9.58 – Autobiografia najszybszego człowieka na świecie

Tłumaczenie: Dawid Wójcik
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Usain Bolt: My Story: 9.58: Being the World's Fastest Man
joly_fh

Osiem dni. Trzy złote medale. Trzy rekordy świata. Jeden niezwykły człowiek. Życie Usiana Bolta, a także cały świat sportu już nigdy nie będą takie same. 9.58 to historia Usaina Bolta zilustrowana dziesiątkami starannie dobranych fotografii. To opowieść o chudym dzieciaku z Trelawny, skąd pochodzą podobno najlepsze słodkie ziemniaki na świecie, historia o dorastaniu upływającym na grze w...

9.58 to historia Usaina Bolta zilustrowana dziesiątkami starannie dobranych fotografii. To opowieść o chudym dzieciaku z Trelawny, skąd pochodzą podobno najlepsze słodkie ziemniaki na świecie, historia o dorastaniu upływającym na grze w krykieta i piłkę nożną w palącym jamajskim słońcu. Bolt zaprasza nas do sennej wioski Sherwood Content, z której pochodzi, przedstawia swoją rodzinę i przyjaciół, dzieli się urokami świata imprez i szybkich samochodów, a także zdradza, w jaki sposób zdołał pielęgnować swoją pasję, a w końcu zostać najszybszym człowiekiem na świecie.

źródło opisu: Sine Qua Non, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/zapowiedzi/9-58-autobiogr...»

Konrad | 2018-10-11

Top!
Książka, którą połknąłem w ciągu kilku dni! Lekko napisana, zresztą trudno się dziwić patrząc na podejście do życia Usaina. Rób to co kochasz, trenuj ciężko i korzystaj z życia. Tak można w skrócie streścić książkę.
Polecam!

Lechita92 | 2016-06-04

Bolt = zwycięzca. To równanie opisuje chyba najlepiej karierę jamajskiego sprintera ale po przeczytaniu jego autobiografii stwierdzam z całym przekonaniem: Bolt to nie tylko mistrz, Bolt to także mega pozytywny gość o luźnym nastawieniu do życia. Książka zawiera wiele wspomień typu "od kuchnii", które w takich książkach uwielbiam. Można poczytać o wieu jego odczuciach a także na przykład czym żywił się Usain zdobywając mistrzostwo olimpijskie. Zdradzę, że na pewno nie była to zdrowa bułka z bananem.

posportowejstronie | 2015-11-05
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Myślisz Jamajka, mówisz Usain Bolt. Najszybszy człowiek świata jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym ambasadorem swojego kraju na świecie. Wcześniej kimś takim był wokalista Bob Marley. Teraz ta niewielka wyspa na Morzu Karaibskim oprócz króla muzyki reggae słynie z najlepszych sprinterów, gdzie króluje właśnie Usain Bolt. Jamajczyk jest zdobywcą sześciu złotych medali na dwóch igrzyskach olimpijskich (Pekin i Londyn), sześciokrotnie też zostawał mistrzem świata – wszystko to na dystansach 100, 200 i sztafecie 4x100m!

Sylwetkę człowieka, który sto metrów pobiegł w 9,58 sekund możemy poznać za sprawą wydawnictwa SQN, które zdecydowało się wydać autobiografię Usaina Bolta zatytułowaną: ,,9,58 -Autobiografia najszybszego człowieka na świecie”.

W książce Jamajczyk dzieli się wspomnieniami z czytelnikami, którzy mają okazję poznać historię najszybszego człowieka na Ziemi. Bolt bez zbędnych opisów, ale za to z dużym poczuciem humoru opowiada o kulisach dochodzenia na światowy szczyt...

kangurek13 | 2015-08-30

Fajna biografia, napisana przez samego Bolta. Dlatego jest ciekawa i zawiera wiele nieznanych mi faktów z życia Jamajczyka. Do tego dochodzą ciekawe zdjęcia i opinia innych osób o Usainie, m.in. jego nauczycielki, rodziców, brata czy trenera. Najbardziej zdziwił mnie ten fakt, że Bolt podczas Igrzysk w Pekinie odżywiał się nuggetsy'ami z McDonalda. Po skończeniu książki wiem, że jest genialnym sportowcem, ale i całkowicie normalnym człowiekiem, któremu sława nie uderzyła do głowy.

