Książka Roku 2018

Kamień na kamieniu

Seria: Proza
Wydawnictwo: Znak
8,17 (1700 ocen i 162 opinie) Zobacz oceny
10
348
9
452
8
378
7
337
6
101
5
54
4
10
3
13
2
3
1
4
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324009183
liczba stron
528
język
polski

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, uznawanej za zwieńczenie tak zwanego nurtu wiejskiego. Burzliwe losy Szymona Pietruszki i jego brata, Michała, są punktem wyjścia do opowieści o polskiej wsi jej zawiłej historii i odchodzącej w przeszłość tradycji. Jak zawsze u Myśliwskiego najistotniejszy jest jednak wymiar symboliczny, w który zostajemy wprowadzeni od...

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, uznawanej za zwieńczenie tak zwanego nurtu wiejskiego. Burzliwe losy Szymona Pietruszki i jego brata, Michała, są punktem wyjścia do opowieści o polskiej wsi jej zawiłej historii i odchodzącej w przeszłość tradycji. Jak zawsze u Myśliwskiego najistotniejszy jest jednak wymiar symboliczny, w który zostajemy wprowadzeni od pierwszych zdań: "Wybudować grób. To się tylko tak mówi. A kto nie budował, nie wie, co taki grób kosztuje. Choć grób, mówią, też dom, tylko że na tamto życie. Bo wieczność nie wieczność, ale swój kąt powinien człowiek mieć”

 

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2008

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (4487)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6755
allison | 2014-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2014

Powtórna lektura tej powieści utwierdziła mnie w przekonaniu, że niektóre książki zupełnie inaczej smakują w dojrzałym życiu niż w młodości.
Pierwszy raz przeczytałam "Kamień...", będąc licealistką, czyli ponad ćwierć wieku temu. Doceniłam wówczas wybitny charakter utworu, ale wiele ważnych treści mi umknęło. Dopiero teraz dorosłam do ich sensu i przesłania...

Proza Myśliwskiego to dla mnie zawsze gwarancja wielkiej uczty duchowej. Fabuła "Kamienia..." wciągnęła mnie na dobre i bardzo żałuję, że już skończyłam czytać.
Gawędziarska opowieść Szymona to nie tylko wynurzenia polskiego chłopa z krwi i kości. To również (a może przede wszystkim) wizja świata, w którym ludzie żyją w zgodzie z prawami natury, ale nie ze sobą.
Dużo tu uniwersalnych prawd o człowieku, nie tylko tym mieszkającym na wsi. Autor pokazał obraz polskiej rzeczywistości kilku dekad po wojnie, nie zostawiając suchej nitki na różnych środowiskach.
Wśród ponadczasowych wartości, jakie kultywuje pisarz, są:...

książek: 3139
gwiazdka | 2017-10-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 18 października 2017

Moim zdaniem jeszcze lepsza niż „Traktat o łuskaniu fasoli”. Bo „Kamień na kamieniu” w sobie coś ma, co nie do końca da się uchwycić, ale co podczas czytania sprawia, że odkrywa się całą magię świata. Książka przede wszystkim posiada klimat, świetnie też uchwycił Myśliwski postać Szymka z jego całym światopoglądem, który jest też uniwersalnym spojrzeniem na świat pewnej, ginącej już grupy ludzi. I ten głód ziemi, to zrośnięcie z rolą.

Ogromnym plusem jest język, barwny ale prosty. Do tego perełki myśli ludowej, czasem wprost powalające na kolana swą naiwnością z jednej strony, a pięknem i mądrością z drugiej.

