Zgłosuj na książki roku 2017

The Death of Ayrton Senna
sport, Formuła 1, Ayrton Senna
sport
0tommy

Nie umiał jeszcze dobrze chodzić, a już kartem napędzanym silnikiem z kosiarki pokonywał pierwsze zakręty wokół domu. „To przyszły mistrz świata”, powiedział o nim kilkanaście lat później Emerson Fittipaldi, przedstawiając 22-latka najważniejszym ludziom w Formule 1. A później… Nie tylko został trzykrotnym mistrzem świata, ale przez wielu jest do dziś uznany za najlepszego kierowcę, jaki kiedykolwiek zasiadł za kierownicą bolidu F1. Jego tragiczny wypadek i śmierć na torze Imola w 1994 roku wstrząsnęła całym światem. I zbudowała legendę Ayrtona Senny – wielkiego na zawsze.

Ta książka jest wartka, wciągająca, pełna kontrastów. Zupełnie jak życie Brazylijczyka, który wjeżdżał w rywali, spychał ich z toru, potrafił uderzyć sędziego czy przegrać rzut monetą warty półtora miliona dolarów. Ale przed każdym wyścigiem zaczytywał się w Biblii, a gdy sięgnął po swój pierwszy mistrzowski tytuł, powiedział: „Na niebie zobaczyłem Boga”.

Jeździł tak, jak żył – zawsze na pełnej prędkości. Przeczytaj o tym, jaki był. Poznaj historię wielkiego mistrza Formuły 1, który zapadł w wieczny sen…

źródło opisu: www.wsqn.pl

źródło okładki: www.wsqn.pl

Patrycja | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Ciężko jest mi ocenić tę książkę, bo nie jest to pierwsza publikacja na ten temat, która wpadła w moje ręce. To co mnie drażni w przypadku większość biografii to zaburzone proporcje i niestety tutaj jest to bardzo widoczne. Znaczna część książki kręci się wokół późniejszych lat kariery Senny, wypadku i dochodzenia wokół niego. Zabrakło mi większej ilości informacji o początkach kariery, wypowiedzi rodziny czy też współpracowników i przede wszystkim ŹRÓDEŁ.

Osobiście uważam, że książki non fiction pozbawione dużej ilości źródeł nie są w stanie oddać pełni obrazu, chociaż na plus dla autora przyznaję, że nie próbował wybielić kierowcy. Każdy kto choć trochę śledził poczytania Brazylijczyka wie, że nie zawsze był święty i próby napisania książki o nim w samych superlatywach nie miałyby szans na powodzenie. Wielkim plusem tej konkretnej publikacji są bardzo plastyczne opisy wydarzeń mających miejsce podczas wyścigu; pozwalają "zobaczyć" więcej niż oczy.

Mam wrażenie, że...

Gilles | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Gdy będąc w księgarni, chwyciłem książkę do ręki, poczułem się jak dziecko, które dostało wymarzony prezent na gwiadkę — no dobra nie wiem jak się czuje takie dziecko, bo nigdy nie dostałem tego, co chciałem, ale naprawdę poczułem się wyjątkowo.
No właśnie, na tym chyba koniec moich zachwytów. Pozycja na pewno warta przeczytania, jednak spodziewałem się czegoś konkretniejszego, może bardziej technicznego. A tu na start dostajemy opis, dokładny opis pogrzebu Ayrton. Jasne, że to ważna część i pokazująca kim był dla swoich rodaków i nie tylko, ale nic nie wnosi w sprawie "okiełznania" jego geniuszu. Mamy tu trochę wycieczek sentymentalnych autor do czasów swojego dzieciństwa (które przypada na czasy Jima Clarka) oraz sporo historii F1 całkiem niezwiązanej z opisywanym tu kierowcą. Moim zdaniem spokojnie 25% treści można by usunąć i książka nie straciłaby na wartości pod względem informacji na temat Senny.
Denerwujące są momenty, gdy z akapitu na akapit całkowicie zmienia się temat...

eR_ | 2017-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Historia Formuły 1 rozpoczęła się w 1950 roku od spektakularnych zwycięstw Włochów czy argentyńskich kierowców. Mimo że wyścigi te odbywają się na całym świecie, najbardziej prestiżowe są te odbywające się na Starym Kontynencie. Do legend tego niebezpiecznego sportu należy chociażby Niki Lauda i przynajmniej u nas Robert Kubica. Być może nie jest to sława na miarę wspomnianego Laudy, ale w końcu to nasz rodak.

O historii tych wyścigów można by mówić dużo. Śmiertelne żniwo od samych początków towarzyszyło tej rywalizacji. Czy podczas wyścigów głównych, czy nawet treningów. Niebezpieczny sport, który ma rzesze fanów, a transmisje tych zawodów, zawsze mogą liczyć na miliony widzów.

W 1960 roku przyszła na świat legenda tego sportu. Przez wielu, uważany za najlepszego kierowcę wszech czasów. Chodzi tu oczywiście o Ayrtona Sennę-Brazylijczyka, którego zwycięska passa trwała od 1981 roku, kiedy zaczął swoją karierę, do 1994 roku, kiedy to zginął w wypadku.

W książce"Wieczny...

