Wytworny rzeźnik

Okładka książki Wytworny rzeźnik
Stefan Wiechecki Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Wiech - opowiadania przedwojenne (tom 10) literatura piękna
literatura piękna
Wiech - opowiadania przedwojenne (tom 10)
Vis-á-Vis/Etiuda
2008-01-01
2008-01-01

#Wyzwanie LC lipiec 2022
Gdyby nie lipcowe wyzwanie ta książeczka chyba jeszcze długo leżałaby na półce.
Jako nastolatka przeczytałam kilka książek Stanisława Wiecheckiego dostępnych w bibliotece miejskiej. Pamiętam, że nieźle się bawiłam przy lekturze, choć dziś nawet nie potrafię wymienić tytułów. Kojarzę, że były to chyba powojenne utwory i coś o panu Wątróbce.
Ta pozycja też mnie rozbawiła, choć chyba nie tak bardzo jak wtedy. Co prawda pod względem stylu trudno odmówić autorowi geniuszu, jednak treść dzisiaj mocno "trąci myszką". Z jednej strony, dodaje to opowiadaniom uroku, z drugiej uświadomiło mi, jak bardzo zmieniły się czasy i obyczaje. Jakoś nie potrafię wyobrazić sobie współcześnie pisania o pewnych sprawach "z przymrużeniem oka".
A tak przy okazji, to prawda, że czytanie kształci i rozszerza horyzonty. Ja na przykład, dzięki tej lekturze, po 28 latach małżeństwa dowiedziałam się, że mam męża kolombofila.

#Wyzwanie LC lipiec 2022
Gdyby nie lipcowe wyzwanie ta książeczka chyba jeszcze długo leżałaby na półce.
Ta...

Pierwsze kilkanascie stron spedzilam na przyzwyczajaniu sie do przedwojennego stylu wypowiedzi. Po przelknieciu byla juz tylko czysta frajda. Autor sypie jak z rekawa przykladami ludzkiej glupoty, ktora okazuje sie byc ponadczasowa i uniwersalna. Poza tym przypomina, ze klamstwo ma niewiarygodnie krotkie nogi, a lenistwo czy chciwosc najzwyczajniej w swiecie nie poplaca. Wyborna rozrywka, ktora grzech jest pominac!

Dwa duże plusy - za humor i za język. A właściwie bardzo duże. Krótkie opowiadanka, działają rozluźniająco, rozbawiająco a chwilami nawet trochę antydepresyjnie. Chcę więcej i na szczęście mam więcej.

Duża dawka historii języka, obyczajów i humoru zachęca do sięgnięcia po kolejne pozycje autora. Dodatkowo po lekturze nabrałam chęci na obejrzenie czarno-białego klasyka.

Dodaj cytat z książki Wytworny rzeźnik