The Soft Machine
literatura piękna
Rewolwerowiec

W przededniu setnej rodziny urodzin Williama S. Burroughsa (1914-97) mnożą się na świecie wystawy, konferencje, festiwale i krytyczne opracowania poświęcone jego twórczości. Nowe pokolenie odkrywa go już nie tylko jako dżentelmena – ćpuna i najbardziej radykalnego pisarza z kręgu beat generation, ale przede wszystkim jako artystę totalnego, wizjonera, którego przesłanie w nowym wieku jest bardziej aktualne, niż kiedykolwiek wcześniej. Burroughs uznawany jest za jednego z najwybitniejszych, a zarazem i najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich pisarzy. Był wzorem dla wielu wybitnych twórców, jak Allen Ginsberg, Jack Kerouac, Ken Kesey, już nie mówiąc o muzykach takich jak Lou Reed, David Bowie, Iggy Pop czy David Byrne. W zasadzie jak twierdzi J.G.Ballard Burroughs to najważniejszy pisarz jaki pojawił się po Drugiej Wojnie Światowej. Oczywiście ta twórczość jednych zachwyca, innych odstręcza czy wręcz przeraża.
/Przedmowa: Rafał Księzyk- "Pył słów, pył obrazów"/

źródło opisu: http://www.etiuda.net/

źródło okładki: http://www.etiuda.net/?p=productsMore&iProduct=208

Sopuch | 2018-12-14

Swietny poradnik jak zerwac z mechanizmami kontroli.

Johnny | 2018-08-11

Jest to jedna z "książek zbójeckich", która zawiera niemal wszystko to, o czym nie chcielibyśmy czytać. Jednak w tym anty-kanonie mości sobie bezpieczne miejsce dzieła niepowtarzalnego, wysoce oryginalnego, dzięki czemuś, co nazwałbym entropią słowa, ale również dzięki wielowymiarowości, wieloznaczności i narracyjnej polifoniczności. Obsesje i perwersje osiągają w "Delikatnym mechanizmie" swoje apogeum, a ciągły chaos zbija z pantałyku nasze czytelnicze przyzwyczajenia. Tak wysoce niemoralne książki zdarzają się rzeczywiście rzadko, więc każdy zachwyt trzeba równoważyć zwykłym walnięciem się w głowę.

Lykke | 2015-02-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: luty 2015

"Smutne machnięcie dłonią znad delikatnego mechanizmu" pisze sam autor. Ta powieść cut-up nie była ani delikatna ani smutna. To wynaturzenie, prawdziwy dziwoląg z dużym poczuciem czarnego humoru. Po słynnym "Nagim lunchu", który już mocno oddziaływał na psychikę, obrazując najgorsze zakamarki ludzkiego umysłu (dodam jeszcze umysłu ćpuna) ten narkotyczny kąsek nieco mnie przerósł. Niesamowicie cenię umiejętności prozodyczne Burroughs'a, które zdecydowanie lepiej brzmią (i wyglądają) w języku angielskim. Niektóre momenty książki są bardzo dosadne, żeby nie powiedzieć odstręczające. William Burroughs to postać, która napędzała twórczość wielu artystów, począwszy od przyjaciół- Ginsberga i Kerouaca, skończywszy na Bowie'm, czy Pop'ie. Sam William był jednocześnie "Ćpunem", "Pedałem" i "Delikatnym Mechanizmem", który wniósł nieco szaleństwa w powojenną codzienność Ameryki.

| 2014-04-07
Przeczytana: kwiecień 2014

Nie chwalę konwencjonalnej sztuki, dlatego sięgam po hardcorowych pisarzy. Uznawany przez wielu czytelników za kontrowersyjnego – Wiliam Burroughs, nie zyskał sobie mojej sympatii. Po „Nagim Lunchu” nadal mam niesmak, bo czytanie go sprawiało mi prawdziwe cierpienie. Postanowiłem jednak nie skreślać tej publikacji, a docenić za awangardowość i rzekomą wartość literacką. „Delikatny Mechanizm” okazał się jeszcze bardziej niezrozumiały, a co za tym idzie – wyczerpał pokłady mojej tolerancji. Na próżno szukać w nim akcji lub logiki, ponieważ wszystko rozgrywa się w zepsutym umyśle narkomana. Wykorzystana technika cut-up, czyli zlew słów sprawiła, że po kilku przeczytanych stronach czułem się wyczerpany psychicznie. Daję cztery gwiazdki za dowcipny fragment o gejowskim porno z Jamesem Deanem w roli głównej.

Przemysław Bryk | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Za duże zagęszczenie słów 'wzwód' i 'wytrysk', jak na mój gust.

Rewolwerowiec | 2013-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Szalony zlepek słów, nieprzerwane pasmo koszmarnych obrazów. Nie warto nawet próbować szukać sensu co nie znaczy, że go nie ma. Literacki bad trip, zbyt fascynujący żeby go sobie odmówić, zbyt straszny żeby wyjść z niego bez szwanku. Chaos przesycony treścią. Porządnie ryje banię mówiąc kolokwialnie.