Powieści na pewno nie da się przeczytać w jeden dzień, za dużo tu treści, myśli, za dużo rozważań. Ale dla mnie książka bardzo wyjątkowa, jakoś tak sentymentalnie przybliżająca minione lata, ludzi którzy odeszli, którzy nie umieli nadziwić się zmieniającemu się światu. Artyzm.

książek: 2741
Koronczarka | 2016-07-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2016

Szymon Pietruszka chce wybudować grobowiec. Ale nie byle jaki, a taki, coby się w nim cała rodzina zmieściła, ojciec i matka, i bracia, którzy na razie nie chcą w nim leżeć, bo są miastowi i na wieś nawet po śmierci nie chcą wrócić. Ale może kiedyś zachcą. I żony ich też się zmieszczą. I tak koło tego grobowca myśli jego błądzą, a z nimi i myśli czytelnika, bo Szymon jest opowiadaczem historii swojej i swojej rodziny. A opowieść jego zygzakiem chodzi i raz w te raz we wte się plącze jak pijanemu nogi, co może i ten sens ma, że Szymon wódkę lubił. Raz międli się to opowiadanie i grzebie w jakichś drobiazgach duperelnych, raz rozsnuwa mgłą rozkisłą, a raz pędzi jurnie i durnie na oślep. I tak się włóczy po tematach, a tu partyzantka, a tam miłość, tu praca w gminie, a tam szpital. A wszystko tak od płota do płota drogą, co kiedyś tam była piaszczysta i wyboista, a teraz jest asfaltowa, zmierza ku miłości ziemi i języka.

książek: 584
talia44 | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Wszystkie powieści Wiesława Myśliwskiego sa jak piekna kojąca muzyka.
"Kamień na kamieniu"to chłopska saga rodziny Pietruszków urzekająca specyficznym klimatem,realizmem bohaterów i pięknym językiem.
Jest to opowoeść o polskiej wsi,jej historii ,mądrościach ludowych i przemujajacej już dzisiaj tradycji.

książek: 415
czytający | 2014-03-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 marca 2014

W szczerym polu stoi brama. To wrota do innego życia, do wsi która już nie istnieje. Do mgieł unoszących się rano nad pastwiskami, do zapachu zboża, do pyłu podnoszącego się z polnej drogi. I chociaż z tamtych lat nie ostał się kamień na kamieniu, to jednak pamięć zostanie na bardzo długo. Może się zachowa chociażby w grobach ludzi, którzy umierali po trochu przez całe swoje życie. I chociaż tym tajemnym wejściem do dawnego świata nie przejdzie już żaden żywy człowiek, to jednak duchy zmarłych będą wciąż podróżować między przeszłością a wiecznością.

Dzięki Wiesławowi Myśliwskiemu można poczuć się jak podróżnik, który zwiedza na kartkach powieści mniej lub bardziej zapomniane zakamarki chłopskiej duszy. Pisarz swobodnie gawędząc, oprowadza nas od jednej wiejskiej chałupy do drugiej. Czasami zatrzyma się pod kapliczką aby dać nam odetchnąć, ale za chwilę ciągnie nas dalej przeskakując całe dziesięciolecia. To opowieść o woli życia ludzi z czasów przed i powojennych. A czasy były...

książek: 1520
zosia_bm | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Nie wiem dlaczego dopiero teraz postanowiłam przeczytać „Kamień na kamieniu” W. Myśliwskiego. Literatura doskonała. Owszem, czytałam dość długo, ponieważ nie umiałabym czytać tej długiej historii bez wnikliwej uwagi, analizy zdarzeń i słowa, bez refleksji nad życiem jej bohaterów. Uczestniczyłam w życiu przedstawianym przez głównego bohatera chłopa Szymona Pietruszkę. Byłam z nim w jego rodzinnej chałupie kiedy był dzieckiem, byłam z nim w czasie wojny, po wojnie kiedy pracował w urzędzie, przeżywałam jego związki damsko-męskie i problemy z budową grobowca.
Zwykłe życie na wsi, relacje międzyludzkie, trudne przeobrażenia powojenne, pokazane są w tak plastyczny sposób,że czułam każdą przeżywaną emocję bohaterów tej doskonałej powieści.
Ogromnie żałuję, że już skończyłam moją przygodę z życiem na wsi pokazanym przez autora.

książek: 1034
zuszka | 2013-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 października 2013

