rudarecenzuje

Profil użytkownika: rudarecenzuje

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 godziny temu
1 193
Przeczytanych
książek
1 550
Książek
w biblioteczce
910
Opinii
12 787
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| Nie dodano
Po prostu uwielbiam książki :)

Opinie


Na półkach:

Już na samym początku muszę szczerze przyznać, że nie jestem szczególną entuzjastką polskiego kryminału. W tym temacie poczyniłam wiele prób i bywało naprawdę różnie. Udało mi się znaleźć kilka interesujących nazwisk ale liczne niepowodzenia sprawiły, że wciąż zachowuję spory dystans w tej kwestii. W zeszłym roku miałam okazję przeczytać jedną z powieści Piotra Kościelnego. Książka ciepło zapisała się w mojej pamięci, w związku z czym postanowiłam zapoznać się z kolejnym tytułem. Jak zaprezentował się „Nielat”? Co dobrego i pozytywnego znalazłam w tej historii a czym mnie rozczarowała?

Fabuła powieści rozgrywa się we Wrocławiu, w latach dziewięćdziesiątych. Kościelny znakomicie oddał klimat tamtego okresu. Kolejne rozdziały sprawiły, że poczułam, jakbym odbywała podróż w czasie. Bohaterzy słuchali muzyki na discmanach i posługiwali się słownictwem, które teraz rzadko można już spotkać. Całość miała przyjemny klimat przeszłości, otoczony retro mgiełką. Takie tło historii bardzo przypadło mi do gustu i to pierwsza rzecz, która w mojej ocenie zasługuje na pochwałę i ciepłe słowo skierowane pod adresem autora.

Innym elementem opowieści, który szczególnie zwrócił moją uwagę jest mocno obyczajowy charakter książki. Kościelny wykorzystał bardzo odważne tematy, takie jak np. wykorzystanie seksualne, dzięki czemu pogłębił wartość powieści i uczynił ją bardziej różnorodna i wielowymiarową. Podczas poznawania takich kwestii towarzyszyło mi wiele przemyśleń, mocno one na mnie wpłynęły i wywołały burzę emocji. Nieprzyjemne tematy dobrze wpisały się w niepokojący i mroczny klimat całości ale też nadały jej bardziej realistyczny i autentyczny wymiar.

Czas najwyższy odnieść się jednak do spraw, które w powieściach kryminalnych mają przecież największe znaczenie. Fabuła powieści zbudowana została wokół dwóch morderstw- na stronach książki zginęli znany autor i nieznany nastolatek. Kościelny daje nam jasno do zrozumienia, że obydwie sprawy są ze sobą połączone, należy natomiast ten związek między nimi ustalić. Jako wielka fanka kryminałów postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i czym prędzej znaleźć winnego (winnych?) popełnionych zbrodni. Okazało się jednak, że nie jest to wcale takie proste zadanie. Choć autor nie przesadził i nie przerysował całości, to subtelnie ze mną pogrywał i tak powoli ujawniał kolejne szczegóły, że aż do samego końca nie byłam na sto procent przekonana, co rzeczywiście się wydarzyło.

Ze śledztwem zmagali się także bardziej i mniej doświadczenie funkcjonariusze. Im również nic nie zostało podane na tacy, a rozwiązanie zagadki kosztowało ich wiele wysiłku, czasu i poświęcenia. Podoba mi się, w jaki sposób Kościelny poprowadził akcję powieści. W książkowym śledztwie widać ciężką pracę ale też bystrość umysłu i pomysłowość funkcjonariuszy. Prawdziwe życie i dobry kryminał nie przypominają łatwych do rozwiązania zagadek z telewizyjnych seriali. Na powodzenie śledztwa składają się konkretne rozwiązania, policyjne doświadczenie i łut szczęścia. Te elementy znalazłam w przypadku „Nielata” i dodały one całości realizmu.

Dobre wrażenie zrobili na mnie również przedstawieni na stronach książki policjanci. Kościelny znakomicie zarysował ich charaktery, pokazał dzielące ich różnice, każdemu z nich oddał na chwilę głos. Dodali książce charakteru i wyrazistości.

