Złodziej kości

Cykl: Trupia farma (tom 5) | Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Bone Thief
Ag2S

Bill Brockton, antropolog sądowy, ma potwierdzić ojcostwo na podstawie próbek pobranych z ekshumowanych zwłok. Z pozoru rutynowe badanie naprowadza go jednak na ślad znacznie poważniejszej sprawy. Chodzi o „złodziei kości”, zajmujących się nielegalnym handlem ludzkimi organami wykradanymi od zmarłych. Brockton podejmuje współpracę z FBI, wykorzystując jako przynętę zwłoki z Trupiej Farmy.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014

źródło okładki: http://publicat.pl/

Marago | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Książka profesora antropologii sądowej (twórcy Trupiej Farmy w Knoxville) - Billa Bassa i Jona Jeffersona - pisarza i dokumentalisty telewizyjnego, jaką jest "Złodziej kości" (autorzy napisali ją pod wspólnym pseudonimem), nie udźwignęła swojego ciężaru gatunkowego.

Powieść jest napisana nierówno. Czasami tonie w drobiazgowości, by przejść do ledwie liźniętego ogółu. Mimo, iż porusza bardzo ważny temat handlu organami ludzkimi, z każdą stroną sprawdzałam, ile jeszcze zostało mi kartek do pokonania, by dobrnąć do jej końca. Akcja jest wydumana i nudna, dialogi czasami tak naiwne, że aż idiotyczne - szczególnie w końcówce. Ma trzymać w napięciu, a powoduje znużenie i zniecierpliwienie. Nędza z bidą. Po fantastycznej "Trupiej Farmie" spotkało mnie niemiłe zaskoczenie.

Nie polecam.

Magnis | 2017-06-25
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Złodziej Kości to moje drugie podejście do książki autorstwa duetu Billy Bass i Jon Jeffersona. Nie ukrywam, że znów zainteresował mnie opis książki, który brzmiał ciekawie. Drugim powodem sięgnięcia po nią było poznanie dalszych losów bohaterów i chęć przeczytania dalszego ciągu cyklu Trupia Farma.
Bill Brockton powraca w najnowszej części przygód. Antropolog sądowy zostaje poproszony o potwierdzenie ojcostwa przez adwokata i pobranie próbek z ekshumowanych zwłok. Niestety sprawa nie jest prosta, bo podczas otwarcia trumny dokonują niezwykłego odkrycia. Bill Brockton zostaje poproszony przez FBI o zajęcie się sprawą związaną z nielegalnym handlem organów. Zaryzykuje swoją reputacje, aby poznać prawdę.

Antropologia sądowa jest dziedziną, w której bada się wpływ różnych czynników na procesy występujące po śmierci. Także spodziewałem się wiele makabrycznych scen podczas czytania, bo trzeba przyznać, że ich nie brakuje. Już w początkowych rozdziałach natrafiamy na takie fragmenty...

Na początku jest to bardzo nudna książka, ale ostatnie 100 stron było całkiem ciekawe, a rozwiązanie zagadki kryminalnej zaskakujące. Jeśli ktoś lubi książki pełne akcji to odradzam mu tą powieść czytać.

ElViento | 2015-06-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Fascynacji wątkami medycznymi ciąg dalszy. Świetne pióro autorów, zgłębienie tematów medycznych, które przedstawione są w sposób wiarygodny oraz ciekawa fabuła, oparta na wątku handlu narządami oraz przeszczepianiem kości od zmarłych, są głównymi atutami tej książki i sprawiają, że jest wciągająca. Motyw transplantacji jest również niezwykle ciekawy, bo pokazany jest odrobinę od kuchni, poznajemy niektóre fakty, które są istotne podczas takich zabiegów. Ciekawe wątki osobiste.

Polecam :)

Sharlene | 2014-12-28
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Zagadką dla mnie jest publikowanie przez wydawnictwa książek, wyjętych z środka serii.
I tak o ile w "Kościach zdrady", pierwszej części wypuszczonej na polski rynek, a w rzeczywistości będącej czwartą z kolei, nie było żadnych istotnych informacji dotyczących początku historii dr. Billa Brocktona, tak w "Złodzieju kości", już na pierwszych stronach ukazuje się nam wspaniały spoiler, nawiązujący do drugiej części cyklu, która w Polsce swoją premierę będzie miała w nieznanym terminie.
Kilkanaście kartek dalej, w kilku zdaniach mamy "Kości zdrady" w pigułce, a gdyby i to nie wystarczyło, cały 8 rozdział jest streszczeniem poprzedniej części, więc jeżeli Czytelniku zamierzasz pozostać z dr.Billem Brocktonem na dłużej, omiń te fragmenty, lub nie zaczynaj przygody z Trupią Farmą od tej pozycji...

