Cztery

Okładka książki Cztery Veronica Roth
Okładka książki Cztery
Veronica Roth Wydawnictwo: Amber Cykl: Niezgodna (tom 0.5) fantasy, science fiction
Niezgodna (tom 0.5)
Four
Amber
2014-11-24
2014-01-01
2014-01-01
Marta Czub
niezgodna tris tobias

Okładka książki Kobold Guide to Worldbuilding, Volume 2 Keith Baker, Tobias S. Buckell, Banana Chan, Kate Elliott, Shanna Germain, Jeff Grubb, Gabe Hicks, Rajan Khanna, Ken Liu, Monty Martin, Kelly McLaughlin, Coral Alejandra Moore, Veronica Roth, Michael E. Shea, Gail Simone, Andrea Stewart, James L. Sutter, Ashley Warren
Kobold Guide t... Keith Baker, Tobias...
Okładka książki Forward. Stories of Tomorrow Blake Crouch, Nora K. Jemisin, Veronica Roth, Amor Towles, Paul Tremblay, Andy Weir
Forward. Stori... Blake Crouch, Nora ...

4/10

4/10

Syn przywódcy jednej z pięciu frakcji, Tobias, dokonał wyboru i przeniósł się do Nieustraszoności, zmieniając swoje imię na Cztery. Musi dowieść, że jest godny swojego miejsca w nowej frakcji, jednak nie będzie to łatwe, gdy nawyki z przeszłości trudno wyplewić. Po dwóch latach na jego drodze staje Tris.

Książka z pewnością nie jest zbyt wymagająca i nie ma w niej wiele akcji. Możemy jednak poznać bliżej uczucia oraz przemyślenia Tobiasa, jego historię i to, jak dołączył do Nieustraszoności. Obserwujemy jego przemianę z chudego, niepewnego siebie chłopca w silnego mężczyznę, który wciąż walczy ze swoimi demonami.

Z początku ciężko było mi się przyzwyczaić do czytania książki w czasie teraźniejszym, ale gdy tylko się przyzwyczaiłam, niezwykle lekko czytało mi się historię Cztery. Żałuję, że nie jest to jeszcze bardziej rozbudowane, ale rozumiem, że jest to jedynie uzupełnienie całej trylogii Niezgodnej.

Niemniej jednak świetnie się bawiłam podczas czytania.
Chętnie przeczytałabym tę historię z perspektywy innych postaci występujących w książce.

Książka z pewnością nie jest zbyt wymagająca i nie ma w niej wiele...

Równie słaba co cała trylogia, liczyłam na jakąś poprawę, jeśli chodzi o warsztat literacki, jednak poprawy brak. Historie nieciekawe, do tego ta z pseudonimem Cztery na siłę wymyślona, by miał on w ogóle prawo istnieć.

Powrót do "Niezgodnej" po... 5 latach? Wspominam ją dobrze, chociaż jakaś świetna nie była. Tak też jest w przypadku "Cztery". Miło było sobie przypomnieć różne rzeczy, wrócić do starych bohaterów i bohaterek. Fajny smaczek dla fanów, ale nic ponad to.

Żałuję że zaczełam od niej, a nie od Niezgodnej, ale też przyjemna książka. Nie wiem jeszcze jak dalsze tomy, ale jestem dobrej myśli.

,,Cztery" czyli zanim Tobias poznał Tris. Krótka historia o tym co się działo dwa lata przed tym zanim Beatrice podjęła decyzję o tym by zostać nieustraszoną. Tobias jako szesnastolatek z frakcji altruistów również podjął decyzję taką jaką podjęła Tris dwa lata później. Jak wyglądało jego życie przed krwawą ceremoniom, jak wyglądały relację z jego rodzicami i początki w nowej frakcji. Pomimo tego że lubiłam Tobiasa jako postać w głównej trylogii to sama jego historia nie zaciekawiła mnie aż tak bym zastanawiała się co działo się za kulisami jego dołączenia do nowej frakcji. Wiele z rzeczy tu pokazanych można było zwyczajnie wykalkulować z głównej serii. Przeczytałam tą część ale uważam że jest niepotrzebna.

Muszę przyznać, że czytało mi się to trochę lepiej niż oryginalną trylogię pomimo mniejszej ilości akcji - bardzo przyjemne uzupełnienie serii

Historia Tobiasa z jego perspektywy. Skąd się wziął w Nieustraszoności i jak zaczął podejrzewać, że coś jest nie w porządku. Ukazano tu również to, jak poznał Tris... Lekkie i przeczytane z prędkością światła ;)

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

"Cztery" to książka, która jest początkiem trylogii Niezgodna. I pomimo tego, że większość czyta ją po zakończeniu całej serii to radziłabym przeczytać przed gdyż wydarzenia opisane w ów książce dzieją się na dwa lata przed wydarzeniami z pierwszej części.

Książka opisuje losy 16letniego Tobiasa i jego drogę jaką przeszedł. Od testu przynależności aż po egzaminy w nowo wybranej frakcji. Dzięki tej pozycji możemy się dowiedzieć czemu tak naprawdę Tobias wybrał Nieustraszoność, jakie zrobił postępy, co nim kierowało i czy decyzje które podejmował były słuszne czy nie.
Poznajemy także jego lęki, pragnienia i przeszłość, która była okropna.

Zawsze chciałam wiedzieć coś więcej na temat Tobiasa, była to jedna z moich ulubionych postaci i ciekawiło mnie czemu wybrał Nieustraszonych, czemu jest Niezgodny i dlaczego tak bardzo nienawidzi się z Ericem, ale dzięki tej książce mam już odpowiedzi na wszystkie pytania. Super było "dorastać" razem z Tobiasem i towarzyszyć mu w drodze do dorosłości gdyby Veronica napisała więcej książek pisanych oczami 4 napewno bym je przeczytała.
W każdym razie bardzo gorąco polecam tę książkę.

• 2015
  • 2015