Wspaniala ksiazka, ktora wprost delektowalam sie w trakcie czytania. Bardzo refleksyjna, a jednoczesnie nieskomplikowana w odbiorze. Cudowny jezyk - chyle czola dla pisarskiego kunsztu autora!!!! Szkoda, ze tak malo dzis ksiazek na tak wysokim poziomie. Polecam wszystkim!!!!

książek: 3228
Monika Stocka | 2011-02-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Wiesław Myśliwski to jest Autor z naciskiem na duże A. Nie chcę tu rozkładać fabuły na czynniki pierwsze i jej analizować. Bardziej skupiłabym się na wrażeniach. Myśliwski to jest uczta. To słowa, zdania, które się smakuje. To język prosty, bez wygibasów i ekwilibrystyki ale trafiający w sedno, prościutko. To książki, których nie chce się kończyć, które celowo czyta się powoli, żeby starczyły na dłużej.
Jedne z najpiękniejszych jakie czytałam.

książek: 878
Lilian | 2019-01-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Tak bardzo realistycznie, tak prawdziwie, bez nadęcia, zbędnego koloryzowania, odstraszającego moralizatorstwa.

Szymek ma mnóstwo wad, a jednocześnie jest taki ludzki, nie sposób go nie lubić.

Jest czas kiedy tylko wiejskie zabawy i bijatyki mu w głowie i jest czas kiedy z narażeniem życia walczy w partyzantce.
Jest czas kiedy pije i pije, ale jest czas kiedy to on jedyny obrabia pole, opiekuje się rodzicami i bratem.
Jest czas kiedy ugania się tylko za panienkami i jest czas kiedy kocha i chce założyć rodzinę.

Bo na wsi wszystko ma swój czas. Rytm życia wyznacza ziemia i pory roku, a życiowa mądrość starszych ludzi stara się tylko to uporządkować.

książek: 655
dasio72 | 2013-05-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 01 maja 2013

Przesycona nostalgią, chłopska saga rodziny Pietruszków. Napisana dosadnym, prostym językiem, cudownie odmalowana i pachnąca świeżo zaoraną ziemią opowieść o wsi, nie zawsze wesołej, czasami głodnej, ale zawsze tętniącej życiem i niebywałą energią, płynącą wprost z gorących serc ludzi, którzy ją zamieszkiwali.

Narratorem powieści jest Szymon Pietruszka, jeden z czterech braci, który po dwóch latach pobytu w szpitalu wraca do rodzinnej wsi.
Ten niestary jeszcze człowiek postanawia wybudować rodzinny grobowiec, co daje początek wspomnieniom z całego jego barwnego życia.
Poszczególne rozdziały mają bardzo znamienne tytuły np. Matka, Chleb, Bracia... i traktują o tym, co najważniejsze w życiu każdego człowieka.

Powieść pełna jest cudownie trafnych spostrzeżeń dotyczących przemian zachodzących w świecie i celnych mądrości ludowych, o dziwo aktualnych także dziś. Po przeczytaniu tej powieści zacząłem zupełnie inaczej patrzeć na własne życie, Szymon zaraził mnie swoim optymizmem,...

zobacz kolejne z 4477 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Znalezione w Ninatece: „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego

Bo cóż ważniejsze jest od słów, wszystko się ze słów bierze, i nawet najkrwawsza bitwa toczy się o słowa, które po niej zostaną. Dziś w audiocyklu o powieści Wiesława Myśliwskiego, jednym z największych dzieł literatury XX wieku - „Widnokręgu”.


więcej
Znalezione w Ninatece: Proza żywa Wiesława Myśliwskiego

Wiesław Myśliwski pokazał w swojej pierwszej książce wielorakie umiejętności powieściopisarskie. Objawił się nowy talent. Tak zawyrokował Julian Przyboś w 1968 roku, wkrótce po ukazaniu się debiutanckiej powieści Wiesława Myśliwskiego. Co decyduje o sile jego prozy? Dziś w audiocyklu o tym, jak pisać, opowiada Myśliwski.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd