Moje życie z OCD

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza

Rozedrgana i pełna napięć relacja młodej kobiety cierpiącej na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (obsessive-compulsive disorder, w skrócie: OCD); swoisty dokument pokazujący, czym jest życie osoby owładniętej przez nerwicę natręctw. Wyniszczająca psychiczna udręka, próby okiełzania choroby, wzloty i upadki w walce z własnymi demonami.

źródło opisu: wfw.com.pl

źródło okładki: wfw.com.pl

awiola | 2015-03-09
Przeczytana: 09 marca 2015

"Boję się odwiedzać kogokolwiek, bo nie potrafię u kogoś niczego dotknąć, a więc nie potrafię niczego zjeść ani nawet napić się kawy, nawet jeśli naprawdę mam na to ochotę".

OCD, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, inaczej nerwica natręctw – jak mało wiemy o tej chorobie! Chorobie wyniszczającej ludzką psychikę. Chorobie, której objawy w postaci przymusowych i obsesyjnych myśli oraz zachowań potrafią zniszczyć codzienne życie. Po lekturze autobiograficznej książki Laury Akkot, uświadomiłam sobie w pełni, jak szczątkowa była moja wiedza na temat OCD. Nie sądziłam bowiem, że nerwica natręctw może w takim stopniu wpływać na każdy aspekt życia osoby dotkniętej tą chorobą.

Laura Akkot choruje na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne niemal od dzieciństwa. Wcześniej jednak jej objawy nie były aż tak szkodliwe. Autorka w 2009 r. w wieku dwudziestu sześciu lat, przytłoczona rozwijającą się chorobą, postanowiła spisywać swoje przeżycia. Udało się je wydać w 2014 r.

"Moje życie z...

Marago | 2015-03-21
Przeczytana: 21 marca 2015

"Moje życie z OCD" Laury Akkot to wyjątkowa pozycja. Po pierwsze dotyczy choroby psychicznej, jaką są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (obsessive-compulsive disorder, w skrócie OCD), nazywane kiedyś nerwicą natręctw. Po drugie opisuje je osoba, która sama ich doświadczyła i niestety nadal doświadcza. Autorka, której życie oplecione jest cierpieniem rujnującym jestestwo, to pracownik naukowy wyższej uczelni. Książeczka jest niewielka, ale naładowana tak wielkim ładunkiem emocjonalnym, że rozsadza jej ramy. Jest przerażającym świadectwem zmagania się z zaburzeniami psychicznymi z jednej strony, a z drugiej z ubocznym działaniem leków psychotropowych i uspokajających. Jak trudna jest to walka przekonajcie się Państwo sami. Polecam tę pozycję chorym, rodzinom chorych, terapeutom, a także czytelnikom, których stać na odrobinę empatii.

książek: 1937

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://nieterazwlasnieczytam.blogspot.com, na który serdecznie zapraszam!

"… egzystuję, a nie żyję".

Do przeczytania książki Laury Akkot skłoniła mnie bardzo pochlebna opinia autorki, bloga Subiektywnie o książkach.

"Moje życie z OCD" autorstwa Laury Akkot, to niezwykle krótka książeczka, która jest bardzo specyficzną autobiografią autorki. Przyznam się, że nawet nie przypuszczałam, iż ta niewielkich rozmiarów lektura, w zasadzie bardziej przypominająca broszurkę może mieć tak silny i wyrazisty przekaz. Bowiem w tych kilku rozdziałach autorce udało się w bardzo przystępny i niezwykle sugestywny sposób ukazać ten szalenie istotny problem, jakim jest egzystencja ludzi zmagających się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, mówiąc potocznie nerwicą natręctw. Jednakże o ile o nerwicy natręctw słyszałam i wydawało mi się, że doskonale orientuję się, na czym polega to zaburzenie, to jednak ta książka uświadomiła mi, że tak naprawdę...

MzHyde | 2015-05-18
Przeczytana: 18 maja 2015

Wszyscy jesteśmy chorzy psychicznie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Nie zauważamy choroby albo nie chcemy jej zauważać. Niektóre badania stwierdzają, że zakochanie jest chorobą, ponieważ przy tym często towarzyszą nam 'motyle' w brzuchu, serce zaczyna bić szybciej na widok kochanej osoby, często nie możemy przestać myśleć o drugiej osobie, przez co zaniedbujemy inne sfery życiowe.
Ale nie o tym będzie dzisiaj mowa. Wiecie co to jest OCD? Inaczej nerwica natręctw, zespół anankastyczny; ang. obsessive-compulsive disorder, OCD) – zaburzenie psychiczne z grupy zaburzeń lękowych charakteryzujące się występowaniem u chorego natrętnych (obsesyjnych) myśli oraz/lub zachowań przymusowych (kompulsyjnych). Tak na prawdę to rzadko mówi się o tej chorobie, a możliwe, że dotyczy ona większej ilości ludzi, niż pokazują badania diagnostyczne.

Bardzo ciężko było mi przebrnąć przez te, zaledwie, 56 stron. Głównie dlatego, że nie potrafiłam zrozumieć sposobu myślenia osoby chorej na OCD....

MartaŁu | 2016-04-30
Przeczytana: 01 maja 2015

„Najpierw zmywam zewnętrzną, brudną część mydła (…). Potem wewnętrzną część dłoni i miejsca łączenia się palców zresztą dłoni, potem palce od strony wewnętrznej, miejsce obok miejsca, szoruję kilkakrotnie każdy centymetr kwadratowy. (…) Potem palce od strony zewnętrznej, potem zewnętrzną część dłoni, potem każdy palec z boku, z obu stron (...)”.

To nie jest lekka i miła lektura. Trudna, ciążąca jak kamień, zostaje w głowie i po prostu zmusza do refleksji. Kiedy zobaczyłam tę książkę, uśmiechnęłam się, bo wygląda jak trochę większa broszurka reklamowa. Uśmiech powoli schodził mi z twarzy, kiedy ją czytałam. I wczuwając się w emocje i myśli autorki miałam odczucie zawężania się świata, zaciskania pętli na szyi.

Fragment ze wstępu to opis rytuału mycia rąk, który w największym nasileniu choroby zajmował autorce kilkanaście godzin dziennie. Pomyślcie... Kilkanaście godzin. Każdego dnia. Niewyobrażalne, prawda? Natręctwa Adasia Miauczyńskiego z „Dnia Świra” to przy tym pikuś.

„Moje...

yokopoko | 2017-05-25