Almodovar. Rozmowy

Okładka książki Almodovar. Rozmowy Frederic Strauss
Okładka książki Almodovar. Rozmowy
Frederic Strauss Wydawnictwo: Świat Literacki Seria: Film biografia, autobiografia, pamiętnik
Film
Conversations avec Pedro Almodóvar
Świat Literacki
2003-01-01
2003-01-01
Oskar Hedemann
dokument film almodovar wywiad

Bardzo ciekawy obraz reżysera. Można przeczytać jednym tchem. Książka podzielona jest na wywiady, które dotyczą pojedynczego tytułu, ale tak naprawdę w tych dialogach jest mowa o wszystkim, co przed i co w planach. W związku z tym trzeba liczyć się z powtórzeniami. Najciekawsze jest kontrastowanie planów z tym, co potem powstało.

W rozmowach znajdziemy poza tym takie informacje jak inspiracje Almodovara, obawy, plany, wizje, symbolika (także to, czego nawet największy znawca kina reżysera może nie zauważyć),relacje pomiędzy nim a innymi twórcami filmowymi bądź aktorami. Przydałaby się jednak druga część takich wywiadów - gdy robi się najciekawiej, książka się kończy. Ostatnim jest autowywiad na temat "Porozmawiaj z nią", co wyraźnie odrasta od w miarę spójnej całości.

W rozmowach znajdziemy poza tym takie...

Frederic Strauss umiejętnie, za pomocą wywiadu, interpretuje filmy Pedro Almodovara, na co składają się rzeczy przeróżne: opis i znaczenie scen zainspirowanych życiem reżysera oraz obrazami innych twórców, wyjaśnienie symboliki obecnej w filmie (kolorów, przedmiotów, dekoracji, nawet ubrań),a także ujawnienie przesłania bądź tematyki, często u Almodovara zakręconej, filmów powstałych do 2002 roku. Dla fanów lektura świetna, dla sympatyków dobra.

Tematem rozmów są kolejne filmy Almodovara. Reżyser opowiada o tym skąd czerpie inspiracje, jak podchodzi do swoich aktorów, w jaki powstają jego filmy. Wspomina również o swoich własnych przeżyciach i o tym jak wpłynęły one na jego wrażliwość artysty. Wywiady mogą zainteresować osoby zafascynowane twórczością oraz fenomenem Almodovara, jak również fanów kina i hiszpańskiego nurtu movida.

Książka znacznie uporządkowała mi tak przecież zagmatwany i wybuchowy emocjonalnie świat Almodovara.

Wywiad z reżyserem, dużo kreacji, więc jedyne o czym mozna się dowiedzieć to o spojrzeniu reżysera na filmy, a do tego, przez przeprowadzenie wywiadu kilka lat temu brakuje najnowszych filmów

Spodziewałam się czegoś innego, dlatego uważam, że ksiązka jest tylko dla miłośników reżysera.

• Film
  • Hiszpania