DanielSpoko | 2017-04-30

Jako młody fan królowej motorsportu, czekałem na tą książkę z niecierpliwością. Dzieło brytyjskiego dziennikarza Richarda Williamsa pozwala poznać prawdziwą, piękną i jednocześnie tragiczną historię życia Ayrtona Senny. Wśród wielu pozycji na temat brazylijskiego kierowcy, ta książka wydaje się być atrakcyjną. Ayrton Senna całe swoje życie marzył aby usiąść za kierownicą samochodu F1. Mimo swoich dziecinnych problemów rozwijał swoją pasję. Podjął trudną decyzję o wylocie na Stary Kontynent. Nabrał tam wielkiego bagażu doświadczeń. Autor opisuje jego wyczyny z Formuły Ford i dzięki temu pozwala odpowiedzieć na pytanie dlaczego Senna był kierowcą bezkompromisowym. Richard Williams pokazuje jak naprawdę wyglądały relacje z najwiekszym rywalem Alanem Prostem. Uzasadnia na przykładzie ostatniej drogi brazylijskiego kierowcy, dlaczego był idolem tego kraju. Odsłania kulisy działań Ayrtona Senny które miały sprawić że zawsze bedzie najlepszy.  Książka mnie bardzo zaintrygowała. Podobnie...

F1mistress | 2017-10-08

Fenomenalna, pochłonęłam w dwa dni. Książkę czyta się lekko, historia jest wartka, prawdziwa, bez koloryzowania czy gloryfikowania mistrza na siłę. Autor stara się jak najbardziej wiernie oddać sylwetkę mistrza. Mimo, że nie udało mi się zobaczyć go w akcji za życia, dzięki tej książce byłam w stanie sobie to bardzo wyraziście wyobrazić. Mega polecam! :)

ABSIT | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Nie jestem pasjonatką sportów motorowych, ale zdarza mi się oglądać wyścigi Formuły 1. Niestety nie było mi dane oglądać wyścigów z udziałem Ayrton'a Senny ale dziadek zawsze, przy każdym włączniku F1 w telewizorze powtarzał "Teraz nikt nie jeździ już jak Senna", to też skłoniło mnie do sięgnięcia po to lekturę i nie zawiodłam się. Z tej książki poznajmy historię legendy, która odeszła zbyt wcześnie. Jaki był, jakie miał podejście do życia, jak bardzo był religijny i jak kochał Boga, opisy jego niesamowitych dokonań na torze wyścigowym. To był człowiek ze sprzecznościami, który całe swoje życie poświęcił swojej pasji przez którą niestety nie żyje.. Dla mnie książki przedstawiające legendy poszczególnych dyscyplin to obowiązkowe lektury wszystkich fanów sportu.

Bartek | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Książka świetnie napisana i wciągająca od pierwszych stron. Przedstawiająca w interesujący sposób bogatą i niestety tragiczną karierę Brazylijczyka. Z pewnością zaintryguję również kogoś kto niekoniecznie jest fanem Formuły 1, ale kocha motoryzację i jakiś inny sport motorowy (rajdy,żużel etc), gdyż niektóre stwierdzenia i prawdy zawarte w tej książce nt. Formuły 1 pasują idealnie do innych sportów gdzie człowiek i maszyna stanowią jedność. Dużo ciekawych informacji nt. nie tylko kariery i życia Senny ale całej Formuły 1 i rywalizacji w "królowej motorsportu" w latach '80 i początku '90 lat.

amelyaa | 2017-05-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 28 maja 2017

Jeżeli ktoś uważa, że F1 to tylko jazda w kółko, powinien koniecznie przeczytać tą książkę.

RealAnia | 2017-05-18

W każdej dziedzinie sportu istnieją zawodnicy, którzy są powszechnie znani, nawet wśród osób niezbyt zainteresowanych tematem. W świecie Formuły 1 można by wymienić takie postaci jak Niki Lauda, Michael Schumacher, czy Fernando Alonso. Był jednak jeszcze jeden człowiek, którego nie tylko fani F1 nigdy nie zapomną. Ayrton Senna, bo o nim mowa, przez wielu uznawany za kierowcę wszech czasów. Człowiek, którego śmierć na torze wstrząsnęła światem i umocniła jego legendę.

„[…] drugiego Senny już nie będzie, bo rzadko spotyka się połączenie tak skomplikowanego charakteru z takimi umiejętnościami technicznymi.”

Biografie sportowców często zaczynają się od najbardziej znaczącego wydarzenia w ich życiu. W przypadku Senny spodziewałam się, iż autor rozpocznie od dnia 1 maja 1994 roku. Dnia śmierci Senny na torze Imola. Tymczasem Richard Williams, brytyjski dziennikarz sportowy, zaczyna opowieść o brazylijskim kierowcy od wydarzeń mających miejsce po jego śmierci. Mianowicie od opisu...

ZielonyGandalf | 2017-06-02

1 maja 1994 roku we Włoszech, świat stracił najlepszego kierowcę Formuły 1. Mistrza nad mistrzami – Ayrtona Sennę, człowieka pełnego sprzeczności, uporu i niesamowitej osobowości.

Mam świadomość, że osoby, które nie interesują się Formułą 1 oraz samochodami raczej nie będą wiedzieć kim był ten Brazylijczyk i co osiągnał w swoim życiu. Dlatego też, na samym początku troszkę przybliżę Wam jego postać.
Ayrton Senna został trzykrotnym mistrzem świata Formuły 1, który stawał 41 razy na najwyższym stopniu podium. Zmarł po wypadku na torze Imola we Włoszech od obrażeń głowy, chociaż nikt nie jest pewnien co było przyczyną samego wypadku.

Młody Senna pochodzil z zamożnej rodziny. Ojciec myślał, że przejmnie po nim firmę, jednak Ayrton od najmłodszych lat pokazywał, że samochody to jest coś co go interesuje. Gdy zasiadł pierwszy raz za gokartem pokazał perfekcyjną jazdę i tak w wieku 13 lat...