O bibliotece

Tłumaczenie: Adam Szymanowski
Wydawnictwo: Świat Książki
De Bibliotheca
biblioteka, książki

Autor „Imienia róży” zabiera nas na fascynującą wyprawę między regały pełne książek. Opowiada o tym, jak kształtowała się idea biblioteki. Erudycyjny tekst skrzy się humorem. Eco buduje obraz biblioteki doskonałej poprzez opis antybiblioteki, gdzie:
Należy zniechęcać do wypożyczania.
Jeśli się tylko da - żadnych toalet.
Czas miedzy zamówieniem a dostarczeniem książki winien być bardzo długi.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2007

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Opinie czytelników (2072)
allison | 2011-05-18
Przeczytana: 18 maja 2011

Tę małą, ale treściwą książeczkę połknęłam dziś, siedząc w poczekalni u dentysty... Tak się zaczytałam, że omal nie przegapiłam swojej kolejki:).
Z żalem uzmysłowiłam sobie, że też - jak autor - marzę o bibliotece przyjaznej czytelnikowi, takiej z klimatem, po której można spacerować, bawiąc się w prawdziwego poszukiwacza i odkrywając czytelnicze skarby ... W której można z bibliotekarką (tudzież bibliotekarzem) podyskutować, podzielić się refleksjami, pożartować...
Książka obudziła we mnie sentymentalną nutkę - przypomniała mi szkolną bibliotekę z czasów, gdy byłam licealistką. Spędziłam tam wiele godzin, rozmawiając z moją ukochaną Panią Ewą, wymieniając się z nią prywatnymi książkami, także z drugiego obiegu... To tam chodziłam na ...wagary, uciekając z matematyki czy fizyki:).
Dla mnie to najpiękniejsze biblioteczne wspomnienie... Niepowtarzalne, bo z czasów studiów pamiętam raczej biblioteki - potwory, a obecna biblioteka miejska w moim mieście ma chyba uboższy księgozbiór...

Ola | 2014-10-19
Na półkach: Mam, Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 19 października 2014

Umberto Eco jak zawsze mnie zachwyca swoja erudycją i poczuciem humoru. W przypadku bibliotecznej utopii również. Czytanie książek tego autora to dla mnie chwile wielkiej przyjemności.

jatymyoni | 2015-06-30
Przeczytana: czerwiec 2015

Zabawna książeczka. Zachwyca dowcipem i erudycją.
Tekst jest odczytem wygłoszonym 10 maja 1981 roku przez autora z okazji 25-lecia Biblioteki Miejskiej w Mediolanie..
Urzekające są opisy bibliotek. Mnie zainteresowały rozważania na temat kserokultury Nie istniał wtedy świat Internetu i e-booków.
Mam to szczęście, że w moim mieście powiatowym nie mam przeogromnego księgozbioru, ale mogę godzinami zagłębiać się wśród regałów książek w poszczególnych filiach. Z bibliotekarkami też często można ciekawie porozmawiać. Szkoda tylko, że brak kawy i foteli. Ale trudno, nie można mieć wszystkiego. Chociaż biblioteka otwarta choćby i sześć dni w tygodniu, do tego do 20 to moje marzenie i sposób na zwiększenie czytelnictwa.
Obowiązkowa lektura dla wszystkich kochających biblioteki.

violabu Toczytam | 2015-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Umberto Eco jest nie tylko pisarzem, ale i filozofem, językoznawcą, teoretykiem literatury i bibliofilem. W książce (a właściwie w książeczce) pod tytułem „O bibliotece” pisze on o ideale „biblioteki na miarę człowieka” na przykład poprzez przedstawienie w sposób humorystyczny negatywnego wzorca. Jeden z punktów mówi, że „bibliotekarz winien uważać czytelnika za wroga, nieroba, za potencjalnego złodzieja”.
Tekst „O bibliotece” nie został napisany w celu wydania go jako książki, ale jest to odczyt, który Eco wygłosił z okazji 25-lecia Biblioteki Miejskiej w Mediolanie. Jednak jest to książka: ma zadrukowane kartki pomiędzy piękną twardą oprawą. I jak na książkę to 50 stron stanowi mało treści. Zbyt mało. Zawartość pozycji mogłaby być wstępem do (o)powieści o tak fascynującym miejscu, jakim potrafi być biblioteka.

