O bibliotece

47 min.
Adam Szymanowski
biblioteka książki

więcej Więcej

Książka o objętości artykułu na temat bibliotek w ogóle i w szczególe. Do przeczytania w ciągu 10-15 minut. Zaczyna się od rysu historycznego, środek wypełnia turystyka po współczesnych (lata 80-te dwudziestego wieku) bibliotekach, a kończy niepozornym akcentem o przyszłości bibliotek. Przeczytałem ze względu na autora. Główne odczucie po lekturze: niedosyt.

Mnie ta książka rozbawiła. Chodzi mi o rozdział gdzie Eco przedstawia regulamin biblioteki i jak maksymalnie utrudnić czytelnikowi życie. Dobrze, że tych reguł nie wprowadzono w życie :)

Biblioteka wszechświat na miarę człowieka

Dla mnie rok rozpoczął się od małych form. Liczących niewiele ponad 30 stron książeczek. Zawierających jednak trochę inspirujących myśli. Czytanie w niedzielny poranek gdy z powodu ilości śniegu nie możesz ruszyć z domu. Cóż może być lepszego. Wczoraj inną książkę próbowałem odszukać. Nagłe spojrzenie obok... Umberto Eco. W bibliotekach bywałem. Nie tylko szkolnych. I...

niestety lekko zdezaktualizowany, ale nadal napisany pięknym językiem, sentymentalny odczyt z okazji święta biblioteki

Czy zgodzicie się ze mną, że jednym z nielicznych wynalazków człowieka, który nie budzi kontrowersji i sprzecznych uczuć jest BIBLIOTEKA? Jeśli chodzi o miłośników książek są dwie frakcje: ci, co lubią posiadać i ci, którzy lubią pożyczać. Ostatnimi czasy doszła jeszcze frakcja e-bookowców, ale e-booki także można posiadać (chociaż sens posiadania w tym wypadku się zaciera)...

Dawno tak się nie śmiałam przy czytaniu! Umberto wyjątkowo zgrabnie przeprowadza nas przez antyutopijną bibliotekę, czyli Wszechświat, wylicza wszystkie niedociągnięcia, wady, ale w sposób niezwykle humorystyczny i lekki. Ponadto zadaje ważne pytania, na które odpowiedzi zna tylko Czytelnik - Co z kulturą kserokopii i prawami autorskimi? Jaki dostęp powinniśmy mieć do dzieł...

Dlaczego jedne biblioteki są lepsze od innych? Jaka powinna być idealna biblioteka? A co, gdyby zmienić reguły gry? Esej znanego mediewisty dobrze się czyta, ale nie pozostawia głębszych przemyśleń.

Interesujące rozważania o bibliotece. Uwagi o kserokulturze chyba już trochę nieaktualne, minęło 38 lat od tego odczytu.
Kawę ze śmietanką można by wypić w bibliotece, ale trochę się boję o stronice książek.
Podobały mi się propozycje dotyczące kursów uczących szacunku do książek i sposobu korzystania z książki.
Ubawił mnie dziewiętnastopunktowy wzorzec złej...

Niewielka objętościowo książeczka wybitnego pisarza Umberto Eco, w której z humorem i w przewrotny sposób - opisując antybibliotekę - przedstawia obraz biblioteki idealnej. Każdy z czytelników może sprawdzić, jak ten opis pasuje do jego ulubionej biblioteki, bo ja wszystkie moje białołęckie oceniam bardzo wysoko.

1 775
  • 2013