Jeszcze dzisiaj nie usiadłam

Wydawnictwo: Czarne
codzienność
literatura faktu
Ag2S

Jak żyć? To z pozoru proste pytanie Agnieszka Drotkiewicz zadała dziesięciu różnym osobom. Usłyszała dziesięć różnych życiorysów, dla których osią jest czy była praca, sztuka, religia, natura. Dziesięć opowieści o pomyłkach, ślepych zaułkach, ale i wielkich odkryciach, olśnieniach, prowadzących do głębszego i lepszego zrozumienia tego, co w życiu ważne. O sprawach drobnych i fundamentalnych, o przełomowych wydarzeniach i spotkanych na drodze ludziach. A nade wszystko o zadanej nam na całe lata pracy dojrzewania.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Elwira | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Z wszystkich książek opierających się na reportażach, rozmowach czy biografiach ta jest idealnym wyważeniem wszystkiego. To nie tylko zbiór odpowiedzi na pytanie "jak życ", ale o wiele więcej. To idealnie dobrani rozmówcy, każdy innej profesji, wieku, doświadczenia i gustu. Nikt tu się nie narzuca, Drotkiewicz jak zwykle świetnie nakierowuje rozmowy, aż tu nagle na rowerze podjeżdża Dorota Masłowska i włącza się w dyskusje.
Profesor Roch Sulima mówi, że tęskni za bezinteresownymi rozmowami o świecie. Jeśli komuś brakuje takich rozmów i również uważa, że przypadło nam życ w epoce braku konwersacji, zdecydowanie powinien sięgnąc po tę książkę i porozmawiac ze samym sobą, a potem przedyskutowac tę książkę z kimś jeszcze, bo szkoda ją tak po prostu odstawic na półkę!
Szczerze polecam tę intelektualną ucztę dla umysłu i ciała.

mag | 2011-05-19
Przeczytana: 24 maja 2011

Agnieszka Drotkiewicz przez ponad siedem lat przeprowadziła około osiemdziesięciu wywiadów. Wraz z Anną Dziewit wydała do tej pory dwa zbiory - „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” oraz „Teoria trutnia i inne”. Jedną z kategorii łączących rozmowy w tych książkach była kategoria płci. W „Jeszcze dzisiaj nie usiadłam”- najnowszym zbiorze wywiadów przeprowadzonych przez, tym razem, samą Agnieszkę Drotkiewicz – kluczem otwierającym drzwi do każdego z indagowanych stało się pytanie „Jak żyć?”. We wstępie Drotkiewicz przyznaje, że wybór rozmówców był bardzo subiektywny i intuicyjny, różnią się oni bowiem wiekiem, doświadczeniem, wykształceniem zawodowym i płcią. Intuicja nie zawiodła młodej pisarki, bo dostaliśmy do rąk książkę ,która sprawia wrażenie dobrze napisanej powieści o ludzkich losach. Każdy jej rozdział stanowi zamkniętą całość, ale jednocześnie otwiera się na kolejne karty opowieści. „Jeszcze dzisiaj nie usiadłam” jest jak swoisty Dekalog- to spotkanie dziesięciu...

porządekalfabetyczny | 2011-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Agnieszka Drotkiewicz strasznie mi do tej pory działała na nerwy: swoją debiutancką powieścią, której tytuł ('Paris London Dachau') był równie pretensjonalny jak treść; bohaterką 'Teraz', która zajmowała się głównie nie-dbaniem o siebie i użalaniem się nad sobą, aż odkryła, jako ostatnia chyba, że życie jest do codziennego użytku; wywiadem dla WO, w którym zasłania się cytatami, zza których jej nie widać.

Wszystko to jednak, co do tej pory działało mi na nerwy, w najnowszej książce działa na jej, i czytelnika, korzyść.

Jej niepewność, to, że nadal poszukuje odpowiedzi na najprostsze pytania, to, że nie uważa się za lepszą od swych rozmówców i starannie przygotowuje do każdego wywiadu.

Książkę zaczyna co prawda od cytatu z Coetzee cytującego Marka Aureliusza (niech ktoś jej powie żeby przestała!) i już się obawiałam, że znowu zacznie się wytnij&wklej znane z Paris London Dachau i wywiadu z WO, ale...

Ronja | 2011-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Fajnie skonstruowana książka. Spojrzenie na życie z bardzo różnych punktów widzenia. Większość interesująca, choć niektóre nie "odkrywające Ameryki w konserwie".

Renata | 2013-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2013

Rozmowy A. Dorotkiewicz są ciekawe, barwne i inspirujące. Najważniejszy dla mnie był rozdział, w którym Pani Kowalczyk opowiadała o zdrowiu. Odniosłam wrażenie, że jest niezwykle ciepłą i otwarta osobą, a jej spostrzeżenia są mi jakże bliskie. Richarson, Sulima, Szwarcman i Masłowska to także bardzo ciekawe wypowiedzi. Capponi i Kozak to w moim mniemaniu najsłabsze wystąpienia, które nic nie wniosły, tylko mnie zirytowały, Włoska koneserka jedzenia to chyba jakaś wyniosła paniusia, dla której liczy się tylko ąę, a jej córki to najwspanialsze istoty wszechświata. Pani Kozak natomiast to jakaś nieokiełznana wyrośnięta nastolatka, która tak zwyczajnie, prosto i bez wahania krytykuje postępowanie inne niż swoje i raz po raz zaprzecza samej sobie. Zresztą Chutnik tutaj też wypowiada swoje słynne "a bo Polacy to tacy, a katolicy śmacy", ale jej styl lubię. Jeśli chodzi o Panią Szwarcman, to jeszcze nigdy nie czytałam z takim zaciekawieniem rozmowy o kulturze żydowskiej. D. Masłowska...

Alicja | 2013-09-21
Przeczytana: 21 września 2013

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Niektóre z rozmów Drotkiewicz są niezwykle inspirujące. Część z nich jednak (np. ta z Moniką Richardson) bardzo słabe, być może ze względu na nieciekawego rozmówcę, który niewiele miał do przekazania. Mnie osobiście do gustu przypadła najbardziej rozmowa z Dorotą Masłowską, Ewą Wieleżyńską i Hanną Kowalczyk. Generalnie książka warta przeczytania, choć spodziewałam się po niej nieco więcej.

gosiarysuje | 2011-10-05

Tytuł książki, według mnie, jest bardzo intrygujący i wiele obiecujący... dlatego skusiłam się na tę książkę. Przeczytałam dwa wywiady (w tym z Moniką Richardson)i stwierdzam, że są fantastyczne, inspirujące i zapadające w pamięć. Polecam!

jaunel | 2014-03-25

ciezko stwierdzic jednoznacznie czy to dobra lub zla ksiazka. Sa wywiady niezwykle ciekawe i inspirujace ale tez jest kilka takich ktore nic nie wnosza do calosci (przypuszczam ze to po prostu przez poziom rozmowcy) ale jako calosc ksiazka jest cieawa i zdecydowanie warta uwagi :) Polecam jesli ktos lubi ksiazki wlasnie w konwencji dluzszych wywiadow z roznymi osobami i o roznych pogladach

Book-erka | 2012-11-05

ścichapęk | 2016-09-07