„Nielat” to interesująca, dopracowana i wartościowa książka kryminalna. Spędziłam z nią kilka przyjemnych wieczorów. Choć czytałam już lepsze kryminały, nie żałuję poświęconego jej czasu. Twórczość Kościelnego coś w sobie ma. Jeszcze do niej wrócę.

Już na samym początku muszę szczerze przyznać, że nie jestem szczególną entuzjastką polskiego kryminału. W tym temacie poczyniłam wiele prób i bywało naprawdę różnie. Udało mi się znaleźć kilka interesujących nazwisk ale liczne niepowodzenia sprawiły, że wciąż zachowuję spory dystans w tej kwestii. W zeszłym roku miałam okazję przeczytać jedną z powieści Piotra Kościelnego....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Iris i Gabriel mają życie jak z bajki. Ale wszystko co dobre podobno kiedyś się kończy. Niespodziewany wypadek to dopiero początek nadchodzącej katastrofy.

Książki B.A.Paris to doskonałe kobiece thrillery. Pełne napięcia, wielkich emocji i przewrotnych rozwiązań. Autorka ma wspaniały i wypracowany styl oraz głowę pełną pomysłów. Przy jej historiach nie sposób się znudzić czy zmęczyć. Można by powiedzieć, że one czytają się po prostu same. Ten opis nie jest z mojej strony przesadną zachętą. To krótka charakterystyka tego, czego możecie spodziewać się po tej autorce. To wszystko znalazło się również w jej najnowszej książce zatytułowanej „Przyjaciółka”.

Akcja powieści rozwija się niespiesznie. Lektura kolejnych rozdziałów pozwala nam bliżej poznać głównych bohaterów oraz skrywane przez nich tajemnice. Paris ma duże predyspozycje w kierunku zaglądania do duszy i umysłów. Zdaje się, że potrafi przejrzeć książkowe postaci na wylot, obdarzając je intrygującym zestawem wad i zalet, dzięki czemu stwarzają wrażenie bardzo ludzkich i realistycznych. I jak każdy z nas mają na swoim koncie błędy i złe decyzje.
Mamy okazję przyjrzeć się im na kolejnych stronach.
„Przyjaciółka” mocno bazuje bowiem na aspekcie psychologicznym. To emocje, niedopowiedzenia i domysły stwarzają tutaj atmosferę niepewności i niepokoju, podsycając napięcie i budząc demony. Paris dobrze wie, w jaki sposób działać na wyobraźnię, skłaniać czytelnika do myślenia i zaangażowania. Kolejne strony przynoszą wiele pytań, niełatwo jest jednak znaleźć na nie odpowiedzi. Podczas lektury zaczynamy być skłonni do współpracy, szukamy rozwiązań i typujemy winnego, starając się dopasować do siebie poszczególne fragmenty tej mrocznej układanki.

Spotkałam się z opinią, że Paris opiera się na pewnym schemacie, wykorzystując w swoich książkach podobne rozwiązania i scenariusze. Być może po części rzeczywiście tak jest. Ale tego zarzutu nie można oszczędzić również innym uznanym pisarzom, a to nie odbiera mi przyjemności i satysfakcji z lektury. W kryminale czy thrillerze nie szukam ideału. Zależy mi przede wszystkim, by poczuć napięcie, dostrzec przewrotność, znaleźć osobliwą nutkę czy subtelny powiew świeżości. Książki Paris są dla mnie w pewien sposób taką gwarancją jakości. Wiem, że te lektury pozwolą mi przyjemnie spędzić czas, oderwać się od swoich spraw, trochę pomyśleć.

„Przyjaciółka” rzeczywiście skłania czytelników do analizy. Wyraźnie widać, że autorce zależy na naszym zaangażowaniu. Liczy na to, że będziemy szukać powiązań, rozwiązywać problemy, wykorzystywać informacje. Fabuła, pozornie prosta, okazuje się bowiem dość skomplikowana, a bohaterzy bardziej winni i nieprzewidywalni, niż mogłoby się wydawać. W tej książce od początku jest wiele niewiadomych i sekretów, które tylko czekają na odkrycie, a każdy rozdział przynosi nowe tajemnice i niepewności, prowadząc do wielkiego finału.

