Zjazd rodzinny

Prószyński i S-ka
2015-10-20
2015-10-20
literatura polska

Tak jak lubię : historia podana przez pryzmat życia pewnej rodziny. Okres XX dziestolecia międzywojennego, obserwujemy więc, towarzysząc Leontynie i Janowi, w ich codzienności we Włocławku. A, że jak to niegdyś bywało " co rok, to prorok", poznajemy też powiększającą się rodzinę, obyczaje, sposoby spędzania czasu, relacje między małżonkami i dziećmi. Zupełnie mimochodem, jesteśmy też świadkami bieżących wydarzeń historycznych i zmian obyczajowych. Bardzo przyjemna lektura. Wypatruję kolejnej części.

Przez cały czas kiedy czytałam książkę czekałam aż coś się wydarzy. Jakaś sensacja, romans, zdrada, trup w szafie. Ale nic. Książka opowiada głównie o codzienności tamtych czasów. O relacjach rodzinnych, koleżeńskich, małżeńskich. Dużo jest nawiązań do aktualnych wydarzeń politycznych oraz wspomnień wojennych. Mimo braku moich wyczekiwanych sensacji książkę przeczytałam z przyjemnością. Niby zwykła codzienność a niezwykła opowieść.

Bardzo fajna książka, szkoda że od kilku dobrych lat nie może doczekać się obiecanej kontynuacji

Wojna nie omija również Włocławka w którym maja przyjemność mieszkać Korzeńscy.

"Rok 2014. Ewa Parelska, archiwistka i entuzjastka historii, postanawia urządzić zjazd swoich krewnych, tych z bliska i tych z daleka. A zbierze się ich trochę, bo protoplaści rodu Korzeńskich, Leontyna i Jan, mieli siedmioro dzieci.

W 1920 roku legionista Jan Korzeński ożenił się z panną Tokarzówną, córką zamożnego kupca z Włocławka. Założył luksusowy sklep kolonialny, by utrzymać szybko powiększa-jącą się rodzinę. Była ona duża, patriarchalna, złożona z rodziców, dzieci, babci Elwiry i ukochanego wuja Józefa. Jan zawsze powtarzał: „Pochodzimy z jednego pnia, musimy się kochać, szanować i wspierać”.
Niestety, w nowej, peerelowskiej rzeczywistości jego potomkowie poszli różnymi dro-gami, nie zawsze respektując zasady wyniesione z domu. Zabrakło czasu, a może nawet chęci, żeby poznać przeszłość, kiedy zaś ta ochota się pojawiła, było za późno. Ewa pró-buje zgłębić rodzinne archiwum, kryjące niejedną tajemnicę. I wtedy okazuje się, że bia-łe chyba nie zawsze bywa białe, a czarne może mieć różne odcienie. A jaka jest praw-da? Czy tylko jedna i oczywista?
Powoli wszystko się zmienia, zaczynają ożywać dawne animozje i strachy. "

Wojna nie omija również Włocławka w którym maja przyjemność mieszkać Korzeńscy.

W 1920 roku legionista Jan Korzeński ożenił się z panną...

2037

Lubie tego typu opowieści. Chętnie przeczytam o dalszych losach rodziny.

Lubie tego typu opowieści. Chętnie przeczytam o dalszych losach rodziny.

Ta historia na prawdę miała potencjał. Można z niej było wycisnąć dużo. Bardzo dużo. W moim odczuciu autorce nie do końca się to udało. I choć opisywane czasy międzywojenne czyta się w miarę dobrze, tak historia współczesnej Ewy Parelskiej i jej córek była dla mnie niezjadliwa. Denerwowały mnie plastikowe bohaterki i skrótowo opisywane wydarzenia,tak jakby autorka sama męczyła się pisząc ten wątek.

Raczej nie dam Pani Matuszkiewicz kolejnej szansy. Ale Wy spróbujcie :)

Za 10 z,kupiłem chyba jedną z najpiękniejszych książek.Polskiej autorki,a dzieje się tu bardzo dużo ładnego.Mamy,piękny czas drugiej RP/.Mamy,opisy nie tylko życia rodzinnego.Ale i konfliktów polityczno-społecznych.
Autorka,opisuje dorastanie dzieci.
Na tle wydarzeń z czasów sanacji.Nawet napisano,że Piłsudski miał zapędy faszystowskie.
Jest też opisy gotowania i jedzenia wspólnych potraf.A ja to bardzo lubię.
Zjazd Rodzinny To piękna i mądra książka.

Autorka,opisuje dorastanie dzieci.
Jest też opisy gotowania i jedzenia...

W 1920 roku legionista Jan Korzeński ożenił się z panną Tokarzówną, córką zamożnego kupca z Włocławka. Założył luksusowy sklep kolonialny, by utrzymać szybko powiększającą się rodzinę. Była ona duża, patriarchalna. Jan zawsze powtarzał: "Pochodzimy z jednego pnia, musimy się kochać, szanować i wspierać". Niestety w nowej, peerelowskiej rzeczywistości jego potomkowie poszli różnymi drogami, nie zawsze respektując zasady wyniesione z domu. Zabrakło czasu, a może nawet chęci, żeby poznać przeszłość.
Rok 2014 Ewa Parelska, archiwistka i entuzjastka historii, postanawia urządzić zjazd swoich krewnych. A zbierze się ich niemało, bo protoplaści rodu Korzeńskich, Leontyna i Jan, mieli siedmioro dzieci.
Ewa próbuje zgłębić rodzinne archiwum, kryjące niejedną tajemnicę. Jaka jest prawda? Czy tylko jedna i oczywista? Powoli wszystko się zmienia, zaczynają ożywać dawne animozje i strachy.

Książka bardzo fajna, fajnie się czyta. Szkoda tylko, że książka należy do sagi rodzinnej. Ponieważ, zanim zacznę czytać kolejny tom sagi to zapomnę o czym był i jak skończył się ten tom.

,,Zjazd rodzinny” to saga rodzinna z bogatym tłem historycznym. To piękna opowieść o pewnej rodzinie- jej wzlotach i upadkach, o krzewieniu rodzinnych wartości, o miłości która rodzi się z czasem. Książka ta trafnie przypomina, że każdy z nas ma swoje korzenie- warto je znać i cenić.

Pierwszy tom sagi rodzinnej. Bardzo mila lektura, czekam na tom drugi

Pierwszy tom sagi rodzinnej. Bardzo mila lektura, czekam na tom drugi

• Ebooki
  • 2016
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Zjazd rodzinny