Chłopak nikt

Tłumaczenie: Łukasz Praski
Cykl: Chłopak Nikt (tom 1)
Wydawnictwo: Feeria Young
I Am the Weapon
9780316199674
tombraiderka009

Osierocony i wychowany w eksperymentalnym obozie, w którym uczyniono z niego broń idealną. W zasadzie go nie ma. To znaczy jest tylko narzędziem, które odbiera wrogom jego kraju możliwość czynienia dalszych szkód. Nie ma własnego życia, własnych planów, własnych marzeń, własnych uczuć. Ma tylko swoje zadanie. I swoje sposoby. Umie myśleć i przewidywać. Umie posługiwać się zadziwiającą technologią. Jest zabójczo skuteczny i praktycznie niewidzialny, bo któż obawiałby się zwyczajnego, sympatycznego nastolatka. Czy jest w nim jakiś słaby punkt? Czy jest szczelina, przez którą można wniknąć, by go zniszczyć? Czy warto go zniszczyć? I czy on na to pozwoli? Powieść, jakiej się nikt nie podziewa. I bohaterka, jakiej on się nie spodziewa.

źródło opisu: http://www.dobreksiazki.pl/b141504-chlopak-nikt-tom1.htm

źródło okładki: http://www.dobreksiazki.pl/b141504-chlopak-nikt-tom1.htm

Villiana | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

To było przeczucie. Kiedy przeczytałam opis i zobaczyłam okładkę, nie mogłam zapomnieć o tej książce i cały czas wzbierało we mnie pragnienie, że muszę ją mieć. I mam i przeczytałam w jeden dzień i było fajnie i nie żałuję. No może jedynie tego, że tak szybko się skończyło.

Już dawno nie czytało mi się książki tak lekko, tak sprawnie i z takim zainteresowaniem. Krótkie rozdziały, co dla mnie jest na plus, bo lubię kończyć czytanie razem z końcem rozdziału, a niedługie, połączone z ciekawą akcją sprawiły, że sięgałam po książkę w każdej wolnej chwili. Może nie jest to literatura i historia najwyższych lotów, ale wciąga jak diabli i nie sposób jest się nudzić.

Opowieść o Benjaminie, chłopcu, który po śmierci rodziców został zwerbowany przez Program i wyszkolony na skuteczną broń do zadań specjalnych (do eliminacji niewygodnych jednostek). Chłopcu, który został wyprany z uczuć, stał się wykalkulowaną machiną, dla której istnieje tylko zadanie i nic więcej… ale czy na pewno? Czy w...

kryminalnakuchnia | 2017-02-13
Na półkach: Przeczytane, Nie polecam

Mam ogromny problem z zakwalifikowaniem tej książki w mojej czasoprzestrzeni jak i poddania jej rzetelnej opinii. Może dlatego, że nie do końca spełniała moje oczekiwania i nie zainteresowała mnie w takim stopniu jak tego oczekiwałam.

Autor z jednej strony przedstawia nam naprawdę oryginalny i zaskakujący pomysł na fabułę książki, z drugiej zaś dylematy dorastającego chłopaka takie jak lojalność, uczciwość czy empatia.

Czytając książkę Allena Zadoffa poczułam się jakbym była uczestniczką jakieś gry, w której epicentrum się znajduję. To było naprawdę dobre i ekscytujące doznanie. Niestety w moim odczuciu, gra przeznaczona jest dla młodszego czytelnika, ponieważ niektóre zachowania uczestników były albo nad wyraz dziecinne, albo wręcz wyniesione do poziomu absurdu.

Oczekiwałam jakieś kryminalnej historii zapierającej dech w piersiach, a otrzymałam lekko naiwną historyjkę o nadczłowieku, który z prędkością światła potrafi obezwładnić czterech uzbrojonych po pas przeciwników, czy...

Gabriela P | 2014-12-09
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Czy i Wy tak macie, że napotykając jakiś tytuł, po prostu wiecie, że to coś idealnego dla Was? I nie chodzi tylko i wyłącznie o tematykę, autora czy zaufane wydawnictwo. Mówię o czymś więcej, czymś nie do końca sprecyzowanym, a jednak gdy już się w nas pojawia, doskonale wiemy, że mamy do czynienia z książką, która w najgorszym wypadku będzie dobra. Być może zabrzmiałam teraz jak stała bywalczyni domu wariatów, niemniej jednak dokładnie to przydarzyło mi się gdy po raz pierwszy usłyszałam o książce „Chłopak nikt” autorstwa Allena Zadoffa.

„Benjamin”, którego prawdziwe imię dość długo pozostaje tajemnicą, jako dwunastoletni chłopiec został odizolowany od rodziców i zmuszony do udziału w programie mającym na celu wyszkolenie go na broń idealną. O jego przeszłości dowiadujemy się z jego wspomnień, podczas gdy on sam wykonuje jedno zadanie po drugim, pozostawiając po sobie adekwatnie dużo trupów. Najczęściej powielanym scenariuszem jego zadań jest zbliżenie się do „celu pośredniego”,...

