Zgłosuj na książki roku 2017

Angielska dziewczyna

Cykl: Gabriel Allon (tom 13)
Wydawnictwo: Muza
The English Girl
giovanna

Siedem dni. Jedna dziewczyna. Jedna szansa... Madeline Hart to wschodząca gwiazda partii rządzącej Wielką Brytanią, piękna i inteligentna, w dążeniu do sukcesu napędzana wspomnieniem ubogiego dzieciństwa. I ona ma jednak swój brudny sekret: jest kochanką brytyjskiego premiera, Jonathana Lancastera. W niejasnych okolicznościach informacja o tym dociera to nieodpowiednich ludzi. Madeline...

Siedem dni. Jedna dziewczyna. Jedna szansa...

Madeline Hart to wschodząca gwiazda partii rządzącej Wielką Brytanią, piękna i inteligentna, w dążeniu do sukcesu napędzana wspomnieniem ubogiego dzieciństwa. I ona ma jednak swój brudny sekret: jest kochanką brytyjskiego premiera, Jonathana Lancastera. W niejasnych okolicznościach informacja o tym dociera to nieodpowiednich ludzi. Madeline zostaje uprowadzona. Porywacze chcą sprawić, by brytyjski premier drogo zapłacił za swój grzech. Obawiając się skandalu mogącego przekreślić jego karierę, Lancaster postanawia nie angażować policji i rzecz rozwiązać nieoficjalnie. To ryzykowne zagranie, zarówno dla samego premiera, jak i dla agenta, którego zadaniem będzie odnalezienie uprowadzonej kobiety.

Gabriel Allon, biegły zabójca, konserwator sztuki i szpieg w jednej osobie, nieraz mierzył się z niebezpiecznymi zadaniami i politycznymi intrygami. Teraz podejmie walkę z nieubłaganie uciekającym czasem, by za wszelką cenę dostarczyć Madeline całą i zdrową z powrotem do kraju. Wypełniając zadanie, pokona trasę od Marsylii i jej przestępczego półświatka, przez odludną dolinę w górach Prowansji po okazałe choć nieco już przyblakłe brytyjskie gabinety władzy. Aż wreszcie - rzecz rozstrzygnie się w zapierającej dech w piersiach kulminacji na ulicach Moskwy, miasta szpiegów i przemocy, gdzie wielu życzy Gabrielowi śmierci.

Od pierwszych stron „Angielska dziewczyna” trzyma czytelnika w nieustannym napięciu i wciąga go w trans. Powieść w boleśnie aktualny sposób przypomina o tym, że w naszych czasach pieniądze są często ważniejsze od idei. Jest też kolejnym dowodem na to, że nie bez powodu Daniel Silva został uznany za najlepszego w swoim pokoleniu autora powieści z gatunku suspensu i międzynarodowych intryg.

źródło opisu: www.muza.com.pl

źródło okładki: www.muza.com.pl

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

7 dni ma tydzień…

Gabriel Allon, jeden z najlepszych agentów izraelskiego wywiadu, zostaje „poproszony” o wykonanie delikatnego zadania – ma odnaleźć Madeline Hart, wschodzącą gwiazdę angielskiej polityki, która w nieznanych okolicznościach zostaje uprowadzona podczas wakacji na Korsyce. Co więcej, piękna i niesłychanie ambitna dziewczyna skrywa pewien sekret – jest bowiem kochanką premiera Wielkiej Brytanii, a to nie wróży niczego dobrego – ani jej, ani Jonathanowi Lancasterowi, przywódcy Brytyjczyków. Czy porywacz chce tylko okupu? Allon ma siedem dni, by znaleźć zaginioną i uratować ją od śmierci. Jednak przepowiednia korsykańskiej wieszczki nie pozostawia złudzeń – całą prawdę pozna dopiero po śmierci Madeline.

Allon, bohater książek Silvy, ma z pozoru prostą sprawę do załatwienia – z jego zdolnościami odnalezienie dziewczęcia nie jest zbyt trudne. Jednak to, co zaczyna dziać się tuż po odkryciu miejsca jej przetrzymywania, przypomina scenariusz filmów Hitchcocka – akcja nabiera niesłychanego tempa. I, co istotne, ani na moment nie zwalnia. Jak zawsze, Gabriel nie działa sam. Tym razem w sukurs przychodzi mu renegat SAS, niejaki Keller – postać niezwykła, choćby przez fakt wykonywanego zawodu (i krążącej opinii, że nie żyje od lat). Dokąd doprowadzi Allona śledztwo i czy uda się asowi izraelskiego wywiadu dokonać niemożliwego – ocalenia dziewczyny?

Ta książka wciąga. Akcja goni akcję, cały czas coś się dzieje, a czytelnik do samego końca nie wie, jak potoczą się losy głównych bohaterów całej historii. Co więcej – Daniel Silva w niezwykle umiejętny sposób dawkuje emocje, sprawiając, że czytanie „Angielskiej dziewczyny” przypomina fantastyczną przygodę. Doskonale zarysowane postacie, niebanalna fabuła – oto pomysł na wyjątkowo udaną powieść. Ogromną rolę odgrywa w tym wszystkim styl autora, niesilący się na lingwistyczne popisy, ale sprawiający, że całość się po prostu czyta z wielką przyjemnością mimo sporej objętości.

Wartka akcja, świat wielkiej polityki (i jeszcze większych szpiegów) – oto doskonały koncept na książkę, którą warto przeczytać, bawiąc się podczas lektury w może niezbyt wyszukanym, ale wyjątkowo interesującym stylu. Każdy, kto szuka lektury „do poduszki”, powinien bacznie przyjrzeć się temu tytułowi. Naprawdę warto.

Bartek `barneej` Szpojda

Iwona | 2015-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2015

Kolejna bardzo dobra powieść Silvy, najpierw mocno sensacyjna, ocierająca się o szczyty władzy w Wielkiej Brytanii, dalej to już typowo szpiegowska pozycja, dotykająca ważnych spraw politycznych, których zasięg znacznie przekracza granice Zjednoczonego Królestwa. Co w tym wszystkim robi Gabriel Allon, postać bez której powieści Silvy nie przyciągałyby tak bardzo? Izraelski super szpieg, nierozłącznie związany z wielką polityką i wszelkimi jej brudami, jak zwykle walczy o prawdę i dobro, o sprawiedliwość, jednocześnie zmagając się ze swoimi upiorami z przeszłości. Trudno nie lubić tego człowieka, chociaż potrafi być bezwzględnym zabójcą, zawsze jednak eliminuje zło. Tym razem zaczyna się od zaginięcia młodej Brytyjki na Korsyce, pięknej dziewczyny, która dzięki swoim nadzwyczajnym zdolnościom i pracy robi niesamowitą karierę polityczną na Wyspach. Dlaczego w poszukiwania dziewczyny zaangażowany jest sam Allon i co wyniknie z tych poszukiwań? Odpowiedź znajdziemy w powieści...

Sylwka | 2014-11-20

Gdy otrzymałam tą książkę spodziewałam się innego typu literatury, ale nawet taki jaki otrzymałam nie rozczarował mnie. Książkę czyta się szybko i wciąż dzieje się w niej akcja. Czyli akcja popędza akcję.

Powieść zaczyna się od zniknięcia Madeline, która jest wschodzącą gwiazdą partii i tak naprawdę cała akcja trwa na odnalezieniu tej dziewczyny.
Czasami się gubiłam w świecie polityków i nazwisk, ale całość bardzo mi się podobała.

aleksnadra | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

"Albowiem podstępem będziesz prowadził wojnę."

Są takie książki i ich autorzy, których traktuje się protekcjonalnie, z lekceważeniem, a które przy bliższym poznaniu burzą spokój i stają się obiektem największego pożądania.
Dla mnie taką lekturą okazała się "Angielska dziewczyna". Długo obchodziłam Daniela Silvę szerokim łukiem, wyobrażając sobie jego powieści jako nijakie kryminaliki z rozbudowanym wątkiem artystyczno- malarskim. Jakież było moje zdziwienie gdy akcja książki zainteresowała mnie tak, że przepadłam na kilka godzin, całkowicie oderwana od rzeczywistości...

Madeline Hart to młoda, zdolna, inteligentna, zdeterminowana i bardzo ambitna pracownica sztabu wyborczego partii rządzącej Wielką Brytanią. Kiedy udaje się na zasłużony urlop, na Korsykę zostaje uprowadzona, a za jej życie zażądany okup- dziesięć milionów euro. Okazuje się, że dziewczyna miała romans z premierem, Jonathanem Lancasterem. Doradcy polityka sugerują ulec szantażyście, a bezpieczeństwo Madeline...

kawa | 2015-02-10

Obok Kurta Wallandera mój ulubiony bohater - Gabriel Allon; genialny izraelski szpieg, kiedy chce staje się niewidzialny, kiedy trzeba zabija bez mrugnięcia okiem; ale jest druga jego twarz - genialny konserwator i znawca obrazów, człowiek kryjący wielką tragedię, wspaniały towarzysz życia.
Kolejny raz zostaje poproszony o ratowanie świata. I wyjdzie z tego kolejny raz poraniony dosłownie i w przenośni.
Czekam na następne książki.

Daniel Silva to autor, o którym nigdy wcześniej nie słyszałam, ale niewątpliwie zaintrygował mnie swoją historią. Po zapoznaniu się z opisem byłam przekonana, że Angielska dziewczyna to może być coś naprawdę ciekawego i warto sięgnąć po tę powieść. Oczywiście miałam pewne obawy przed tym czy uda mi się zrozumieć całą fabułę, ponieważ domyślałam się, że będą w niej wątki polityczne, ale zdecydowałam się zaryzykować. Czy moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora mogę zaliczyć do udanych? Tego dowiecie się czytając dalszą część recenzji. Na początek jednak postaram się przybliżyć Wam co nieco fabułę tej książki.

Gabriel to jeden z najlepszych agentów izraelskiego wywiadu. Pewnego dnia dostaje zlecenie, które polega na odnalezieniu Madeline Hart, która jest wschodzącą gwiazdą angielskiej polityki i została uprowadzona w nieznanych okolicznościach podczas swoich wakacji na Korsyce. Jest jednak pewien mały szczegół. Dziewczyna skrywa pewną bardzo ważną tajemnicę - jest bowiem...

asia_33 | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Wciągająca powieść szpiegowska,szybka akcja,interesujący bohaterowie,myślę że nie będzie to moje ostatnie spotkanie z Gabrielem Allonem.

Magdalena | 2014-10-28

Uwielbiam powieści szpiegowskie! Lubię, kiedy pętla czasu zaciska się, a niewiadomych wciąż przybywa, dlatego właśnie sięgnęłam po "Angielską dziewczynę". Wydawało mi się, iż nazwisko Daniel Silva i pozycja jednego z najpoczytniejszych autorów powieści szpiegowskich zobowiązuje. Szybko okazało się, iż mam do czynienie z dobrą literaturą, co w tym przypadku niestety nie jest równoznaczne z dobrą akcją.

Madeline Hart to gorące nazwisko brytyjskiej polityki. Młoda kobieta szybko pnie się na szczeblach kariery w partii rządzącej Wielką Brytanią. Mało kto jednak wie, iż Madeline jest również kochanką premiera Wielkiej Brytanii, Jonathana Lancastera. A kiedy nieodpowiednie osoby wejdą w posiadanie tej informacji, może zrobić się niebezpiecznie. I tak się właśnie dzieje - Madeline zostaje uprowadzona. Porywacze szantażują premiera, a ten, by uniknąć skandalu, nie zawiadamia policji i zgadza się na żądania przestępców. Jednocześnie postanawia zlecić odnalezienie Madeline najlepszemu...

Daniel | 2014-12-10
Przeczytana: grudzień 2014

Daniel Silva kolejny raz zabiera nas w szpiegowską podróż po świecie pełnym podstępów, intryg i brudnej gry. To kolejna genialna książka, w której nie można przewidzieć rozwoju wypadków, a główny wątek okazuje się być wstępem do czegoś jeszcze większego.

A tajemnicą Allona (i Silvy) pozostanie jak można prowadzić akcję i ukryć swoją tożsamość, będąc również tak rozpoznawalnym.

Monika | 2016-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Po przeczytaniu tej pozycji człowiek ma ochotę wyjechać na jakiś totalny koniec świata. Na małą, rajską wysepkę i zarabiać na życie połowem krewetek albo mieć bar na plaży.
To, co dzieje się w obecnym świecie na wysokich, rządowych szczeblach przechodzi ludzkie pojęcie. Media pokazują tylko wierzchołek góry lodowej a tacy maluczcy jak my, wiemy jeszcze mniej.
Uderza mnie fakt, że autor nie wymienia nazwiska obecnego prezydenta Rosji, który rządzi po Borysie Jelcynie. Ciśnie się na usta "Putin". Szczególnie, gdy teraz wyszła na jaw sprawa szpiega Aleksandra Litwinienki.

Kiti | 2016-09-06

,,Angielska dziewczyna" to książka, którą wypatrzyłam na wymianie podczas sopockiego spotkania książkoholików. Nie znałam wcześniej tego autora, jednak postanowiłam dać kryminałowi szansę.

Z racji tego, że jest to 13 tom cyklu, nie wiem, co mogę zdradzić, a co nie. Pokrótce opiszę więc fabułę. Madeleine Hart została uprowadzona, a Gabriel Allon ma tylko siedem dni na jej odnalezienie. Po tym czasie dziewczyna zginie. Czy uda się ją uratować? Dlaczego została uprowadzona?

Osobiście odradzam czytanie skrótu fabuły na okładce, gdyż, moim zdaniem, za dużo zdradza. Jak już wspomniałam, jest to 13 tom cyklu. Nie czytałam wcześniejszych, więc bardzo trudno było mi się wgryźć w fabułę. W pewnym momencie chciałam nawet zaniechać lektury, jednak coś czułam, że bym tego żałowała. Biorąc pod uwagę, że kryminał ma prawie 550 stron, dość szybko udało mi się wciągnąć w przedstawianą historię. Czyta się ją naprawdę szybko i z niemałym zainteresowaniem.

Pewnie tak, jak większość z Was,...

Najnowsze konkursy w serwisie

Zapraszamy Was do odwiedzenia naszej konkursowej zakładki. W tej chwili toczy się aż 9 konkursów, w których wygrać można aż 13 książek, e-booki i romantyczny wyjazd.

Targowe premiery pod patronatem LC - Kraków 2014

Już za dwa dni w Krakowie rozpoczną się 18. Międzynarodowe Targi Książki. To intensywny czas zarówno dla czytelników, którzy zjeżdżają tłumnie do stolicy Małopolski, jak i dla przedstawicieli branży. Wiele wydawnictw właśnie na drugą połowę października planuje swoje najważniejsze jesienne premiery – sporo z nich jest objętych naszym patronatem.