Hermann Hesse. Wędrowiec i jego cień

Okładka książki Hermann Hesse. Wędrowiec i jego cień Gunnar Decker
Okładka książki Hermann Hesse. Wędrowiec i jego cień
Gunnar Decker Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Sfery biografia, autobiografia, pamiętnik
Sfery
Hermann Hesse: Der Wanderer und sein Schatten. Biographie
Świat Książki
2014-05-21
2014-05-21
Eliza Borg, Maria Przybyłowska

Bardzo szczegółowa, nienudno napisana. W ciekawy sposób przeplata biografię autora z treściami jego wierszy i książek.

Trudno jednoznacznie ocenić tę biografię - z jednej strony chylę czoła dla jej autora za trud nią włożony , z drugiej zaś pomimo jej obszerności czuję niedosyt .O ile Decer dość dobrze nakreślił portret psychologiczny pisarza o tyle za mało uwagi poświęcił życiu prywatnemu twórcy ,,Wilka stepowego''. Biografia w mojej ocenie za bardzo skupia się na zbyt szczegółowym opisie dzieł Hessego a za mało na jego życiu. Jedynym dobrze opisanym okresem życia pisarza jest okres dzieciństwo i szkoda, że nie w tym kierunku poszedł dalej autor biografii.

Gdyby sądzić po dziełach, Hermann Hesse, to mędrzec., olbrzym i wcielenie oświeconego kapłana własnej religii. Biografia pióra Deckera uświadamia nam, że to zagubiony, nieszczęśliwy, neurotyczny i często błądzący człowiek. Koszmarne dzieciństwo, pobyty w zakładach dla obłąkanych, niedorzeczne decyzje o kolejnych małżeństwach, zbyt dużo wina, sknerstwo i fobie... Nie umniejsza, wszystko to znaczenia dzieł Hessego, ale po przeczytaniu tej świetnej, wnikliwej biografii, już zawsze inaczej postrzegać będę autora Wilka stepowego.

Widać ogromną pracę ze źródłami, ale momentami książka mocno trąci nadinterpretacją, nawet lapidarne zdania z listów Hessego komentowane są czasem w karkołomny wręcz sposób.
Duży plus za szerokie i wnikliwe omówienie literatury, która inspirowała Hessego.

Biografia Hessego trafiła w moje ręce "przypadkiem". Jak tylko zobaczyłam ją na półce, wiedziałam, że to jest to. Tak po prostu. I nie pomyliłam się. Na szczęście dzieci i mąż wyjechali i znalazłam czas na przeczytanie, jakby nie było prawie 700 stron w kilka dni. I dobrze, bo nie mogłam się oderwać od lektury. Autor tak dobrze poznał noblistę, że chyba pisanie o nim przychodziło mu z łatwością, a czytanie tego, co napisał, to była sama przyjemność. Czyżby biografia idealna? Niewykluczone. W tak obszernym dziele Decker zawarł wszystko, co trzeba. Prywatne życie Hessego, ale z umiarem i bez plotkarstwa. Opisał, jak powstawały jego dzieła, jakie było ich podłoże. Niby to dość oczywiste, ale tutaj było z wyczuciem i genialną wręcz precyzją. A może Decker pisze tak dobrze jak Hesse? To wielce prawdopodobne. Jestem zachwycona. I teraz przeczytam dzieła jednego z moich ulubionych autorów jeszcze raz, o wiele bardziej świadomie. Dziękuję, Panie Decker!

Książka naprawdę godna polecenia każdemu, kto zetknął się i zainteresował postacią Hermanna Hessego. Nie jest to tylko sucha biografia lecz bogata opowieść o życiu i otoczeniu pisarza, ludziach z nim związanych, tle twórczości. Na pewno pozwala spojrzeć z innej perspektywy na to co Hesse sam napisał, dostrzec w jego książkach dodatkowe znaczenia oraz ślady wydarzeń z życia i charkatreu pisarza. Obowiązkowa pozycja dla osób u których Hesse zajmuje szczególne miejsce wśród pisarzy lub po prostu zainteresowanych twórczością noblisty.

To jest moja perełka na półce. Wymarzyłam sobie kiedyś biografię Hessego z wnikliwą interpretacją twórczości pisarza i oto jest. Książkę przeczytałam niespełna rok temu, a do tej pory towarzyszy mi uczucie hm.. spełnienia, ilekroć spoglądam na regał i widzę grzbiet tej pozycji. Niesamowicie cenię twórczość Hessego. Jest jednym z moich ulubionych pisarzy, nieco identyfikuję się z jego sympatycznym "dziwactwem" (uśmiecham się na wspomnienie o tabliczce na drzwiach "żadnych odwiedzin" :-). Piękne, długie spotkanie z twórczością pisarza. Można się delektować. Gorąco polecam.

• Literatura niemiecka
  • Biografie