Kamień na kamieniu

Proza
Znak
2008-01-11
2008-01-11
literatura polska wieś historia tradycja

Okładka książki Myśliwski - Bocheński Rozmowy istotne Tomasz Bocheński, Wiesław Myśliwski
Ocena 8,0
Myśliwski - Bo... Tomasz Bocheński, W...
Okładka książki Twórczość nr 11 (900) /2020 Piotr Biłos, Krzysztof Ćwikliński, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Piotr Prachnio, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Piotr Wojciechowski, praca zbiorowa
Ocena 6,3
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Krzysz...

Szymon Pietruszka muruje grób. Chce, by w nim byli pochowani wszyscy jego bliscy. Bracia, którzy od dawna mają swoje życia i rodziny w mieście, rodzice, którzy już dawno nie żyją. Jest sam na gospodarce. Kaleka. Były partyzant. A mogło być inaczej...

Powieść jest ni to pamiętnikiem, ni to spowiedzią, ni to traktatem filozoficznym pełnym retrospekcji, dygresji i specyficznej mądrości ludowej, wiejskiej. Nie ma tu fabuły w klasycznym sensie, bo autor często przenosi akcję w czasie i przestrzeni, czasem zwalnia tok opowieści, by za chwilę przyśpieszyć.

Wyłania się z treści to, co najważniejsze w życiu, ale pewnie każdy musi sam przeczytać, by to znaleźć...

Polecam!

Testament tamtych czasów. Z całą ich prostotą, z całym ich okrucieństwem, nie tylko wojennym, lecz też takim zwyczajnym, codziennym. Wydaje się, że powieść ta da odpowiedź, co jest naprawdę istotne w życiu, a właściwie pozostawia jeszcze więcej pytań i wątpliwości. Napisana wybitnie, z niezwykłą starannością i typową dla Myśliwskiego narracją.

Arcydzieło! Książka, w której jest jakby kilka książek. Piękna ilustracja życia na wsi i ducha tamtych ludzi, których już nie ma, choć gdzieś w nas są. Mieszkają, czy nam się podoba czy nie. Doskonale studium psychologiczne napisane jedynym w swoim rodzaju językiem, o którym tyle mówi, na różne sposoby, w wywiadach.

O ile ma się odporność na wielostronicowe rozważania i dygresje, to wspaniała lektura.

O miliard dygresji za dużo, co sprawia, że przebrnięcie przez książkę wymaga nadludzkiego wysiłku.

Z trudem przebrnęłam przez tą książkę, miałam wrażenie, że wciąż czytam o tym samym.

Jak zwykle prawdziwa uczta z językiem i opisami, gdy chodzi o prozę pana Myśliwskiego. Godna przeczytania historia Szymona, jego rodziców i trzech braci.

Dawno nie dałem tak wysokiej oceny , połowę przeczytałem w wersji papierowej , a resztę na e booku , miało to sen pod względem prędkości , bo jednak czytanie w formie elektronicznej jest wydajniejsze. Sama książka to po prostu klasyka, trzyma poziom do ostatniej strony. Polecam .

Świetnie opowiedziana historia, można uznać że chaotyczna, jednakże z każdym rozdziałem wiadomo co raz więcej. Chciałoby się więcej.

Dalej niż w połowie drogi, jednak musiałam się z lekturą rozstać. Chłopska odyseja jednak nie dla mnie... Może nie rozumiem fenomenu.