Angielska dziewczyna

Okładka książki Angielska dziewczyna Daniel Silva
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Angielska dziewczyna
Daniel Silva Wydawnictwo: Muza Cykl: Gabriel Allon (tom 13) kryminał, sensacja, thriller
Gabriel Allon (tom 13)
The English Girl
Muza
2014-10-22
2014-10-22

7 dni ma tydzień…

"Angielska Dziewczyna" to trzynasty tom z cyklu o Gabrielu Allonie. Książka opowiada o uprowadzeniu kochanki brytyjskiego premiera. Gabriel Allon, izraelski super agent, odkrywa spisek, który wykracza daleko poza granice Wielkiej Brytanii. Książka porusza wiele tematów, takich jak korupcja, terroryzm, szantaż i zdrada. Jak zwykle w książkach tego autora akcja jest dynamiczna, pełna zwrotów akcji a zakończenie zaskakujące.

Kolejna porcja dobrej literatury w wydaniu Daniela Silvy. Uwielbiam Gabriela Allona chociaż wiem, że z racji jego profesji nie powinnam. I bardzo kibicuję jemu i jego żonie Chiarze. Tym razem Gabriel ponownie wraca do Moskwy. Bałam się, że w związku tym krew będzie się lała strumieniami a tym razem niej było bezmiaru przemocy. Ale to nie znaczy, że nie było akcji. Ta rozwijała się ze strony na stronę, nie można było się nudzić. Ludzi Allona już dobrze poznałam i cieszyłam się z ponownego spotkania z całą ekipą. Lubię czytać jak rozpracowują poszczególne osoby lub drobiazgowo przygotowują swoje akcje rozważając szereg różnych wariantów. Sięgam niebawem po kolejny tom z cyklu.

"Angielska dziewczyna" to kolejna (już nie pamiętam która) powieść Daniela Silvy z cyklu Gabriel Allon. I kolejna ktorej fabułę autor oparł na przenikaniu rosyjskich szpiegów na Zachód i ich działalności.

W "Angielskiej dziewczynie" tym szpiegiem jest Madeline Hart, młoda działaczka partii rządzącej w Wielkiej Brytanii, w dodatku - kochanka premiera rządu Jej Królewskiej Mości.

Nieporadni Anglicy nie są w stanie rozwiązać rebusu polityczno-szpiegowskiego ani podołać sobie z kryzysem, który wybuchłby, jeśliby romans premiera ujrzał światło dzienne. Wzywają więc na pomoc dzielnego i niepokonanego Izraelczyka, który nie tylko problem rozwiązał, ale jeszcze zabił kolejnego z rosyjskich oficerów wywiadu i wywiózł z Petersburga ową Madaline Hart. Wczesniej ją, naturalnie, przewerbowując na swoją stronę.

Schematyczne bardzo, ale zręcznie napisane, z pewną dbałością o szczegóły (chociaż te szczegóły wzięte z Wikipedii i Google maps),z pociesznymi wpadkami, które wszakże nie odstręczają od czytania.

W sumie - bardzo pozytywne.

Tylko... który to już raz Gabriel Allon ratuje świat...

Kolejna książka cyklu, z tym samym niestarzejącym się asem izraelskiego wywiadu. Na szczęście fabuła trochę inna od książek, które czytałem, czyli zamiast arabów tym razem Rosja.

Rewelacja. Uwielbiam cała serię o Gabrielu Avalon . Polecam

Rewelacja. Uwielbiam cała serię o Gabrielu Avalon . Polecam

Kolejny tom przygód superszpiega Allona . Tym razem Gabriel rusza na pomoc angielskiemu premierowi . Wydarzenia znów wiodą go do Rosji . Dużo zwrotów akcji , napięcie i lekkość prowadzenia akcji książki przez Silve. Polecam tę i pozostałe tomy przygód Allona

Genialna,doskonała książka,wciągnęłam się w wir wydarzeń,akcja znakomita,trzymał mnie w napięciu thriller polityczny,zaczytałam się i przepadłam,zaskakująca i intrygująca książka.