Nowa książka Paris to interesująca, psychologiczna i przewrotna lektura. Stali czytelnicy mają okazję przypomnieć sobie, z jakiego powodu autorka zyskała tak duże uznanie, a nowi zrozumieć, na czym polega jej fenomen. Paris potrafi zbudować napięcie i wzbudzić duże emocje, wykorzystując do tego całkiem proste rozwiązania. Dzięki temu jej książki sprawiają wrażenie lekkich, przyjemnych i subtelnych. Mnie to odpowiada. Chętnie poczekam na więcej.

Iris i Gabriel mają życie jak z bajki. Ale wszystko co dobre podobno kiedyś się kończy. Niespodziewany wypadek to dopiero początek nadchodzącej katastrofy.

Książki B.A.Paris to doskonałe kobiece thrillery. Pełne napięcia, wielkich emocji i przewrotnych rozwiązań. Autorka ma wspaniały i wypracowany styl oraz głowę pełną pomysłów. Przy jej historiach nie sposób się znudzić...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Choć w Polsce Lemaitre zdobył uznanie przede wszystkim jako autor powieści kryminalnych, ja doceniłam go za serię „Dzieci katastrofy”. Podczas lektur książek należących do tego cyklu, przekonałam się, jak zdolnym, intrygującym i przewrotnym jest autorem. Poznałam jego głęboką wyobraźnię, lekkie pióro i różne odcienie codzienności uwiecznione na przykładzie doświadczonej historycznie Francji.

Dziś Lemaitre wraca do polskich czytelników za sprawą nowej serii o bardzo życiowym charakterze. Na stronach „Wielkiego świata” poznajemy powojenne losy bogatej i cenionej francuskiej rodziny, która dorobiła się majątku za sprawą dobrze prosperującej mydlarni. Poznając poprzednie powieści autora przekonałam się, że nie oszczędza on swoich bohaterów, chętnie pokazując przewrotność losu i kłody rzucane pod nogi. Nie inaczej było tym razem.

„Wielki świat” to barwny, żywy i interesujący portret rodziny, którą zdaje się więcej dzielić niż łączyć. Kolejne rozdziały powieści pozwalają nam zauważyć pęknięcia i rozłamy, jakie bardzo trudno przezwyciężyć Pelletierom. Zagłębiając się w akcję powieści, obserwujemy wszystkich członków rodziny, mogąc lepiej ich poznać i zrozumieć. Lemaitre stworzył niezwykłe, dopracowane i autentyczne sylwetki bohaterów, śmiało i szczerze opowiadając o ich wadach i zaletach. Podczas lektury miałam wrażenie, że poznaję autentyczną i życiową historię, która rzeczywiście mogłaby się wydarzyć.

Bez wątpienia to bohaterzy książki stanowią jej największą wartość. Skomplikowane osobowości, odmienne zdania, dojrzewanie na powieściowych stronach. Nie sposób nie docenić tych elementów. Duże znaczenie jednak ma w tej historii również miejsce wydarzeń. Lemaitre dzieli akcję powieści między Paryż, Sajgon i Bejrut, dzięki czemu całość staje się bardziej intrygująca, świeża i kompletna oraz pozwalająca spojrzeć na różne sprawy nie tylko z perspektywy bohatera, ale też miejsca, w którym ten żyje.

Francuski autor pisze tak przekonująco, mądrze i pomysłowo, że nawet nieco przewrotne pomysły i zaskakujące rozwiązania stają się dla czytelnika obiecujące i zachwycające. Zwłaszcza, kiedy zaczyna się dostrzegać subtelne połączenia między poszczególnymi tematami i motywami. W „Wielkim świecie” nic nie jest oczywiste i nic nie może być brane za pewnik. Lemaitre wydaje się świetnie bawić oferując swoim czytelnikom tak niecodzienną i nietuzinkową historię. A my, odbiorcy, możemy jedynie cieszyć się tą lekturą i jej urokami.

Mam wrażenie, że to jedna z tych książek, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Obok znanych i lubianych kwestii jak wątki miłosne, rodzinne zażyłości, poznawanie siebie czy rozwój osobisty, mamy okazję spojrzeć na zupełnie inne sprawy- niecodzienne, niespotykane, bardziej ambitne i zastanawiające. W swojej obyczajowej powieści Lemaitre łączy wątki społeczne, historyczne i polityczne, pozwalając by dzięki temu całość stała się bardziej barwna, angażująca i głębsza.

