Cztery

Tłumaczenie: Marta Czub
Cykl: Niezgodna (tom 0.5)
Wydawnictwo: Amber
Four
niezgodna, YA
raven

Inne wydania

Początek trylogii Niezgodna
Największy przebój literatury młodzieżowej

Zanim Tobias poznał Tris…

Szesnastoletni Tobias, syn przywódcy Altruizmu, dokonał swojego wyboru. Stał się Nieustraszonym o imieniu Cztery, by zacząć wszystko od nowa. I nie pozwolić, by strach zmieniał go w tchórza.
Lecz test to zaledwie początek…

źródło opisu: Amber

źródło okładki: Amber

Villiana | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Lubię Cztery. Lubiłam go po trylogii Niezgodnej i lubię go też teraz. Ale nie jestem przekonana, co do tej książki. Z prologami jest zawsze jeden największy problem – nie są specjalnie zaskakujące, bo każdy wie, co było dalej, a wiele rzeczy z przeszłości było już wspomnianych i powiedzianych. I tak również było w tym przypadku.

Cała trylogia ‘Niezgodna’ była jak dla mnie bardzo ciekawa i naprawdę chciałam się dowiedzieć, co było wcześniej, dlatego pierwsza część książki, kiedy poznajemy Tobiasa przed poznaniem Tris była całkiem fajna, aczkolwiek nie pojawiło się zbyt wiele rzeczy, których nie dowiedzieliśmy się z Niezgodnej. A kiedy akcja zaczęła się zazębiać z Niezgodną, w ogóle powiało nudą. Byłam nastawiona na to, że poznam więcej myśli i odczuć Cztery, ale wszystko było jakieś takie jałowe i oczywiste, że mam uczucie niedosytu.

Uważam, że książka nie wniosła zbyt wiele do charakterystyki postaci, a do uzupełnienia całej trylogii nie wniosła prawie nic.
Oceniam na siedem...

Miriam Fraser | 2014-12-17
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Przyznam, że książka o wiele bardziej mi się podobała z perspektywy Tobiasa, niż Tris. Może jest tak też dlatego, bo ogólnie wole powieści, w których chłopak jest narratorem. Tu to posunięcie bardzo mi odpowiadało!
Autorka nie opisywała tych samych scen, które były już w "Niezgodnej". Dodała sporo sytuacji. W szczególności poznajemy historię Cztery po tym jak na Ceremonii Wyboru dołącza do nieustraszonych.
Jestem bardzo zadowolona, że miałam okazję poznać początek trylogii "Niezgodna". Zdecydowanie polecam

Ola Grzybowska | 2015-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBook
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Niezgodna i Zbuntowana są świetnymi książkami. Niestety zawiodłam się na Wiernej, dlatego też nie miałam wygórowanych oczekiwań co do najnowszej książki z tej serii, ale z ciekawości postanowiłam ją przeczytać. Nie jest ona zbyt wciągająca i porywająca. Czuję lekki niedosyt. Mam wrażenie, że pani Roth zaczęła, ale nie bardzo wiedziała jak skończyć. Powinnam była swoją przygodę z Niezgodną zakończyć na Zbuntowanej...

lacerta | 2015-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 lutego 2015

"Zerowe" części serii nigdy nie przekonały mnie do siebie. Były gorsze od pozostałych części, bo odbierały całą radość z poznawania historii.
Ale postanowiłam zapoznać się z książką "Cztery" i już nie mogę powiedzieć tego "nigdy".

W ostatniej części "Niezgodnej" autorka urozmaiciła nam trochę książkę dodając jako narratora Tobiasa. Nie do końca podobały mi się te fragmenty i nie byłam do nich przekonana. W "Cztery" byłam zaskoczona jak bardzo spodobała mi się ta narracja. I chociaż znałam ciąg wydarzeń to mimo wszystko z niesamowitym zainteresowaniem czytałam kolejne strony. I właśnie tak powinno się pisać prologi.

książek: 2071
Książniczka | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, Antyutopia

Tobias cały czas musi walczyć ze swoim strachem... Będąc w Altruizmie - ze strachem przed okrutnym, sadystycznym ojcem. Będąc w Nieustraszoności - ze strachem przed tym, że stanie się taki jak Marcus, że będzie brutalny, że będzie napawał się czyimś cierpieniem... Tobias nie chce mieć tego w sobie, ale chyba każdy z nas ma swoją mroczną stronę, o której albo nie wie, albo do której nie chce się przyznać...

Tobias odkrywa w swojej nowej frakcji rzeczy, które go niepokoją, o których nikomu nie może powiedzieć, bo stanie się zdrajcą. Cała frakcja zresztą zmienia się na gorsze, odkąd Eric stał się jednym z liderów. Dopiero gdy Cztery poznaje Tris, odkrywa w niej bratnią duszę, zadziwiająco dojrzałą i odważną dziewczynę z Altruizmu. Tylko przy niej może być sobą, tylko jej może zaufać i zwierzyć się z tego, czego tak bardzo się wstydzi - lęku...

"Cztery" to idealne uzupełnienie trylogii, odkrywające przed nami mnóstwo nowych rzeczy, sytuacji, dialogów. To nie jest tylko przedstawienie...

