Martwy blues

Videograf II
2009-01-01
2009-01-01
powieść polska

Książkę czytałam na raty i dość długo Nie wiem czym jest to spowodowane, czy to styl w jakim jest napisana, czy praktycznie brak akcji. Swoisty hołd dla poetów wyklętych oraz ukazanie czasu w sposób nieliniowy Zatruci śmiercią wczoraj, dziś, a może i jutro. I jeszcze sam bohater, którego nie sposób nie utożsamiać z autorem. Niepijący alkoholik, niedoszły samobójca niby kreuje się na dojrzałego człowieka. Jednak przez ten czas niewiele się zmienił, poza tym, że nie pije. Nadal jest narcystyczny, a niby bliskie mu osoby są w tle. Złości mnie, że wciąż ucieka od swoich problemów, a zajmuje się obcą dziewczyną. Wciąż tchórzy, uważa, że wie lepiej. Człowiek, który przepił swój czas, a teraz wydaje się wegetować na złość innym.

Chyba jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się tak długo czytać książki.. Męczyłam ją ponad rok. Nie dlatego, że ma 400 stron z hakiem. Po prostu ile razy zabierałam się za jej czytanie, tyle razy gubiłam się w treści po kilku kartkach. Chwila nieuwagi i trzeba było cofać się parę stron, ponieważ nie wiadomo było o czym teraz bohater opowiada, czy o swojej przeszłości, czy teraźniejszości.
Nie żałuję czasu, który poświęciłam tej książce, ale i tak nie przypadła mi do gustu.

Książkę czytałam czytałam i czytałam. Śmiem twierdzić, że gdyby była o połowę krótsza... Być może ten zabieg nieco by treść wyostrzył.Mamy tu dwie warstwy treściowe, jedna pochodzi z diariusza czyli pamiętników, zapisywanych przed laty przez bohatera- pisarza, o sobie samym przede wszystkim, swoim alkoholowym ciągu, małżeństwie i kłopotach finansowych, skłonności do schizów, tudzież. Druga warstwa to współczesność, ten sam człowiek tylko starszy, pozostający w związku z inną kobieta, którą kocha i się o nią troszczy, lęka o jej zdrowie i dalej usiłuje się odnaleźć, już jako spełniony artysta ale niespełniony człowiek. Ma innego kalibru zmartwienia, m.in. żona chce by adoptowali dziecko. Jego biologiczna córka, rozkoszny berbeć z pamiętników, jest dorosłą kobietą i jej życie nie potoczyło się tak jak każdy rodzic by sobie życzył...Z drugiej strony, jakim człowiekiem był on sam, w jej wieku?

krasnodębski był mi bliski w trakcie studiów..dziś już oceniam go bardziej krytycznie, jednak martwy blues pozostaje we mnie swego rodzaju raną, którą zamierzam wciąż pielęgnować

Jednym słowem- świetna.

Jednym słowem- świetna.

Ze dwadzieścia lat minęło. Pamiętam tylko klimat i wrażenia jakie na mnie wywarła ta książka.Trzeba przeżyć, by zrozumieć. Zdania nie zmieniam.

• Polska
  • Polacy