Sztuka planowania

L’art des listes
minimalizm
poradniki
julkalen

Jak uprościć, zorganizować i wzbogacić swoje życie Planowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by uprościć i wzbogacić swoje życie. Najważniejszym elementem planowania jest układanie list! Sztuka planowania to praktyczny poradnik podpowiadający, jak najlepiej zorganizować codzienne życie (sprzątanie, przygotowywanie posiłków, zapraszanie gości na kolację, płacenie rachunków,...

Jak uprościć, zorganizować i wzbogacić swoje życie

Sztuka planowania to praktyczny poradnik podpowiadający, jak najlepiej zorganizować codzienne życie (sprzątanie, przygotowywanie posiłków, zapraszanie gości na kolację, płacenie rachunków, kupowanie prezentów, pakowanie walizek na wyjazd itp.), tak aby znaleźć czas dla siebie.
Autorka zachęca do prowadzenia własnego „notatnika z listami”, który pozwoli sprecyzować swoje upodobania i osiągnąć klarowność umysłu. Na podstawie licznych przykładów przedstawia praktyczne rady i wskazówki pozwalające opanować sztukę dobrego, wolnego od stresu życia.

Dominique Loreau, autorka bestsellerowej Sztuki prostoty, mieszkająca od wielu lat w Japonii, przejęła styl życia nowej ojczyzny. Wyznacza go zasada: „Mniej znaczy więcej”, odnosząca się do wszystkich sfer życia – od materialnej po duchową.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/psychologia/sztuka_planowania,p1463656417

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/psychologia/sztuka_planowania,p1463656417

Ania | 2013-03-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 21 marca 2013

Książka dla osób którzy chcą odnaleźć siebie, swoje życie poukładać nie tylko duchowa ale i materialne (bałagan w domu również ;) ). Niektóre rzeczy o dziwo robię od dawna, niektóre wprowadzę w życie (ale nie w formie listów ale w metodzie dzięki której ta książka dała mi myśl jak zrobić po swojemu :)a niektóre jak na razie są nie dla mnie chociaż jak to się mówi nigdy nie mów nigdy. Zdziwiło mnie w tej książce na początku pani pisała listy listy i jeszcze raz listy gdzie potem miała tomy segregatorów z listami a po kilku rozdziałach dalej autorka pisze, że jak mamy w domu książki to je rozdać po tylko się kurzą !! jak by się segregatory z listami nie kurzyły. To najbardziej mnie zdziwiło ale ogólnie warto poczytać. Chociaż jak pisałam wyżej wszystko z tej książki nie zrealizuje w moim życiu jak na razie, dla kogoś może będzie wszystko ale to musicie sami przeczytać.

Barbarzynka | 2012-12-28
Przeczytana: 2012 rok

Listy, listy, listy...sztuka ich robienia. Niby nic, a im głębiej się wchodzi, tym listy robią się ciekawsze. Ten portal jest też jedną z moich list, jakie sobie robię, żeby nie zgubić tego, co przeczytałam. Polecam bałaganiarzom i wszystkim, którzy mają ochotę uporządkować sobie głowę, wspomnienia, ważne momenty, filmy, przeżycia i wieeeele innych rzeczy.

Sylwia | 2017-09-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Nie chciałabym się wymądrzać, bo jak idiotka dałam się złapać na źle przetłumaczony tytuł. Nie chciałabym się wymądrzać, bo może gdybym wiedziała od początku, że ta książka będzie listą-list to pewnie inaczej bym do niej podeszła - albo właściwie wcale bym nie podeszła. A tak... zmarnowałam kilka godzin na tym żeby przebrnąć przez ten bełkot, przy czym ostatnią część czytałam już tylko żeby przejść przez treść, omijając tabelki z 'listami'.
Słowem - nie chciałabym się wymądrzać, ale o planowaniu wiem więcej niż zostało zawarte w tej książce. Chyba każdy, nawet najbardziej roztrzepany człowiek wie więcej.
Natomiast podchodząc do książki jako książki nietraktującej o planowaniu tylko takiej po prostu do czytania... jest beznadziejna. Kiepsko napisana, źle się czyta, jest bełkotem, który nic nie wnosi do życia, bo w żaden sposób nie będzie trzymał się głowy. A niektóre pomysły na listy są tak naciągane, że aż niedorzeczne.
Polecam, 1/10. Oczywiście żartowałam z tym polecaniem.
PS.:...