Kasia_1987 | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Jest to uzupełnienie trylogii, a także pokazane wydarzeń z punktu widzenia innego bohatera. Wciągająca tak jak pozostałe części. Według mnie ta książka powinna ukazać się na początku tej serii.

FannyBrawne | 2016-09-28

Trylogię ,,Niezgodna" czytałam prawie rok temu i do tej pory bardzo miło ją wspominam. Nie mogłam więc nie przeczytać dodatku do tej serii, czyli ,,Cztery", tym bardziej, że narratorem jest tu mój ulubiony bohater Tobias.

Tobias jest synem Marcusa Eatona, przywódcy Altruizmu, jednej z frakcji na terenie dawnego Chicago(już to wyjaśniałam w recenzji ,,Niezgodnej"). Jego matka umarła, a ojciec, pozornie cudowny i szlachetny człowiek, znęca się fizycznie nad synem. Tobias jest przekonany, że po ukończeniu szesnastu lat nadal pozostanie w Altruizmie, gdyż nie ma dość siły, by uwolnić się od ojca. Jednak podczas testu, mającego sprawdzić do jakiej frakcji pasuje Tobias, chłopak ma poczucie, że to, co przeżywa, to jedynie symulacja, co nie jest zgodne z założeniami jego świata. I chociaż wydaje się być doskonałym materiałem na Altruistę, ostatecznie Tobias przechodzi do Nieustraszoności, chcąc zerwać z traumatyczną przeszłością. Tam staje się odważnym Cztery i odkrywa sekrety, które...

elenkaa | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2014/12/64-cztery-veronica-roth.html

Powieść "Cztery" wydana w Polsce jest połączeniem czterech krótkich nowel, które Veronica Roth wydała najpierw osobno, a później już jako połączoną całość . Składa się ona z trzech nowel, kiedy Tobias jeszcze nie znał Tris: "The Transfer" ("Transfer), "The Initiate" ("Nowicjusz") i "The Son" ("Syn"). Natomiast w "The Traiton" ("Zdrajca") Tobias poznaje, albo raczej ponownie spotyka Tris... Byłam ciekawa, jak to wyglądało z perspektywy Tobiasa, który też musiał przejść test przynależności, a później samodzielnie wybrać frakcję, w której chce być.

"Transfer" rozpoczyna się od testu przynależności do danej frakcji. Tak jak w przypadku Tris, tak i tutaj wykonuje go znana nam już Tori. Tobias został przeszkolony przez własnego ojca jakie wybierać odpowiedzi, żeby zostać w swojej rodzimej frakcji - Altruiźmie i właśnie z takim wynikiem kończy test. Bliżej poznajemy...

młoda_pisarka | 2014-08-14
Przeczytana: 31 marca 2015

JEDEN WYBÓR MOŻE CIĘ WYZWOLIĆ...

Nim pierwszy od dawna transfer z Altruizmu przeszedł do Nieustraszoności, nim stał się budzącym respekt Cztery nosił inne imię. Nazywał się Tobias Eaton.

Cztery zostawia za sobą wspomnienia, odcina się od przeszłości i decyduje na ucieczkę. Ale nikt nigdy nie powiedział, że ucieczka jest prosta. By stać się wolnym Tobias musi przeciwstawić się swoim największym lękom, musi odkryć prawdę, która go wyzwoli, ale także zmieni.

Zbiór opowiadań ukazuje wydarzenia, z pierwszego tomu trylogii Pani Roth, z punktu widzenia Cztery. Ale jednocześnie większość książki i akcji poświęcona jest tylko i wyłącznie historii Tobiasa. Jako Transfera, Nowicjusza, Syna i na końcu Zdrajcy.

Istna perełka dla prawdziwych fanów powieści Pani Roth i całego półświatka Niezgodnej. Ale w tej książce jest coś więcej; książka sprawia, że metamorfoza i odwilż, jakiej Cztery doświadcza po poznaniu Tris, staje się lepiej widoczna. Najpierw Tobias staje się Cztery, a później...

Na początku bardzo podobała mi się "Niezgodna", jednak z każdym tomem, moje przekonanie się zmieniało na gorsze. Denerwowała mnie Tris i wyobrażałam sobie, jakby to było zobaczyć jej przygody oczami Tobiasa. Kiedy w Ameryce pojawiła się właśnie taka nowelka dotycząca Czwórki, nie mogłam się doczekać, aż wyjdzie ona w Polsce!

Właśnie jestem po tej lekturze i ciężko mi to przyznać, jednak... zawiodłam się. Rozumiem, że 300 stron tej powieści, to tylko dodatek i ma na celu dopełnić historię. Miałam nadzieję, że w tej książeczce poznam bardziej Tobiasa, jego dzieciństwo, życie w Altruizmie, stosunki między rodzicami, a co dostałam? Praktycznie to samo co w trylogii.

Prawdą jest, że Tobias pomału daje się poznać. Ukazane są jego początki w Nieustraszonych, pierwszy tatuaż, nawiązanie nowych kontaktów i przyjaźni. Jednak Czwórka spędził w Nieustraszonych dwa lata więcej od Tris, a tak mało było napisane o jego przygodach w nowej frakcji.

Jest to dodatek dla każdego, kto przeczytał...