czytam książki na ten temat. Tutaj miałam pewnien niedosyt, jeśli chodzi o coś na kształt powieści szpiegowskiej, to zdecydowanie polecam "Krawcową z Madrytu", która, raz - jest lepiej napisana, dwa - ma ciekawszy wątek miłosny, trzy - lepiej się ją czyta.
Tutaj niewątpliwie plus za opisanie warunkow życia zwykłych ludzi w czasach powojennych i za Fernandita i Caramelę. W zasadzie to chciałam dać 5 gwiazdek, ale niech będzie te 6 za moje zamiłowanie tematu. Do ideału jednak sporo brakuje, ale w ostatecznym rozrachunku czyta się całkiem przyjemnie, także chyba ta 6 zasłużona.
Nie polecam książki tylko osobom, które nie miały do czynienia z wątkiem wojny domowej w literaturze, w takim przypadku lepiej zacząć od czegoś innego. Najlepiej od Hemingwaya :).

Książka bardzo ciekawa, między innymi można spojrzeć na to jak wygląda życie w trakcie wojny, zrozumieć, że bez względu na poglądy, po obu stronach frontu cierpią i giną niewinni ludzie. Przełamuje stereotypy np. dobrego Kościoła w trakcie II wojny światowej.

Jedyne za co daję minusa to końcówka. Bardzo mnie rozczarowała, autor jakby "na siłę" chciał negatywnie zaskoczyć czytelnika.

Czuje się oszkukany. Opis sugeruje, że mamy do czynienia z dynamiczną powieścią szpiegowską. Co jest oczywiście nieprawdą bo praktycznie nic tu się nie dzieje. To zdecydowanie nie jest powieść szpiegowska. Nie jest to też powieść z dobrym wątkiem obozu koncentracyjnego i ucieczki z niego ani wątkiem miłości i życia w Madrycie lat 40.
Postacie są bardzo słabo napisane. Zakompleksiona Barbara, sprytny i przebiegły Sandy- nic tutaj nic nie zaskakuje. Motyw kopalni złota oczywisty do bólu dla wszystkich oprócz pracowników Ambasady Brytyjskiej. Wszystko jest płaskie i sztampowe, nic nie zaskakuje.
Autor też to widział i właśnie dlatego pokusił się o napisanie dramatycznej końcówki. Niestety finałowa intryga pisana na kolanie kazała się grubymi nićmi szyta. Zupełnie nieprawdopodobna, tyle wysiłku i po co właściwie?

Postacie są bardzo słabo napisane....

Nawet całkiem udana powieść "do pociągu". Osadzenie akcji w Hiszpanii nadaje powieści klimat, dylematy głównego bohatera starają się być niebanalne, jest i troche przyjaźni, jest i dramatyczna relacja męsko-męska. Pamiętam, że przeczytałam ją za jednym razem i z chęcią zostawiłam na półce w przedziale dla następnego podróżnego. Trochę Zafona, trochę Pereza-Reverte, przyjemnie.

• Obyczajowe
  • Domowa biblioteczka