Monika | 2014-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 października 2014

Krótko, treściwie i na temat.
Doskonały opis anty-biblioteki :)

Mariusz | 2014-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 października 2014

Zaczęło się tak. Zrobiłem sobie dużą kawę i zanim skończyłem ją pić, esej już był przeczytany. Poznajemy "wszechświat (który inni nazywają Biblioteką)...", fantastyczną o 33000 ścian, jak mogłaby wyglądać. Natomiast dla kontrastu autor podaje dziewiętnastopunktowy opis wzorca złej biblioteki. Dalej opisuje Sterling Library w Yale oraz bibliotekę uniwersytetu w Toronto. Obie bardzo się różnią i obie są bardzo dobre. Podczas podróży przez te biblioteki zostajemy obdarowani także humorem. Autor przypomina o najważniejszym celu biblioteki, nie wypożyczanie tego po co się przyszło, ale odkrywanie czegoś nowego albo znalezienie egzemplarza o którym się słyszało. Warunek podstawowy biblioteki - powinny umożliwiać myszkowanie między regałami. Bardzo podoba mi się "biblioteka na miarę człowieka to znaczy także biblioteka radosna". Książka przyczynia się do refleksji właśnie na temat bibliotek. Ja bardzo lubię usiąść wygodnie i czytać w otoczeniu regałów z książkami. Polecam, do kawy lub...

jagarkar | 2013-10-20
Przeczytana: 20 października 2013

Zdarzyło mi się być w takiej antybibliotece, o której pisze Eco - gdzie każdy, kto wchodzi jest potencjalnym złodziejem i musi przejść przez szereg zniechęcających procedur, nim w końcu, pozbawiony kurtek i toreb (w które przecież można upchnąć ukradzione białe kruki) będzie mógł zaszyć się między półkami (oczywiście, wciąż pod czujnym okiem "cerberów"), dowiadując się w międzyczasie, że książka, której szuka znajduje się w dziale ksiąg pod ścisłą ochroną, gdzie można wejść jedynie znając tajny kod..., by ostatecznie, odprowadzany podejrzliwymi spojrzeniami, przejść przez bramkę, która w każdym momencie może wydać z siebie okropny krzyk: "to jest złodziej! łapać go!". Może trochę przesadzam, jednak nie czułam się tam komfortowo i już więcej moja noga tam nie stanęła.
Może to tylko kwestia przyzwyczajenia, jednak pierwsze wrażenie pozostaje.
Nie było mi też dane bywać w wielu bibliotekach (może większość ma takie procedury?), trzymam się cudownej i ciepłej biblioteki publicznej w...

książek: 1991
kryptonite | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

Lubię instytucję zwaną biblioteką - dzięki niej mogę wypożyczać i czytać wiele różnych pozycji. Po tę książeczkę (ok. 60 stron) sięgnęłam zaintrygowana tytułem i nazwiskiem - Umberto Eco działa jak magnes. Jego esej jest niezwykle ciekawy i mądry (szczególnie w momencie fotokopii). Autor niezwykle interesująco pisze o kilku ważnych aspektach bibliotek. Sama chciałabym trafić na te wymienione przez Eco - raj na ziemi. Warto przeczytać - do tego eseju z całą pewnością będę wracała.

MaciekWroc | 2015-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Nie będę się silił na "ochy" i "achy", bo już kilka osób zrobiło to przede mną. Książeczka krótka (48 stron), ale wartościowa, a co warte podkreślenia zmusza do ciekawych przemyśleń nad instytucją pn. "Biblioteka" i nad samym sobą jako człowiekiem i czytelnikiem.
Myślę, że ta pozycja powinna wejść do kanonu lektur szkolnych oraz do biblioteczki każdego szanującego się "wykształciucha".
Smaczku dodaje doskonale dobrana (twarda !) okładka. Doskonałe !

Eco to jest firma!

Smakuję jego książki jak wykwintne dania.
Podaje świetny przepis na bibliotekę bez jednego czytelnika.
Cały on.

zobacz kolejne z 2062