Skrzydłak

Okładka książki Skrzydłak Katarzyna Ryrych
Okładka książki Skrzydłak
Katarzyna Ryrych Wydawnictwo: Towarzystwo Słowaków w Polsce fantasy, science fiction
Towarzystwo Słowaków w Polsce
2007-01-01
2007-01-01
koty animal fantasy zaświaty

„Skrzydłak” Katarzyna Ryrych. Poznajcie młodego anioła, który w wyniku wypadku przekroczył tą dziwną i lekko intrygującą granicę śmierci, ale nadal nie przeszedł Tęczowego Mostu do świata umarłych. Wciąż korzysta z Wody Zapomnienia i Szmaragdowych Chrupek Szczęścia. Zresztą nie on jeden, bo tuż za rogiem spotyka psy, koty czy konie i inne zwierzęta, które posiadają tą wyjątkowa umiejętność rozmawiania z człowiekiem. I tak samo jak on, czekają na swoją kolej.
Skrzydłak to Janek, którego ostatnie wspomnienie to „nagły błysk, ostry krzyk (…) ciemność. Gęsta i nieodwołana. Taka, za którą nie ma już nic”. Ta ciemność prowadzi go do jakby innego wymiaru. Tam gdzie spadają gwiazdy, gdzie wszystko jest inne. „Wiesz, że tu jest Tęczowy Most - tu wszystko ma być w porządku. Żadnego bólu, złych wspomnień. Zero traumy …”. I to właśnie tutaj, pewnego dnia, otrzymuje do wykonania ważną misję i udaje się na Ziemię. Mając określone zadanie do realizacji, nie spodziewa się, że na jego drodze stanie kotoś, kto pochodzi z Ciemnej Strony. Czarny niby przeszkadza, niby niesie mrok i smutek, a jakby z nim jest lepiej, ciut bezpieczniej i jakby wbrew pozorem Czarny jest dobry? Czy to jest dziwne? - zdecydowanie nie. To wręcz naturalne, tylko my tego nie dostrzegamy.
Piękna warstwowa i niezwykle wzruszająca opowieść, która dedykowana jest dla każdego czytelnika. I nawet ten już dorosły, odnajdzie tutaj „baśniowe” i wartościowe przesłanie. Takie, po którym już wie, która strona mocy jest ważna. Dobroć i radość miesza się ze smutkiem i śmiercią. Codziennie się z tym spotykamy, ale czy potrafimy sobie z tym poradzić? Zrozumieć? Zatrzymać się choć na chwilę, pomyśleć i wykonać ten pierwszy ważny krok w stronę Tęczowego Mostu. Mały Skrzydłak, daje nam wiele emocji, tych dobrych i tych od których dorosły odwraca głowę, a przecież one nie znikają, nadal są tuż obok nas, są w nas bezwarunkowo zakodowane, są naszym życiowym talizmanem.
"Każdy ma swojego Czarnego, tak samo jak każdy ma swoją różę."

Wzruszająca opowieść. Polecam!

Wzruszająca opowieść. Polecam!

Katarzyna Ryrych znowu pisze dla wszystkich. Zarówno młody, jak i starszy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. Chylę czoła przed wspaniałym warsztatem autorki i jej umiejętnością operowania słowem w sposób mistrzowski. Ta opowieść ma warstwy, których odkrywanie jest w bolesny sposób oczyszczające. Skrzydlak z jednej strony opowiada o prozie życia, nawet o sprawach banalnych. Z drugiej niesie olbrzymi ładunek emocji, które są obecne jeszcze długo po jej skończeniu

Świetna lekka książka dla młodzieży na jeden może dwa wieczory. Świetne ilustracje i piękna przygoda Skrzydłaka, chociaż według mnie trochę zbyt krótka. Z wielką chęcią przeczytałabym więcej przygód jego i Czarnego ;)

Skrzydłak to młodociany anioł na co dzień przepuszczający zwierzęta przez Most. Co się wydarzy kiedy z ważną misją zejdzie na Ziemię? Czy spadające gwiazdy mogą znaczyć coś więcej? Czy wróg Skrzydłaka, wysłannik Ciemnej Strony nie ma żadnych problemów?
Warta uwagi opowieść utrzymana w baśniowej scenerii. Przedstawia świat oczami młodego anioła, który zastanawia się kim tak naprawdę są mieszkańcy Ziemi.

Bardzo ładna opowieść utrzymana w baśniowej konwencji. Książka Katarzyny Ryrych ukazuje w prosty, jednakże nie tak banalny sposób, że życie na ziemi to nie bajka, lecz jest w nim także miejsce na chwile radości i dobroci. To również krótka zaduma nad tym, co czyni nas ludźmi - jak przeszłość i nasze wspomnienia nas kształtują.

"Każdy ma swojego Czarnego, tak samo jak każdy ma swoją różę."

Bardzo cieszę się, że Wydawnictwo Literatura ponownie postanowiło wydać "Skrzydłaka". Cudowne wydanie z ilustracjami Anny Łazowskiej, które niewątpliwie przyciągają wzrok, sama opowiedziana historia, czy może umiejętnie wykorzystany motyw anioła, czynią książkę pani Ryrych wartą chwili uwagi.

Myślę, że zarówno młodszy, jak i starszy czytelnik będzie usatysfakcjonowany lekturą (chyba, że odbiorca jest uczulony na język młodzieżowy, wtedy może być to pewna bariera).

"Każdy ma swojego Czarnego, tak samo jak...

• Dobra rozrywka
  • Książka papierowa