Kamień na kamieniu

Proza
Znak
2008-01-11
2008-01-11
literatura polska wieś historia tradycja

Każde zdanie z osobna – jak kamień na kamieniu – buduje tę książkę. Coś pięknego.

Jest coś takiego w książkach Pana Myśliwskiego, że sprawiają one ogromną przyjemność z czytania. Piękny język, niesamowity klimat. Prawdziwa uczta.

Genialna książka genialnego autora. Już dawno nie byłam tak smutna, że ilość stron się kurczy.
Filozofia "prostego człowieka", którą po części zapisałam sobie w kajecie :) Mistrzowskie wywody m.in wójta i księdza, arcyzabawny monolog sklepowej Kasi.
Jednym słowem: arcydzieło!

Jednym słowem: arcydzieło!

Długa i "znojna" historia życia na wsi w trakcie i po wojnie. Bohater od dziecka do grobu żyje na wsi (kieleckiej?),relacjonuje historie z wojny i wcześniejsze, zmiany w życiu powojennym. Dużo długich "monologów" i wywodów o życiu, wręcz filozoficznych. Przejmujące i dość ciężkie ale pewnie przeczytałbym raz jeszcze

"Kamień na kamieniu" - Wiesław Myśliwski.
Zdjęcie: Grób. Jeden z tych piękniejszych. Może o takim marzył Szymon Pietruszka.

"Wybudować grób. To się tylko tak mówi. A kto nie budował, ten nie wie, co taki grób kosztuje. Prawie tyle co dom. Choć grób, mówią, też dom, tylko że na tamto życie. Bo wieczność nie wieczność, a swój kąt powinien człowiek mieć."

Chyba nie mogłem zacząć tego wpisu inaczej. Ile ta książka dała mi emocji - złość przeplatana z zachwytem. Radość, smutek, obrzydzenie, łzy, stany depresyjne.

"Wódka ludzi trzyma. Ma człowiek większą chęć się bawić, a trzeba by umrzeć, miałby większą chęć umrzeć. Bo po wódce śmierć z zabawą jakby się schodziły."

Nie dziwię się, że tyle osób zachwyca się prozą Wiesława Myśliwskiego. Kto przejdzie obojętnie obok takiego języka? Obok takiej postaci - dobrodusznego, podstępnego, patrioty, partyzanta, orła, bicza bożego, miłującego życie zawadiaki, kobieciarza, niewykształconego, ale niezwykle mądrego chłopa - filozofa?

"A widział kto Boga? Na obrazku tylko, czy to wiadomo, czy to on?"

Książka ma tyle momentów, że aż strach je wspominać: przemowy weselne, historia miłosna z archetypową Małgorzatą, wizyta u proboszcza, przygody szpitalne, scena bójki z sąsiadami.

"Że szczęścia należy szukać w sobie, a nie naokoło. Że nikt go człowiekowi nie da, jak sam sobie go nie da. Że szczęście jest nieraz bliziutko, może w tej ubogiej izbie, gdzie się całe życie żyje, a ludzie Bóg wie, gdzie go szukają."

Po tej lekturze postaram się patrzeć na występki innych osób zgodnie z przemyśleniami Szymona podczas rozmowy z proboszczem, że za grzechy nie powinno się spowiadać, bo są przypisane do życia, a nie do końca, człowiek odpowiada za życie.

Zachwycająca filozoficzna kontemplacja. Literatura z najwyższej półki. Ja nie mam słów, by to lepiej ująć, Szymon by miał.

"Kamień na kamieniu" - Wiesław Myśliwski.

Chyba nie mogłem...

Już tyle ciepłych słów napisano w komentarzach o tej powieści, więc dodam tylko, że nie jest to dziwne, bo "Kamień na kamieniu" to arcydzieło. Książka ta zawiera ogromny ładunek emocji, a wspaniały język pana Myśliwskiego powoduje, że czytelnik jest wchłonięty do świata Szymka Pietruszki. Bardzo gorąco polecam!

Choć po "Traktacie" planowałem czytać książki Myśliwskiego chronologicznie to po "Nagim sadzie" uznałem, że będę je sobie przeplatał. Zresztą ze starszych powieści pozostał już tylko "Pałac" i wedle opinii jest podobnie ciężkostrawny jak "Nagi sad". Stwierdziłem więc, że najpierw na warsztat wezmę "Kamień na kamieniu", który uznawany jest za jedną z najlepszych powieści Myśliwskiego zaraz obok "Widnokręgu" oraz "Traktatu o łuskaniu fasoli".

"Kamień na kamieniu" jest nazywany zwieńczeniem nurtu wiejskiego w twórczości Myśliwskiego cokolwiek miałoby to oznaczać. Ale czy to prawda? W "Traktacie" wciąż było sporo o wsi, z recenzji "Widnokręgu", które czytałem lub oglądałem też wynikało, iż autor sporo miejsca poświęca wsi. Może nie jest ona już w centrum, ale wciąż mocno obecna we wspomnieniach głównych bohaterów. Zaledwie kilka miesięcy temu przeczytałem "Chłopów" i trochę smutno mi się zrobiło gdy opuściłem Lipce i ich mieszkańców. "Kamień na kamieniu" jest bardzo dobrym środkiem na ukojenie, gdyż pojawia się tutaj sporo podobnych czy wręcz identycznych motywów. Można się poczuć jakby się wróciło do Lipiec po 30-40 latach od zakończenia akcji powieści.

