Wytworny rzeźnik

Cykl: Wiech - opowiadania przedwojenne (tom 10)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda

Wiech jednakowo zachwyca już czwarte pokolenie. Przedtem dziadków i rodziców. Teraz znów dzieci i wnuki. Pokładamy się ze śmiechu i zarazem ciarki nas przechodzą. Przedwojenne opowiadania. Przedwojenna jakość.

karuzela | 2015-09-28
Przeczytana: wrzesień 2015

Pierwsze kilkanascie stron spedzilam na przyzwyczajaniu sie do przedwojennego stylu wypowiedzi. Po przelknieciu byla juz tylko czysta frajda. Autor sypie jak z rekawa przykladami ludzkiej glupoty, ktora okazuje sie byc ponadczasowa i uniwersalna. Poza tym przypomina, ze klamstwo ma niewiarygodnie krotkie nogi, a lenistwo czy chciwosc najzwyczajniej w swiecie nie poplaca. Wyborna rozrywka, ktora grzech jest pominac!

Breaking_Bad | 2018-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2018

"Wytworny rzeźnik" to zestaw przedwojennych opowiadań sądowych Wiecha. Każde jest bardzo krótkie (1-2 strony), ale prawie wszystkie wywołują uśmiech, a czasami salwy śmiechu. Wszystkie przywołują też język i klimat tamtej Warszawy, której już nie ma. Opisywane sprawy sądowe dotyczą najczęściej pospolitych kradzieży (np. gołębi, kaczki), oszustw (np. sprzedaż koniny jako mięsa wołowego), kłótni małżeńskich i sąsiedzkich, sprzeczek i pobić, znieważenia policji itp. - zdecydowana większość dokonana pod wpływem alkoholu, czyli samo życie. Sędziowie mają nie lada zagadkę, żeby rozszyfrować przebieg zdarzeń i wydać sprawiedliwe wyroki. Sprawcy, to najczęściej niewiniątka:
"- A czy oskarżony był kiedy karany? - pyta sędzia.
- Panie sędzio szanowny, jak się żyje 45 lat na świecie, to można być niekaranem? W jaki sposób?"
Moje ulubione opowiadanie z tego zbioru to "Niewidomy kochanek", w którym mąż pada "ofiarą pory roku" i posądza żonę, że ma kochanka:
"Musi to chyba być jakiś...

Kuba | 2017-08-01
książek: 2019