Almodovar. Rozmowy

Wydawnictwo: Świat Literacki
Conversations avec Pedro Almodóvar
dokument, film, almodovar, wywiad
UpsyDaisy

Tom zawiera rozmowy z hiszpańskim reżyserem Pedro Almodovarem wydane w 1994 r. we Francji nakładem Cahiers du Cinema, uzupełnione dwiema późniejszymi rozmowami, dotyczącymi filmów Kwiat mojego sekretu i Wszystko o mojej matce oraz fragmentami autowywiadu dotyczącego najnowszego filmu Porozmawiaj z nią (polska premiera kinowa 17 stycznia br.). Zawarte w tomie rozmowy składają się na...

Zawarte w tomie rozmowy składają się na fascynujący i barwny portret Pedro Almodovara (ur. 1951), jednego z najoryginalniejszych współczesnych twórców kina, nazywanego Bunuelem w stylu punk. Reżyser wnikliwie, świeżo i autoironicznie spogląda na własną karierę.

Wspomnienia, anegdoty, przygody z planów zdjęciowych, portrety przyjaciół i współpracowników, ulotne wrażenia i refleksje o sprawach ostatecznych układają się w niezwykle sugestywną opowieść, emocjonalną i zmysłową, w której rzeczywistość nieustannie przeplata się z fikcją. Książka zilustrowana została unikalnymi archiwalnymi fotografiami.

źródło opisu: wp.pl/ksiazki

Joanna | 2013-09-19
Przeczytana: 11 września 2013

Bardzo ciekawy obraz reżysera. Można przeczytać jednym tchem. Książka podzielona jest na wywiady, które dotyczą pojedynczego tytułu, ale tak naprawdę w tych dialogach jest mowa o wszystkim, co przed i co w planach. W związku z tym trzeba liczyć się z powtórzeniami. Najciekawsze jest kontrastowanie planów z tym, co potem powstało.

W rozmowach znajdziemy poza tym takie informacje jak inspiracje Almodovara, obawy, plany, wizje, symbolika (także to, czego nawet największy znawca kina reżysera może nie zauważyć),relacje pomiędzy nim a innymi twórcami filmowymi bądź aktorami. Przydałaby się jednak druga część takich wywiadów - gdy robi się najciekawiej, książka się kończy. Ostatnim jest autowywiad na temat "Porozmawiaj z nią", co wyraźnie odrasta od w miarę spójnej całości.

Kasia | 2015-11-15

Wywiad z reżyserem, dużo kreacji, więc jedyne o czym mozna się dowiedzieć to o spojrzeniu reżysera na filmy, a do tego, przez przeprowadzenie wywiadu kilka lat temu brakuje najnowszych filmów

Pawie_pióro | 2010-10-01

Książka znacznie uporządkowała mi tak przecież zagmatwany i wybuchowy emocjonalnie świat Almodovara.

pawelr | 2012-07-26

Frederic Strauss umiejętnie, za pomocą wywiadu, interpretuje filmy Pedro Almodovara, na co składają się rzeczy przeróżne: opis i znaczenie scen zainspirowanych życiem reżysera oraz obrazami innych twórców, wyjaśnienie symboliki obecnej w filmie (kolorów, przedmiotów, dekoracji, nawet ubrań), a także ujawnienie przesłania bądź tematyki, często u Almodovara zakręconej, filmów powstałych do 2002 roku. Dla fanów lektura świetna, dla sympatyków dobra.

donia | 2012-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Tematem rozmów są kolejne filmy Almodovara. Reżyser opowiada o tym skąd czerpie inspiracje, jak podchodzi do swoich aktorów, w jaki powstają jego filmy. Wspomina również o swoich własnych przeżyciach i o tym jak wpłynęły one na jego wrażliwość artysty. Wywiady mogą zainteresować osoby zafascynowane twórczością oraz fenomenem Almodovara, jak również fanów kina i hiszpańskiego nurtu movida.

pralka | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018