Ela | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 maja 2017

Sztuka minimalizmu tej autorki zmieniła moje życie. Naprawdę.
Myślałam, że ta książka ogarnie mnie i pomoże i zainspiruje.
Jakież wielkie jest moje rozczarowanie, bo ciągnęła się jak flaki z olejem. Od lat piszę pamiętniki i nie widzę w tym nic złego. Tu autorka zmusza do przestawienia myślenia na listy.
Ok, niektóre propozycje są całkiem spoko, ale to za mało bym powiedziała, że ta książka jest choćby ok.
Może nie zrozumiałam jej potencjału.
Może podeszłam do niej w złym momencie życia.
W każdym razie do mnie zupełnie nie trafiła.

Dobre dla bałaganiarzy i osób, które nie radzą sobie z czasem.

kinia1245 | 2018-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Zaczynając od tytułu nie wiem czy to kwestia złego tłumaczenia, ale książka z planowaniem nie ma nic wspólnego. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że książka jest swego rodzaju "poradnikiem" ubolewam nad brakiem merytorycznego przygotowania autorki. Wątek pisania "list" jakby nie było jest głównym motywem książki, więc nie można zarzucać autorce bycia monotematycznym, ale naprawdę można by ją było solidnie skrócić.

renavera | 2016-06-22

Moim zdaniem książka nie ma nic albo tylko niewiele wspólnego z planowaniem. Jest to tylko... lista list do sporządzenia na różne okoliczności. Zresztą należy zwrócić uwagę na błąd w tłumaczeniu - w oryginale tytuł książki to SZTUKA UKŁADANIA LIST. Dosłownie. Ułatwić może pakowanie przed wyjazdem albo sprzątanie mieszkania. O właściwej technice planowania czegokolwiek nie znalazłam ani jednego pomocnego słowa. Rodzaj poradnika, ale chyba tylko do przekartkowania. Autorka zdaje się być zafascynowana kulturą japońską, ale sztuczne adaptowanie całej filozofii do książki, która nic tak naprawdę sobą nie wnosi, wydaje mi się dosyć naciągane.

Gosia | 2014-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 24 maja 2014

Każdy z nas tworzy listy - wiadomo - lista zakupów, lista rzeczy do zrobienia, lista prezentów do kupienia, lista egzaminów do zdania...
A lista - kim chcę być za 10 lat? 5 sposobów radzenia sobie ze stresem? 12 miast, które chcę odwiedzić? 10 najbardziej optymistycznych cytatów na bardziej ponure dni?
Chyba mało kto z nas tworzy tego typu listy - dlatego książka ma tytuł "Sztuka planowania" - zamienia pozornie prostą czynność notowania, punktowania, planowania w prawdziwą sztukę, coś, co będzie nas inspirować, dodawać wiary we własne siły, przypominać o własnych słabościach...
Książkę czyta się dość szybko i przyjemnie. Znajdziemy w niej wiele inspirujących i pięknych cytatów, wiele cennych wskazówek. Owszem, są fragmenty, gdzie lektura nuży, gdzie ma się wrażenie, że kolejny raz czytamy to samo - gdyby była trochę krótsza i bardziej konkretna otrzymałaby ode mnie więcej gwiazdek ;)
Jest to lektura z której można coś wyciągnąć - trzeba tylko chcieć znaleźć czas, aby zacząć...

wodniczka_tętniąca | 2017-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2017

Zacznę od tego, że uwielbiam sporządzać wszelakie listy - kiedy coś planuję, chcę usystematyzować lub udokumentować itp, dlatego też sięgnęłam po "Sztukę planowania", ponieważ chciałam zaczerpnąć inspiracje od innej miłośniczki tworzenia spisów różnego rodzaju. Jednakże, to co proponuje autorka przechodzi ludzkie pojęcie. Książka jest nieudaną próbą połączenia poradnika o planowaniu (szczerze mówiąc niewiele tam było informacji dotyczących planowania), rozwoju osobistym i duchowym z elementami coachingu, masą niepotrzebnych cytatów i Bóg wie jeszcze czego. Autorka podaje co prawda kilka interesujących propozycji list do sporządzenia z których skorzystam, ale książka jest przerostem formy nad treścią - mam wrażenie jakby autorka chciała w niej zawrzeć WSZYSTKO i finalny efekt jest taki, że koło planowania to "dzieło" nawet nie leżało i uważam, że dało się to zapisać bez zbędnego lania wody i krócej niż na ponad 200 stronach.

Zawiodłam się.

AniaOli | 2013-10-17

Inspirująca... Przy przeglądaniu list które proponuje autorka zaczęłam zastanawiać się nad pewnymi sprawami. Doszłam do wniosku ze nie zwracam uwagi na to co dzieje się dookoła i co dzieje się w moim wnętrzu. Książka pomaga docenić piękno ukryte w sprawach życia codziennego.. Pozwala na nowo odkryć siebie, i zastanowić się chwilę nad tym co w codziennej bieganie mijamy nie zwracjaa na to uwagi np przez robienid list małych przyjemności.