Thriller polityczny, który dość dobrze się czyta. Czegoż tu nie mamy? Jest cyniczna gra polityczna mająca na celu ukrycie skandalu politycznego na szczytach władzy w Wielkiej Brytanii. Jest porwanie młodej, atrakcyjnej kochanki premiera Madeline Hart. Jest agent Mosadu Gabriel, który musi działać poza oficjalnymi strukturami i procedurami. Jest gangsterski światek Marsylii, uroki Prowansji i są pościgi na ulicach Moskwy. I to wszystko dzieje się w siedem dni. Mamy zatem cały wachlarz atrakcji gwarantujących nam łatwą, przyjemną i szybką rozrywkę czytelniczą. Oczywiście, jakżeby inaczej, jest też zaskakujące zakończenie. Dlatego warto!

Dawno już nie czytałam tak wciągającej powieści szpiegowskiej. Dla mnie największym atutem jest wątek izraelski, ponieważ główny bohater to agent Mossadu. Ponadto ów szpieg, Gabriel Allon to chodzący ideał wywiadu: przebiegły, inteligentny, ale też mocno trzymający się reguł, skrajnie uczciwy, i chyba też uczuciowy. Tej postaci literackiej po prostu nie sposób nie ulec - ziszcza marzenia o silnych, prawych i odważnych herosach. Imponujący, nieskazitelny, onieśmielający. Dodatkowo pasjonat sztuki, który w wolnych chwilach oddaje się konserwacji obrazów. Wiem, że brzmi to wszystko nieprawdopodobnie i cukierkowo, ale w przypadku tej powieści słodycz owa jest łatwo strawna i taka filmowa (na podstawie tej powieści można by nakręcić całkiem sprawy thriller).
Otrzymuje on zadanie odnalezienia Madeline Hart, młodej, pięknej i zdolnej koleżanki partyjnej urzędującego premiera Wielkiej Brytanii. Podczas pobytu na Korsyce zostaje uprowadzona. Do premiera docierają żądania porywaczy. Angażuje on asa izraelskiego wywiadu, gdyż zależy mu na dyskrecji, okazuje się, że zaginiona kobieta jest jego kochanką. Gabriel ma tylko siedem dni na odnalezienie dziewczyny, w przeciwnym razie Madeline zginie, zaś sekret premiera ujrzy światło dzienne i na zawsze pogrzebie jego polityczne aspiracje.
Zaczyna się walka z czasem. Akcja to zwalnia, to przyspiesza, pokazując, że praca szpiega to nie tylko pościgi czy bieganie z naładowaną berettą, ale przede wszystkim obserwacja i czekanie. Gdy doszło do punktu kulminacyjnego byłam bardzo pewna ciągu dalszego, jak się okazało, zupełnie mylnie. Silva potrafi zaskoczyć, podkręcić tempo tam, gdzie wydawałoby się, że nic stać się nie może. Zwroty akcji, polityka, wielkie interesy, a także intrygujące środowisko szpiegów, oto główne atuty nowej książki Silvy. Ponadto nośny język, barwne postaci, ciekawy pomysł na intrygę powodują, że z chęcią sięgnę po wcześniejsze książki Silvy.
Szczególnie jeśli ich bohaterem będzie Gabriel Allon.

buchbuchbicher.blogspot.com

recenzja ze zdjęciami na mojej stronie www.zaczytana-na-zaboj.pl

Długo zastanawiałam, się nad napisaniem recenzji książki Daniela Silvy, autor napisał obszerną i dość szczegółową powieść 'szpiegowską', co ciężko opisać w recenzji, mimo wszystko książka ta na tyle mnie urzekła, że postanowiłam podjąć się tego zadania.

Zapowiedź książki na samym początku przybliża nam dalsze losy "Angielskiej dziewczyny", Madeline Hart, bo tak nazywa się ta kobieta, podczas wakacji na Korsyce zostaje uprowadzona. Nie jest to zwykła dziewczyna, a początkująca gwiazda angielskiej polityki, w dodatku jest kochanką premiera Wielkiej Brytanii - Lancastera. Porywacze żądają niebotycznych sum za uwolnienie dziewczyny grożąc o ujawnieniu skandalu z udziałem premiera, który zdradza swoją małżonkę. Premier decyduje się poprosić o pomoc płatnego zabójce oraz szpiega - Gabriela Allona, który według niego jako jedyny jest w stanie uwolnić Madeline całą i zdrową, jednak warunek jest jeden - musi to zrobić w ciągu zaledwie siedmiu dni. Czy uda się ocalić dziewczynę? Czy skandal wyjdzie na jaw? Czy wszyscy mówią prawdę? Te odpowiedzi czekają nas w naprawdę zawrotnej książce, która dostarczy nam skrajnych emocji.