Patrycja Walkowiak | 2014-11-25

Bardzo ciekawa książka o najszybszym człowieku świata. Wyjątkowa osobowość Usaina Bolta, to nie tylko słynny łuk na stadionie ale także życie poza nim. Książkę czyta się szybko, choć nie w czasie 9.58s. Autobiografia Bolta to także szereg zdjęć. Dla fanów sportu obowiązkowa pozycja, która przybliża sylwetkę Bolta, nie tylko jako biegacza i nie tylko jako gwiazdy.

justine4 | 2014-03-10
Przeczytana: 09 marca 2014

Nie spodziewałam się rewelacji, ale śledząc poczynania Bolta na większych imprezach sportowych byłam ciekawa czego więcej mogłabym się o nim dowiedzieć. Tak więc książka jest bogata w zdjęcia i ciekawostki dotyczące najszybszego sprintera oraz wypowiedzi członków rodziny i teamu Bolta. O ile oczywiście opowiadania jego najbliższych były dość przewidywalne ("w dzieciństwie był niesamowicie ruchliwy, pełen energii i pozytywnego nastawienia do życia"), tak opisy relacji Usaina z największymi rywalami, spędzania czasu wolnego, codziennych zwyczajów czy różnych technik w poszczególnych etapach biegu (których byłam świadoma, jednak nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałam) były naprawdę interesujące.
Książka jest lekka i przyjemna jak życie na Jamajce.

figlarna24 | 2013-10-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 09 października 2013

O ile biografię jestem w stanie ocenić, tak w przypadku autobiografii, tego nie czynię. Nie jestem w stanie ocenić spojrzenia sportowca/muzyki, artysty itp. na własne dokonania.

Mogę ocenić człowieka tylko po tym , jak go postrzegam poprzez przekazy medialne. Choć prawdą jest, że autor własnej autobiografii poniekąd odsłania się przed czytelnikiem Pokazuje swoje walory, ale i wady.
Tak jest w przypadku najszybszego biegacza na krótkie dystanse - Usaina Bolta.

Usain Bolt jest kolejnym (parę dni temu wspominałam o muzyku Bobie Marleyu) słynnym Jamajczykiem. Sportowca zna każdy. Zachwyca on trybuny widzów, na każdych zawodach czy olimpiadach. Jego osoba jest skazana na sportowy sukces.

W swojej autobiografii sportowiec w sposób chronologiczny opowiada, co złożyło się na jego doskonałą formę, miłość do lekkoatletyki oraz niezmożone siły do stałych, wymagających ogromnego wysiłku treningów.
Zamiłowanie do lekkoatletyki , jak to zazwyczaj się dzieje małemu Usainowi wpoili...

Ewa K | 2013-09-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 września 2013

Stosunkowo niedawno opowiadałam Wam o nowej biografii Boba Marleya, który dzięki swojemu niebywałemu talentowi muzycznemu rozsławił Jamajkę na całym świecie. Okazuje się jednak, że król reggae to nie jedyny popularny Jamajczyk. Od kilku lat rekordy popularności bije ktoś inny. To Bolt Błyskawica, o którego życiu i karierze sportowej przeczytamy w autobiografii pt.: "9.58- Autobiografia najszybszego człowieka na świecie".

Usain Bolt już od dzieciństwa robił wszystko w biegu. Zamiłowanie do tego sportu odziedziczył po rodzicach, jednak dopiero nauka w miejscowej szkole pozwoliła mu na pierwsze treningi dla biegaczy. Wówczas mieszkańcy Trelawny, w której urodził się Bolt, nie byli świadomi tego, że za kilka lat ten niepozorny chłopiec z sąsiedztwa stanie się najszybszym biegaczem na świecie. Nim jednak do tego doszło, Usain musiał przejść długą, sportową drogę, która ostatecznie doprowadziła go do pobicia rekordu świata w biegu na 100 metrów (9.58) podczas Mistrzostw Świata w...

Sosenka | 2013-09-24
Przeczytana: sierpień 2013

"Usain Bolt, 9.58" to biografia jednego z najsłynniejszych sportowców świata, zwanego też błyskawicą lub najszybszym człowiekiem świata. Od wielu lat nieustannie bije rekordy szybkości w bieganiu, pokonuje wszystkich rywali i zadziwia ludzi na całym świecie.
Chyba każdy zna Bolta. Ten sportowiec jest nie tylko zadziwiająco szybki ale i charakterystyczny przez swój znak rozpoznawczy, gest błyskawicy, który wykonuje po każdym biegu, ale i przez poczucie humoru, dystans do siebie i spokój, jakimi emanuje przed kamerami na wszelkich zawodach i mistrzostwach transmitowanych w telewizji.
Usain Bolt to człowiek utalentowany ale i sympatyczny. Najbardziej ceni sobie swoją rodzinę i dom. Najlepiej odpoczywa w swoim rodzinnym, otoczony bliskimi, którzy traktują go jak normalnego chłopaka, który czasem tylko wygrywa złote medale. Usain wspiera swoją rodzinę, także finansowo, co nie jest łatwe przez dumę i upór jego rodziców. Podobnie jak oni, także i on nie ma za wielkich potrzeb...

Agnieszka Brożyna | 2013-09-09
Przeczytana: 07 września 2013

Zawsze byłam po stronie osób, które uważały, że zachowanie Bolta wynika z jego charakteru i sposobu bycia, a nie z wyrafinowania i zuchwałości. Jeśli książka jest napisana zgodnie z prawdą a mam nadzieję, że tak, to nie myliłam się. Historia uśmiechniętego chłopaka, o luźnym podejściu do życia i zdawałoby się tak przy okazji biegającego najszybciej na świecie. Talent i pasja. Polecam.