Martwy blues

Wydawnictwo: Videograf II
powieść polska

Poruszająca opowieść o obsesji śmierci, zmaganiu się z uzależnieniem od alkoholu, o męce samotności i trudnościach życia we wspólnocie. Bohater powieści spotyka dziewczynę młodszą o co najmniej pokolenie, która podobnie jak niegdyś on próbuje popełnić samobójstwo. Wykorzystując swoje doświadczenia, usiłuje udaremnić tę próbę. To wywołuje w nim falę wspomnień i przeżyć, które w jakiś sposób zbliżają go do siebie.

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf II, 2009

źródło okładki: http://www.videograf.pl/

nellanna | 2012-06-14
Na półkach: Przeczytane, Czytam polskie
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Książkę czytałam czytałam i czytałam. Śmiem twierdzić, że gdyby była o połowę krótsza... Być może ten zabieg nieco by treść wyostrzył.Mamy tu dwie warstwy treściowe, jedna pochodzi z diariusza czyli pamiętników, zapisywanych przed laty przez bohatera- pisarza, o sobie samym przede wszystkim, swoim alkoholowym ciągu, małżeństwie i kłopotach finansowych, skłonności do schizów, tudzież. Druga warstwa to współczesność, ten sam człowiek tylko starszy, pozostający w związku z inną kobieta, którą kocha i się o nią troszczy, lęka o jej zdrowie i dalej usiłuje się odnaleźć, już jako spełniony artysta ale niespełniony człowiek. Ma innego kalibru zmartwienia, m.in. żona chce by adoptowali dziecko. Jego biologiczna córka, rozkoszny berbeć z pamiętników, jest dorosłą kobietą i jej życie nie potoczyło się tak jak każdy rodzic by sobie życzył...Z drugiej strony, jakim człowiekiem był on sam, w jej wieku?

Gryzelda | 2015-11-28
Przeczytana: 26 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę czytałam na raty i dość długo Nie wiem czym jest to spowodowane, czy to styl w jakim jest napisana, czy praktycznie brak akcji. Swoisty hołd dla poetów wyklętych oraz ukazanie czasu w sposób nieliniowy Zatruci śmiercią wczoraj, dziś, a może i jutro. I jeszcze sam bohater, którego nie sposób nie utożsamiać z autorem. Niepijący alkoholik, niedoszły samobójca niby kreuje się na dojrzałego człowieka. Jednak przez ten czas niewiele się zmienił, poza tym, że nie pije. Nadal jest narcystyczny, a niby bliskie mu osoby są w tle. Złości mnie, że wciąż ucieka od swoich problemów, a zajmuje się obcą dziewczyną. Wciąż tchórzy, uważa, że wie lepiej. Człowiek, który przepił swój czas, a teraz wydaje się wegetować na złość innym.

Betty | 2014-10-14
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 października 2014

Chyba jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się tak długo czytać książki.. Męczyłam ją ponad rok. Nie dlatego, że ma 400 stron z hakiem. Po prostu ile razy zabierałam się za jej czytanie, tyle razy gubiłam się w treści po kilku kartkach. Chwila nieuwagi i trzeba było cofać się parę stron, ponieważ nie wiadomo było o czym teraz bohater opowiada, czy o swojej przeszłości, czy teraźniejszości.
Nie żałuję czasu, który poświęciłam tej książce, ale i tak nie przypadła mi do gustu.

erenika | 2013-02-17

krasnodębski był mi bliski w trakcie studiów..dziś już oceniam go bardziej krytycznie, jednak martwy blues pozostaje we mnie swego rodzaju raną, którą zamierzam wciąż pielęgnować

Eliza M | 2016-08-05
AgaPe | 2015-11-14