"Gabriel odprowadził ją wzorkiem aż do samej ukrytej pod plandeką konstrukcji. Nagle poczuł, że ostatnią rzeczą na jaką ma ochotę to opuścić Jerozolimę, by ruszyć na poszukiwanie dziewczyny, której nawet nie zna"

Pracownica sztabu politycznego wybiera się na słoneczne wakacje, które nie potrwają długo. Jej życie warte jest dziesięć milionów euro. Premier, który był w ognistym romansie z kobietą, obawia się szerokiego rozgłosu sprawy, zniszczenia jego kariery politycznej i koniec małżeństwa, postanawia nie powiadamiać policji, a zacząć działać na własną rękę, wtedy poznajemy Gabriela Allona. Gabriel to człowiek niesamowicie zakochany w swojej żonie, wrażliwy na piękno i sztukę, ale do tej pory z zimną krwią potrafił zabijać - jest on agentem izraelskiego wywiadu śledczego i to w jego rękach zaczyna spoczywać życie pięknej, utalentowanej i niezwykle inteligentnej kobiety. Allon to człowiek doświadczony życiem, niejednokrotnie musiał unikać śmierci wykonując zadania na rzecz wywiadu, doświadczył śmierci syna a ostatecznie musiał wspierać swoją żonę, która niezwykle trudno przeszła ten okres.Jego postać szalenie mnie intrygowała, był bezpośredni, odważny a zarazem wrażliwy, pewny siebie a czasem cyniczny. Mimo tego, że czytasz i książkę i wiesz, że nie wszystkie jego zachowania są do końca moralne. Czasami miałam mieszane uczucia co do postaci Gabriela, ale ostatecznie zawsze czułam do niego sympatię, myślę, że jego postać jest stworzona w ten sposób aby był on mimo wszystko lubiany przez czytelnika.
Jeśli miałabym wspomnieć o reszcie bohaterów, są oni zdecydowanie wyraźnie zarysowani w fabule. Gabrielowi przez praktycznie większość powieści towarzyszy Keller - również agent, od lat uznawany za na nieboszczyka. Każdy z bohaterów pobudza w czytelniku jakieś emocje. Opisy zdarzeń, dialogi są poprowadzone z dużą starannością, angażują czytelnika w książkę i sprawiają, że ma się ochotę pochłonąć ją całą na raz! Jest to de facto pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam i posiadam, ale na pewno dobrze go zapamiętam.
Akcja jest dynamiczna i wartka, dodatkowo atutem jest prowadzenie dość prosto wątków, akcja nie przeskakuje z wątku na wątek, a wszystko jest uszeregowane tak, aby każdy czytelnik połapał się w tym co czyta, dla mnie to jest bardzo ważne i zawsze zwracam na to uwagę, jeśli książka jest "pogmatwana" ciężko mi wczuć się w zdarzenia dziejące się w książce.

Wątki polityczne w książkach zazwyczaj mnie odstraszały, przyznam szczerze, że w tym wypadku nie byłam od samego początku pozytywnie nastawiona, okazało się, ze nie potrzebnie. Mogłoby się wydawać, że takie tematy są typowo męskie, ale jestem przekonana, że ta książka porwie, każdą dziewczynę, która lubi zagadki kryminalne, łączenie wątków i tajemnicze historie do odkrycia.

Pozycja ta zdecydowanie przypadła mi w moje gusta. Wiem, że Daniel Silva ma jeszcze kilka na prawdę dobrych powieści z szpiegowsko-polityczną akcją w tle wydarzeń, dlatego chętnie jeszcze kiedyś sięgnę po tego autora

recenzja ze zdjęciami na mojej stronie www.zaczytana-na-zaboj.pl

Zapowiedź książki na samym początku przybliża nam...

Dodaj cytat z książki Angielska dziewczyna