Ten ceniony francuski pisarz reprezentuje również niezwykłe umiejętności i wielką klasę w sprawie dojrzałego stylu i wspaniałego wyczucia. Lekkim piórem przedstawia trudne wydarzenia i wielkie emocje, nieco odejmując im tym samym ciężaru i nieszczęścia. Jestem pewna, że taki styl i taka narracja pozwoliłyby wybaczyć Lemaitre’owi każde niedociągnięcie czy potknięcie.

„Wielki świat” to ujmująca i oryginalna opowieść, która zachwyci niejednego czytelnika. Jeśli jeszcze nie znacie tego autora, to szczerze polecam Wam jego historie.

Choć w Polsce Lemaitre zdobył uznanie przede wszystkim jako autor powieści kryminalnych, ja doceniłam go za serię „Dzieci katastrofy”. Podczas lektur książek należących do tego cyklu, przekonałam się, jak zdolnym, intrygującym i przewrotnym jest autorem. Poznałam jego głęboką wyobraźnię, lekkie pióro i różne odcienie codzienności uwiecznione na przykładzie doświadczonej...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika rudarecenzuje

z ostatnich 3 m-cy
rudarecenzuje
2024-04-19 09:10:05
rudarecenzuje oceniła książkę Nielat na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-19 09:10:05
rudarecenzuje oceniła książkę Nielat na
7 / 10
i dodała opinię:

Już na samym początku muszę szczerze przyznać, że nie jestem szczególną entuzjastką polskiego kryminału. W tym temacie poczyniłam wiele prób i bywało naprawdę różnie. Udało mi się znaleźć kilka interesujących nazwisk ale liczne niepowodzenia sprawiły, że wciąż zachowuję spory dystans w tej...

Rozwiń Rozwiń
Nielat Piotr Kościelny
Średnia ocena:
7.9 / 10
784 ocen
rudarecenzuje
2024-04-19 09:02:16
rudarecenzuje oceniła książkę Przyjaciółka na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-19 09:02:16
rudarecenzuje oceniła książkę Przyjaciółka na
8 / 10
i dodała opinię:

Iris i Gabriel mają życie jak z bajki. Ale wszystko co dobre podobno kiedyś się kończy. Niespodziewany wypadek to dopiero początek nadchodzącej katastrofy.

Książki B.A.Paris to doskonałe kobiece thrillery. Pełne napięcia, wielkich emocji i przewrotnych rozwiązań. Autorka ma wspaniały i w...

Rozwiń Rozwiń
Przyjaciółka B.A. Paris
Średnia ocena:
7 / 10
497 ocen
rudarecenzuje
2024-04-17 12:52:33
rudarecenzuje oceniła książkę Wielki świat na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-17 12:52:33
rudarecenzuje oceniła książkę Wielki świat na
8 / 10
i dodała opinię:

Choć w Polsce Lemaitre zdobył uznanie przede wszystkim jako autor powieści kryminalnych, ja doceniłam go za serię „Dzieci katastrofy”. Podczas lektur książek należących do tego cyklu, przekonałam się, jak zdolnym, intrygującym i przewrotnym jest autorem. Poznałam jego głęboką wyobraźnię, l...

Rozwiń Rozwiń
Wielki świat Pierre Lemaitre
Cykl: Lata chwały (tom 1)
Średnia ocena:
7.5 / 10
36 ocen
rudarecenzuje
2024-04-11 13:09:05
rudarecenzuje oceniła książkę Walentynka na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-11 13:09:05
rudarecenzuje oceniła książkę Walentynka na
8 / 10
i dodała opinię:

Gloria jest po prostu szalenie znudzona życiem. Powtarzalnością dusznej Odessy. Brakiem zajęcia. Finansowym niedostatkiem. Monotonią codzienności, która ma tak niewiele do zaoferowania. Kiepskie perspektywy i smutne myśli popychają ją w stronę błędnej decyzji, która zaważy na całym jej życ...

