Divergent
angielski
Strzelba

Fans of the Divergent series by No. 1 New York Times bestselling author Veronica Roth will be thrilled by this collection of short stories told from Four’s perspective! DIVERGENT – a major motion picture in 2014.This collection of short stories explores the world of the Divergent series through the eyes of the mysterious but charismatic Tobias Eaton, revealing previously unknown secrets of...

DIVERGENT – a major motion picture in 2014.This collection of short stories explores the world of the Divergent series through the eyes of the mysterious but charismatic Tobias Eaton, revealing previously unknown secrets of his personality and intriguing backstory.

See how it all began for Four…

Features the following stories: ‘The Transfer’, ‘The Initiate’, ‘The Son’, ‘The Traitor’ plus the knife-throwing scene known as ‘Free Four’ .

źródło opisu: HarperCollins Publishers, 2014

źródło okładki: harpercollins.co.uk

Lubię Cztery. Lubiłam go po trylogii Niezgodnej i lubię go też teraz. Ale nie jestem przekonana, co do tej książki. Z prologami jest zawsze jeden największy problem – nie są specjalnie zaskakujące, bo każdy wie, co było dalej, a wiele rzeczy z przeszłości było już wspomnianych i powiedzianych. I tak również było w tym przypadku.

Cała trylogia ‘Niezgodna’ była jak dla mnie bardzo ciekawa i naprawdę chciałam się dowiedzieć, co było wcześniej, dlatego pierwsza część książki, kiedy poznajemy Tobiasa przed poznaniem Tris była całkiem fajna, aczkolwiek nie pojawiło się zbyt wiele rzeczy, których nie dowiedzieliśmy się z Niezgodnej. A kiedy akcja zaczęła się zazębiać z Niezgodną, w ogóle powiało nudą. Byłam nastawiona na to, że poznam więcej myśli i odczuć Cztery, ale wszystko było jakieś takie jałowe i oczywiste, że mam uczucie niedosytu.

Uważam, że książka nie wniosła zbyt wiele do charakterystyki postaci, a do uzupełnienia całej trylogii nie wniosła prawie nic.
Oceniam na siedem...

Miriam Fraser | 2014-12-17
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Przyznam, że książka o wiele bardziej mi się podobała z perspektywy Tobiasa, niż Tris. Może jest tak też dlatego, bo ogólnie wole powieści, w których chłopak jest narratorem. Tu to posunięcie bardzo mi odpowiadało!
Autorka nie opisywała tych samych scen, które były już w "Niezgodnej". Dodała sporo sytuacji. W szczególności poznajemy historię Cztery po tym jak na Ceremonii Wyboru dołącza do nieustraszonych.
Jestem bardzo zadowolona, że miałam okazję poznać początek trylogii "Niezgodna". Zdecydowanie polecam

Ola Grzybowska | 2015-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBook
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Niezgodna i Zbuntowana są świetnymi książkami. Niestety zawiodłam się na Wiernej, dlatego też nie miałam wygórowanych oczekiwań co do najnowszej książki z tej serii, ale z ciekawości postanowiłam ją przeczytać. Nie jest ona zbyt wciągająca i porywająca. Czuję lekki niedosyt. Mam wrażenie, że pani Roth zaczęła, ale nie bardzo wiedziała jak skończyć. Powinnam była swoją przygodę z Niezgodną zakończyć na Zbuntowanej...

lacerta | 2015-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 lutego 2015

"Zerowe" części serii nigdy nie przekonały mnie do siebie. Były gorsze od pozostałych części, bo odbierały całą radość z poznawania historii.
Ale postanowiłam zapoznać się z książką "Cztery" i już nie mogę powiedzieć tego "nigdy".

W ostatniej części "Niezgodnej" autorka urozmaiciła nam trochę książkę dodając jako narratora Tobiasa. Nie do końca podobały mi się te fragmenty i nie byłam do nich przekonana. W "Cztery" byłam zaskoczona jak bardzo spodobała mi się ta narracja. I chociaż znałam ciąg wydarzeń to mimo wszystko z niesamowitym zainteresowaniem czytałam kolejne strony. I właśnie tak powinno się pisać prologi.

Książniczka | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, Antyutopia

Tobias cały czas musi walczyć ze swoim strachem... Będąc w Altruizmie - ze strachem przed okrutnym, sadystycznym ojcem. Będąc w Nieustraszoności - ze strachem przed tym, że stanie się taki jak Marcus, że będzie brutalny, że będzie napawał się czyimś cierpieniem... Tobias nie chce mieć tego w sobie, ale chyba każdy z nas ma swoją mroczną stronę, o której albo nie wie, albo do której nie chce się przyznać...

Tobias odkrywa w swojej nowej frakcji rzeczy, które go niepokoją, o których nikomu nie może powiedzieć, bo stanie się zdrajcą. Cała frakcja zresztą zmienia się na gorsze, odkąd Eric stał się jednym z liderów. Dopiero gdy Cztery poznaje Tris, odkrywa w niej bratnią duszę, zadziwiająco dojrzałą i odważną dziewczynę z Altruizmu. Tylko przy niej może być sobą, tylko jej może zaufać i zwierzyć się z tego, czego tak bardzo się wstydzi - lęku...

"Cztery" to idealne uzupełnienie trylogii, odkrywające przed nami mnóstwo nowych rzeczy, sytuacji, dialogów. To nie jest tylko przedstawienie...

Kasia_1987 | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Jest to uzupełnienie trylogii, a także pokazane wydarzeń z punktu widzenia innego bohatera. Wciągająca tak jak pozostałe części. Według mnie ta książka powinna ukazać się na początku tej serii.

FannyBrawne | 2016-09-28

Trylogię ,,Niezgodna" czytałam prawie rok temu i do tej pory bardzo miło ją wspominam. Nie mogłam więc nie przeczytać dodatku do tej serii, czyli ,,Cztery", tym bardziej, że narratorem jest tu mój ulubiony bohater Tobias.

Tobias jest synem Marcusa Eatona, przywódcy Altruizmu, jednej z frakcji na terenie dawnego Chicago(już to wyjaśniałam w recenzji ,,Niezgodnej"). Jego matka umarła, a ojciec, pozornie cudowny i szlachetny człowiek, znęca się fizycznie nad synem. Tobias jest przekonany, że po ukończeniu szesnastu lat nadal pozostanie w Altruizmie, gdyż nie ma dość siły, by uwolnić się od ojca. Jednak podczas testu, mającego sprawdzić do jakiej frakcji pasuje Tobias, chłopak ma poczucie, że to, co przeżywa, to jedynie symulacja, co nie jest zgodne z założeniami jego świata. I chociaż wydaje się być doskonałym materiałem na Altruistę, ostatecznie Tobias przechodzi do Nieustraszoności, chcąc zerwać z traumatyczną przeszłością. Tam staje się odważnym Cztery i odkrywa sekrety, które...

crouschynca | 2018-08-09

Jeśli pozostałe książki z serii przypadły Wam do gustu, wątpię, byście nie obdarzyli wtedy sympatią pana „Czwórki”. Dobra wiadomość jest zatem taka, że opatrzona jego imieniem pozycja nie zmieni pozytywnego nastawienia fanów cyklu wobec Tobiasa Eatona. Niestety, to również tytuł, który odstaje od poszczególnych części trylogii. Oczywiście wina nie leży po stronie samego Tobiasa, a i jednocześnie zaznaczyć muszę, że nie mamy do czynienia z pisarskim zakalcem. To jak najbardziej przyzwoita lektura, lecz po prostu niewiele wnosi do wykreowanego przez autorkę uniwersum. Dlatego najlepiej podejść do tego zbioru na zasadzie małego uzupełnienia, które co prawda nie rozszerzy zbytnio naszej wiedzy, ale pozwoli wrócić do uprzednio poznanego świata inaczej niż poprzez ponowne przeczytanie odsłon skoncentrowanych na Tris.

Opinia jest fragmentem recenzji, dostępnej na moim blogu:

Aleksandra | 2017-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book

Sięgając po "Cztery. Zanim Tobias poznał Tris" sądziłam, że dodatek ten wniesie coś do trylogii. Cokolwiek nowego. Jednak się zawiodłam.

W powieści tej dostajemy praktycznie to samo, co w trylogii. Mamy trochę opisów życia Tobiasa w Altruizmie, ale większość z tego i tak już było wiadomo. Mamy Ceremonię Wyboru, którą przeżyliśmy już razem z Tris, a motywy wyboru Tobiasa były nam znane. Nieco nowości wprowadza życie Cztery po rozpoczęciu pracy w Nieustraszoności, jednak później fabuła zaczyna się zazębiać z "Niezgodną" i już totalnie powieść zaczyna nudzić czytelnika. W dodatku można by sądzić, że dowiemy się więcej o odczuciach Tobiasa, lecz i w tym przypadku można się zawieść.

Podsumowując: powieść dla najzagorzalszych fanów trylogii "Niezgodna", którzy chcieliby na nowo przeżyć te same wydarzenia.

elenkaa | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2014/12/64-cztery-veronica-roth.html

Powieść "Cztery" wydana w Polsce jest połączeniem czterech krótkich nowel, które Veronica Roth wydała najpierw osobno, a później już jako połączoną całość . Składa się ona z trzech nowel, kiedy Tobias jeszcze nie znał Tris: "The Transfer" ("Transfer), "The Initiate" ("Nowicjusz") i "The Son" ("Syn"). Natomiast w "The Traiton" ("Zdrajca") Tobias poznaje, albo raczej ponownie spotyka Tris... Byłam ciekawa, jak to wyglądało z perspektywy Tobiasa, który też musiał przejść test przynależności, a później samodzielnie wybrać frakcję, w której chce być.

"Transfer" rozpoczyna się od testu przynależności do danej frakcji. Tak jak w przypadku Tris, tak i tutaj wykonuje go znana nam już Tori. Tobias został przeszkolony przez własnego ojca jakie wybierać odpowiedzi, żeby zostać w swojej rodzimej frakcji - Altruiźmie i właśnie z takim wynikiem kończy test. Bliżej poznajemy...