Poznajemy tutaj życie Szymona Pietruszki, który chce wybudować grób. Od grobu wszystko się zaczyna i na grobie się kończy. W ciągu tych ponad pięciuset stron poznajemy dzieciństwo, młodość, dorosłość oraz starość Szymona i jak to u Myśliwskiego bywa opowiedziane są one niechronologicznie. Zaczyna coś opowiadać, a po drodze kilkukrotnie zbacza z tematu wracając się do dzieciństwa albo wybiegając mocno naprzód. Opowiadając o pielgrzymce na której był jako dziecko w jednej chwili wybiega aż do czasów II WŚ opowiadając o tym co wydarzyło się na drodze, w pobliżu wsi obok której przechodził jako dziecko. Miejscami to przerywanie wątków, które mnie zainteresowały budziło pewną irytację, zwłaszcza, że część książki czytałem leżąc z gorączką w łóżku.

Jeśli chodzi o czas akcji "Kamienia na kamieniu" to z informacji zawartych w powieści obstawiałbym, że rozciągnięta jest między latami 20. a 80. XX wieku (albo nawet 90. czy początek XXI wieku, bo wójt mówi o maszynach do liczenia na każdym biurku, więc chyba chodzi o komputery). Świetnie Myśliwski ukazał przemiany zachodzące we wsi od takich prostych rzeczy jak położenie asfaltowej drogi i wycięcie rosnących wzdłuż starej drogi akacji, poprzez zamianę stalowych kół wozów na gumowe, aż po zmianę mentalności ludzi na wsi mieszkających. Sporo tutaj także akcentów humorystycznych. Póki co jest to książka Myśliwskiego przy której śmiałem się najczęściej, a jestem po "Nagim sadzie" oraz "Traktacie o łuskaniu fasoli". I te akcenty humorystyczne nie są sprawką wulgaryzmów, których jak na Myśliwskiego jest dość sporo, ale bez obaw, nie jest to Żulczyk. Niektóre sytuacje są opowiedziane w dość zabawny czy nieco grubiański sposób jak chociażby moment w którym Szymon razem z towarzyszem ukrywają się w grobowcu przed Niemcami i tamten ciągle się drapie, bo go wszy oblazły. Czy wątek poszukiwań papierów przez ojca dających prawo do ziemi, które dostał dziadek Szymona za ratowanie powstańców. Albo walka z Prażuchami o miedzę. Chyba z ojcem Szymona związana jest największa ilość tego typu sytuacji.

"Kamień na kamieniu" potwierdza, że literatura Myśliwskiego to literatura zasługująca na nagrodę Nobla. Być może jednak jest za bardzo osadzona w polskich realiach, kulturze, historii, mentalności by została należycie doceniona za granicą. Choć przecież "Chłopi" też tacy byli. Z drugiej strony literatura Myśliwskiego zawiera wiele uniwersalnych prawd o życiu, które sprawdzają się pod każdą szerokością geograficzną.

Jest pewna wielkość w prozie Pana Myśliwskiego, którą odczuwam przy każdym z nią obcowaniu. Nawet historie, w których, wydawałoby się, że nic dla siebie nie znajdę, pochłaniają mnie całkowicie. Ten styl, to pióro, ten wyjątkowy język. Jest to trochę jak podróż. Raz prozaiczne równiny, a raz wzbudzające zachwyt widoki. Jako całość składają się na urokliwy pejzaż. Niespiesznie sobie trwam, przeżywam i zachwycam się. Kolejne spotkanie z autorem, jak dobrze, że nie ostatnie. Czasem mogą nużyć te wyskakująca jak królik z kapelusza dygresje ale wbrew pozorem jest to uporządkowany tor wydarzeń. Niekiedy skojarzenie goni skojarzenie zupełnie jak w naturalnym toku myślowym.

Jedna z lepszych książek, jakie przeczytałem w życiu. Pełna nostalgii opowieść o zmieniającym się gwałtownie świecie wsi, chłopskie szczere, autentyczne spojrzenie na ziemię i niebo, na ludzi, na to, na co człowiek ma - i na co nie ma wpływu.
Tęsknota za światem, który może nie był lepszy od naszego dzisiejszego, ale...był. Był i już nigdy więcej nie powróci.

Skalą w jakiej zwykle oceniam książki Pana Myśliwskiego jest poziom nostalgii, którą odczuwam po jej przeczytaniu i to co z niej jestem w stanie wyciągnąć. Ta książka niestety mnie trochę zawiodła, bohaterowie w pozostałych książkach nieco bardziej pasowali do wypowiedzi, które formowali. W tej książce pewnym wytłumaczeniem jest naturalna zdolność bohatera do formułowania bogatych przemyśleń, skoro był znany z wygłaszania mów podczas pogrzebów i ślubów. Niestety nawet to nie do końca pozwala go powiązać z filozoficznymi przemyśleniami, które snuł. Plusem tej książki jest natomiast bardzo ciekawe ukazanie polskiej wsi, w całym jej tragizmie międzywojennym. Niektórzy zarzucają jej że autor przesadził, aczkolwiek mi te opowiadania doskonale pasują do tego co sam słyszałem od dziadków. Ocena byłaby wyższa gdyby książka posiadała jakieś zakończenie, które byłoby w stanie spiąć wszystkie te opowieści, inaczej według mnie w książce panuje lekki chaos.

• Literatura piękna