Bill Bass i Jon Jefferson po raz kolejny nas zaskakują w ostatnich rozdziałach, a "Złodziej kości" pozwala nam się uśmiechnąć jak i zapłakać (moje oczy "się spociły", ale nie...

Karolina | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

"Nie oceniaj książki po okładce". Idealne stwierdzenie dla "Złodzieja kości". Nigdy wcześniej nie miałam styczności z cyklem "trupia farma", czy też twórczością autorów, więc do przeczytania tej książki skłoniła mnie właśnie okładka i opis na odwrocie. Oczekiwałam czegoś dynamicznego, opisów pobudzających wyobraźnię, zapierającej dech akcji. Co zastałam? Nudne, długie opisy i naciągana fabuła, co spowodowało u mnie czytanie "na raty". Zdarzyło się kilka ciekawych wątków, ale to zaledwie maleńka część całości.

bractworozy | 2018-03-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2018

suuuuuper!!!!!!!!

jeszcze lepsza niż poprzedniczka
zupełnie inna historia, chociaż wątki z poprzedniej cały czas widoczne
jak potoczą się losy patologa z chorobą popromienną, Mirandy i czy doktor Brockton zaprzeda duszę diabłu?

gorąco polecam!!!

MoznaPrzeczytac | 2014-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2014

„Złodziej kości” to książka będąca w niewielkim zakresie kontynuacją pierwszej części „Kości zdrady”, zaś oba te tytuły składają się na cykl „Trupia farma”. Wprawdzie autorzy jakoś specjalnie nie podejmują się kontynuowania wątku zaczerpniętego z poprzedniej części, bowiem „Złodziej kości” stanowi samodzielną historię, ale niejednokrotnie odwołują się do wydarzeń z „Kości zdrady”, które są tutaj streszczane i ukazują jak na dłoni cały dotychczasowy przebieg fabuły. Warto o tym wspomnieć na wypadek gdyby ktoś pod wpływem tego tytułu zapragnął sięgnąć po pierwszą część cyklu. Ja znalazłem się w gronie osób, które co prawda zaczęły od drugiej części, ale absolutnie w trakcie czytania nie odczułem, że bezpowrotnie pozbawiam się rozrywki, która miałaby oczekiwać na mnie od pierwszej części. W moim wypadku kontakt z tą książką wywoływał uczucie melancholijnej pustki, uświadamiając przy tym, że rozrywka od samego początku czekała na mnie zupełnie gdzieś indziej, z dala od farmy i...

Małgosia | 2015-01-01
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Moja fascynacja Trupią Farmą trwa od wielu lat, odkąd obejrzałam o niej dokument w TV i przeczytałam wiele naukowych artykułów na ten temat. Dlatego z prawdziwą przyjemnością przeczytałam drugą książkę tej pary autorów. Świetnie nakreślone niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą handel zwłokami (wszczepianie zainfekowanych części ciała), dobrze opowiedziana główna historia (polowanie na handlarza) i możliwość dowiedzenia się dlaczego do tej pory nie przeszczepia się rąk od dawców tkanek (zaledwie kilku osobom się udało i mają "cudze" ręce) - to wszystko sprawia, że książka jest dla mnie nad wyraz atrakcyjna.

Angelika | 2016-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2016

Nie ma to jak zacząć cykl od piątej książki, aczkolwiek można się połapać w całej historii i nie stanowi to problemu z odbiorem. Ogólnie książka przecietna, historia strasznie długo się rozkręca, ciągnie się, ale w rezultacie pod koniec robi sie ciekawie i warto było przebrnąć. Główny bohater charyzmatyczny, historia ciekawa, tylko mogłaby być opowiedziana bardziej dynamicznie. Myślę, że sięgnę bo reszte książek z tej serii, by poznać historię Billa Brocktona od początku.