Wybuchowy bilet

Okładka książki Wybuchowy bilet William Seward Burroughs
Okładka książki Wybuchowy bilet
William Seward Burroughs Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Nova trylogy (tom 2) literatura piękna
Nova trylogy (tom 2)
The Ticket That Exploded
Vis-á-Vis/Etiuda
2014-10-24
2014-10-24
Mateusz Janiszewski
beat generation literatura amerykańska

Przez jakąś 1/3 życia Burroughs był moim ulubionym autorem. Powoli jednak... Jakby tracę rozpęd? Nie wiem, czy to kwestia upływu lat, innego wydawnictwa czy akurat tytuły o najbardziej poszatkowanej konstrukcji najmniej do mnie trafiają. Mam wielki sentyment do „Nagiego lunchu”, „Zachodniej krainy”, „Cienia szansy”; „Ćpun” i „Pedał” też były ok – a z kolei „Delikatny mechanizm” i „Wybuchowy bilet” niespecjalnie się przyswoiły.

Okładka bardzo mi się podoba, kilka sformułowań inspirujących, ale generalnie pocięta-klejona-znów cięta forma tekstu bardzo mocno przytępiła mi koncentrację podczas czytania - po połowie książki skończyło się na ślizganiu po tekście.

Powieść z powodu jej wielkości można by przeczytać w jeden wieczór. Odradzam takie potraktowanie tejże pozycji. Ilość szaleństwa, pornografii, narkotycznych wizji i ogólnego klimatu wszechobecnej paranoi w jednorazowej dawce może przytłoczyć. Jednak Wybuchowy bilet dozowany powoli jest wspaniałym katalizatorem dla umysłu łaknącego nowych i inspirujących doznań.

Konia z rzędem temu, kto to zrozumie albo chociaż będzie w stanie powiedzieć, o czym to jest. W mękach dobrnąłem do końca. Każdy piśmienny pacjent domu wariatów napisałby równie "dobrą" książkę.

• Literatura amerykańska
  • Beat Generation