Królestwo

literatura piękna
2016-03-03
Krystyna Arustowicz
religia

Prywatne refleksje na temat tekstów biblijnych. Ciekawa wstawka pornograficzna w samym środku rozważań o początku chrześcijaństwa.

Siła tej książki opiera się prawdopodobnie na osobistym stosunku autora do tematu i jego wyznaniach, przedstawionych w taki sposób, że czytelnik nie wątpi w ich szczerość. A jednak fragmenty o nawróceniu brzmią mi fałszywie. Osobista egzegeza Nowego Testamentu, do tego długa jak diabli. Trzeba mieć na to dużo czasu i cierpliwości.

Zapadniesz w głęboki sen

W górę uniósł mnie pył
A ręce dostały piór
Machałeś nimi bez sił
A inni spadali w...

Autor wykonał kawał roboty siągajac do histori ewengelisty Łukasza. Świetna książka, która demitologizuje Biblię. Jesli ktoś się boi, że przestanie wierzyć w "pierwszo-komunijne" rymowanki i nie chce się wyrwać z dziecięcej religijności to odradzam.

Przez stulecie powstały setki książek, których autorzy próbowali poznać tajemnice Jezusa i narodzin chrześcijaństwa. Analizowano źródła historyczne, rozbierano na czynniki pierwsze każde zdanie Ewangelii. Efektem tego są niezliczone teorie o tym, kim był Jezus i jego uczniowie.

Emmanuel Carrere próbuje zrozumieć inny aspekt tej historii: jak to się stało, że po śmierci...

Trochę się zdziwiłem, bo byłem pewien, że zasiadam do powieści. Nic z tego - na start oberwałem przydługim wstępem o perypetiach z wiarą samego autora. Niespecjalnie lubię ten typ człowieka, zdaje się, że Carrere ma tendencje wpadania w skrajności. Najwyraźniej nie było to jednak takie złe, bo przebrnąłem. Środkowa część książki rozwiała co prawda moje nadzieje na powieść,...

Dla mnie to raczej esej niż powieść. Czytając tę książkę, proszę nie liczyć na intelektualną przyrodę opisującą starożytny świat, którego porządek swym przyjściem odwrócił Jezus Chrystus.Wywody autora dotyczące apostołów,których przedstawia jako członków politbiura a Kościół jako partię bolszewicką są trywialne. Jego obsceniczne rozważania na temat Maryji , przeplatane...

Książka bardzo ciekawa. To rozważanie człowieka na temat działalności Jezusa oraz zapisków dokonanych przez ewangelistów.
Tu nie znajdziemy odpowiedzi na pytanie czy tak było (rozważa ją autor), tutaj zderzymy się z postrzeganiem tego czy tak mogło być i jakie są na to dowody oraz czy to mogło mieć miejsce.
Autor posiada ogromną wiedzę i ze wspomnień w książce wynika, ile...

Oryginalne spojrzenie na historię początków chrześcijaństwa. Mamy tu dosadny jezyk, opowieści o masturbacji, a także ścieranie się chrześcijańskich frakcji. Ciekawa opowieść dlaczego warto być agnostykiem.

Dwa razy podchodziłam do tej książki. I za drugim razem pochłonęła mnie całkowicie. Wiele interesujących faktów a także wiele różnych możliwych zdarzeń ... książka, która daje do myślenia i zachęca do "kopania" głębiej. W dodatku świetnie napisana.

Dyskusje

• Chcę w prezencie