Kamień na kamieniu

Okładka książki Kamień na kamieniu
Wiesław Myśliwski Wydawnictwo: Znak Seria: Proza literatura piękna
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2008-01-11
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-11
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324009183
Tagi:
literatura polska wieś historia tradycja

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
1721 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
747
701

Na półkach: ,

W szczerym polu stoi brama. To wrota do innego życia, do wsi która już nie istnieje. Do mgieł unoszących się rano nad pastwiskami, do zapachu zboża, do pyłu podnoszącego się z polnej drogi. I chociaż z tamtych lat nie ostał się kamień na kamieniu, to jednak pamięć zostanie na bardzo długo. Może się zachowa chociażby w grobach ludzi, którzy umierali po trochu przez całe swoje życie. I chociaż tym tajemnym wejściem do dawnego świata nie przejdzie już żaden żywy człowiek, to jednak duchy zmarłych będą wciąż podróżować między przeszłością a wiecznością.

Dzięki Wiesławowi Myśliwskiemu można poczuć się jak podróżnik, który zwiedza na kartkach powieści mniej lub bardziej zapomniane zakamarki chłopskiej duszy. Pisarz swobodnie gawędząc, oprowadza nas od jednej wiejskiej chałupy do drugiej. Czasami zatrzyma się pod kapliczką aby dać nam odetchnąć, ale za chwilę ciągnie nas dalej przeskakując całe dziesięciolecia. To opowieść o woli życia ludzi z czasów przed i powojennych. A czasy były wtedy trudne. Nierzadko tak pogardzany w czasach współczesnych chleb był dobrem luksusowym. Nie tylko głód groził podstawom egzystencji ale też wojny i choroby. Jednak w opisach ludzkiej niedoli jest też wiara w lepsze życie. Niektórzy śmiało patrzą w przyszłość i niekoniecznie mają na myśli życie pozagrobowe. Bo ważne jest tu i teraz a nie ciągłe oglądanie się za siebie.

Powieściopisarz wyjątkowo trafnie przedstawia życie na wsi, pełne wiejskich zatargów, ale też i chwil wzajemnie niesionej pomocy. Wieś przed naszymi oczyma jest trudna ale piękna. Czytając "Kamień na kamieniu" można się wsłuchać w tarcie chmur o chmury nad błękitnym niebem lub w pracę pszczół zbierających miód. To książka o tworzeniu nowego powojennego świata, zawierająca też mnóstwo odniesień do lat przedwojennych. Zdarzały się też momenty, że będąc zaczytanym tak jakbym nadeptywał na ludzki ból. Taki sam ból, jaki czuje dawno nie orana pługiem ziemia. To płacz umierającej matki i wzrok zawiedzionego synem ojca. Ale żal który czasami ściskał serce nie poszedł na marne. To była wyjątkowa uczta dla kogoś kto bardzo lubi czytać.

Wiesław Myśliwski pisząc "Kamień na kamieniu" pokazał mi, że jest wirtuozem rzeczy prostych i codziennych. Idąc z nim spacerem przez wioskę mogłem posłuchać wiejskiej gwary. Pisarz nie wstydzi się tego, że w jednym z jego największych dzieł aż roi się od potocznej mowy jaka dominowała w minionych latach. Porusza trudne sprawy rodzinne, bratnie konflikty oraz trudną ojcowską miłość. Nie boi się pisać o jesieni życia. Ukazuje nam podobieństwa starości drzew i ludzi. Tak jak z drzewa opadają liście i zostaje suchy pień, tak z człowieka ulatuje życie i pozostaje jedynie pamięć o latach świetności.

To była długa, ale też bardzo interesująca opowieść o ludziach, którzy mieszkając w swoich pobielonych wapnem chatach starali się brać życie pełnymi garściami. Być może jeśli ktoś, kto nie umie żyć nie powinien się urodzić. Jednak każda z postaci uczestniczących w tym spektaklu wniosła coś dobrego w moje postrzeganie świata.

W szczerym polu stoi brama. To wrota do innego życia, do wsi która już nie istnieje. Do mgieł unoszących się rano nad pastwiskami, do zapachu zboża, do pyłu podnoszącego się z polnej drogi. I chociaż z tamtych lat nie ostał się kamień na kamieniu, to jednak pamięć zostanie na bardzo długo. Może się zachowa chociażby w grobach ludzi, którzy umierali po trochu przez całe...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 706
  • Przeczytane
    3 272
  • Posiadam
    734
  • Ulubione
    244
  • Teraz czytam
    97
  • Chcę w prezencie
    68
  • Literatura polska
    31
  • 2014
    22
  • Literatura polska
    21
  • Literatura piękna
    20

Cytaty

Więcej
Wiesław Myśliwski Kamień na kamieniu Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Kamień na kamieniu Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Kamień na kamieniu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także