Rozwiń Rozwiń
rudarecenzuje
2024-04-04 08:55:31
rudarecenzuje oceniła książkę Generał i panna na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-04-04 08:55:31
rudarecenzuje oceniła książkę Generał i panna na
9 / 10
i dodała opinię:

Kiedy pierwszy raz spotkałam się z twórczością Daphne du Maurier, nie spodziewałam się, że ta przygoda będzie miała dalszy ciąg. „Rebeka”, klasyczna, piękna i zaskakująca historia, okazała się jedynie fragmentem tego, co autorka ma swoim czytelnikom do zaoferowania. Zauroczona tym tytułem ...

Rozwiń Rozwiń
Generał i panna Daphne du Maurier
Średnia ocena:
7.1 / 10
141 ocen
rudarecenzuje
2024-03-31 16:06:50
rudarecenzuje oceniła książkę Lista sędziego na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-31 16:06:50
rudarecenzuje oceniła książkę Lista sędziego na
8 / 10
i dodała opinię:

John Grisham to jeden z moich ulubionych pisarzy. Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek zawiodła się na jego twórczości, dlatego też po każdy kolejny tytuł jego autorstwa sięgam w ciemno. Nie inaczej było zatem z nową książką pisarza. Prowadzona olbrzymią ciekawością i przekonaniem o g...

Rozwiń Rozwiń
Lista sędziego John Grisham
Cykl: Lacy Stoltz (tom 2)
Średnia ocena:
6.9 / 10
103 ocen
rudarecenzuje
2024-03-27 09:48:14
rudarecenzuje oceniła książkę Ciała na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-03-27 09:48:14
rudarecenzuje oceniła książkę Ciała na
9 / 10
i dodała opinię:

“Ciała” to dla mnie w dużym stopniu kronika kobiecego doświadczenia. To opowieść o wydarzeniach, które mogłyby spotkać każdą z nas. To swego rodzaju rozliczenie z przeszłością. Zadawanie kontrowersyjnych pytań i szukanie odpowiedzi wewnątrz siebie.

Zbiór Annie Ernaux zdecydowanie nie jest...

Rozwiń Rozwiń
Ciała Annie Ernaux
Średnia ocena:
7.7 / 10
144 ocen
rudarecenzuje
2024-03-23 07:31:23
rudarecenzuje oceniła książkę Rozgrywka królowej na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-23 07:31:23
rudarecenzuje oceniła książkę Rozgrywka królowej na
8 / 10
i dodała opinię:

Do tej pory niezbyt często sięgałam po książki historyczne. Jeśli takowe znalazły się w moich rękach, wybierałam historię współczesną, skupiając się na tematyce związanej z II Wojną Światową. Choć postać Henryka VIII nie jest mi obca, co nieco również słyszałam o jego burzliwych małżeństwa...

Rozwiń Rozwiń
Rozgrywka królowej Elizabeth Fremantle
Cykl: Trylogia Tudorów (tom 1)
Średnia ocena:
7.4 / 10
62 ocen
rudarecenzuje
2024-03-15 12:31:57
rudarecenzuje oceniła książkę Zapomniane niedziele na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-03-15 12:31:57
rudarecenzuje oceniła książkę Zapomniane niedziele na
9 / 10
i dodała opinię:

Do tej pory przeczytałam dwie powieści autorstwa Valerie Perrin. Wystarczyło mi natomiast zaledwie kilka stron pierwszej z nich, by przekonać się, że tej pisarce mogę zaufać. Zauroczył mnie jej styl, rozkoszowałam się narracją, a dialogi i opisy były czystą przyjemnością. Perrin utwierdził...

Rozwiń Rozwiń
Zapomniane niedziele Valérie Perrin
Średnia ocena:
7.8 / 10
371 ocen
rudarecenzuje
2024-03-12 18:33:22
rudarecenzuje oceniła książkę Zamir na
7 / 10
2024-03-12 18:33:22
rudarecenzuje oceniła książkę Zamir na
7 / 10
Zamir Hakan Günday
Średnia ocena:
7 / 10
5 ocen
Katja Millay Morze spokoju Zobacz więcej
Pär Lagerkvist Zło Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 193
książki
Średnio w roku
przeczytane
99
książek
Opinie były
pomocne
12 787
razy
W sumie
wystawione
1 086
ocen ze średnią 7,7

Spędzone
na czytaniu
7 613
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
51
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]