Martyna | 2015-05-28

Bardzo ciekawa i niezwykle zaskakująca książka. Zapadająca w pamięć i niestandardowa historia, interesujące postacie i wciągająca fabuła :) Czyta sie szybko i przyjemnie.
Pierwszym co przyciągnęło mnie do tej książki był tytuł, postanowiłam dowiedzieć się kim jest Chłopak Nikt:) Otóż to ciekawa i złożona postać, faktycznie nasz bohater wydaję się nie mieć uczuć, jest trochę jak maszyna, sam twierdzi, że nie czuje a jedynie odczuwa, to chłopak który nie ma pojęcia o normalnym życiu, często nie wie jak reagować na podstawowe zachowania społeczne, ale jest bardzo inteligentny i zaradny. I bardzo samotny. Właściwie przez całą książkę dowiadujemy się bardzo niewiele na jego temat. Dopiero pod koniec poznajemy jego prawdziwe imię, ale dla mnie to dobrze,ponieważ moja ciekawość została niezaspokojona i wciąż chcę dowiedzieć się więcej:)Zakończenie mnie zaskoczyło. I to bardzo. Choć to właśnie dzięki niespodziewanemu zakończeniu dałam gwiazdę więcej. I tym bardziej ciekawa jestem 2 części....

majka94 | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Gdy zobaczyłam tytuł tej książki wiedziałam, że nie będę w stanie przejść obok niej obojętnie. Przeczytałam opis z tyłu książki i zapragnęłam dowiedzieć się kto kryje się pod pseudonimem "chłopak nikt"

Głównym bohaterem jest szesnastoletni chłopak wyszkolony po to by zabijać. Podczas każdego zadania posługuje się fałszywym imieniem. Dopiero pod koniec książki dowiadujemy się jak brzmi ono naprawdę.

Po misji zakończonej sukcesem, dostaje kolejną. Na pozór w ogóle nie różniącą się od innych, ale jak się okaże ta misja wiele skomplikuje.

"Chłopak nikt" to ciekawa i bardzo zaskakująca książka. Zakończenie było dla mnie czymś czego się nie spodziewałam i dlatego jestem ciekawa drugiej części.

agatrzes | 2014-10-02

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książki dla młodzieży mają pewien urok, który sprawia, że chętnie po nie sięgam, choć nie są przeznaczone dla mojego przedziału wiekowego. Lubię od czasu do czasu przypomnieć sobie smak pierwszej miłości, beztroski i problemów wieku młodzieńczego. Sięgając po powieść Allena Zadoffa „Chłopak nikt” nie wiedziałam, czego się po niej spodziewać, ale opis okładkowy brzmiał bardzo zachęcająco.

Główny bohater powieści - Zach jest maszyną do zabijania, narzędziem w rękach tajnej organizacji, zajmującej się „cichą” eliminacją poważnych zagrożeń. Chłopak nie ma własnego życia, tylko zadania i cele do osiągnięcia. A gruntowne szkolenie, któremu został poddany i młody wiek zrobiły z niego zabójcę doskonałego. Zach jest znakomitym strategiem – potrafi czerpać informacje z otoczenia i wyciągać wnioski. Nigdy nie usypia swojej czujności i znajduje się o krok przed wrogiem. Nie ma skrupułów, gdyż sprytnie pozbawiono go uczuć i wpojono, że za niesubordynację płaci się najwyższą cenę.

Zacha...

Paulina | 2014-10-10
Przeczytana: 09 października 2014

Prawdę mówiąc jest to dla mnie książka niespodzianka. Trzykrotnie czytałam jej opis, za nim się na nią zdecydowałam, oczywiście były to trzy różne opisy. To właśnie w ostatnim streszczeniu było coś co mnie zachęcało do jej przeczytania i teraz się zastanawiam co by było gdybym jednak nie zdecydowała się aby po nią sięgnąć, rozwiązanie jest tylko jedno – żałowałabym, że tego nie zrobiłam.

Czy można stworzyć człowieka, który będzie bronią idealną? Okazuje się, że tak. Kto by się bał z pozoru normalnego nastolatka niczym nie wyróżniającym się z tłumu swoich rówieśników. Z pozoru zwykły chłopak, a tak naprawdę jest zabójca idealnym, szybko adaptuje się w otoczeniu i zdobywa zaufanie innych, a co za tym idzie nikt go nigdy nie podejrzewa. Niesie za sobą śmierć i zawsze wykonuje swoje zadanie. Jego kolejna misja nie będzie już taka prosta, czas operacyjny to pięć dni, a osoba, której trzeba się pozbyć jest bardzo ważną szychą. Pojawia się także pewna komplikacja, a jej imię to...

LilCa | 2015-04-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Jej. Jestem pod dużym wrażeniem po przeczytaniu tej książki takiej jeszcze nie czytałam. Porywająca i nie jeden raz zaskakująca akcja,główny bohater którego imię poznajemy dopiero w połowie książki, sam pomysł na fabułę wszystko rewelacyjne.Krótkie rozdziały, moło opisów czego chcieć więcej. Duże brawa dla autora za zakończenie którego się nie spodziewałam nawet przez myśl mi nie przeszło ze to wszystko się tak skończy. Gorąco polecam!

KaMiLa | 2015-10-11

Bardzo ciekawa i na pewno wciągająca powieść. Bardzo spodobał mi się główny bohater, do tego bardzo dobrze prowadzona narracja i dużo akcji spowodowało, że się nie nudziłam.

Jabuilo | 2016-06-15

Sięgając po tę pozycję czułem się zmieszany, choć nie wstrząśnięty. Ot, sensacja młodzieżowa, bo bohaterem jest wszakże 16-sto latek i obawiałem się, że znowu wsadziłem kasę w 4litery. Teraz z kolei jestem wstrząśnięty, choć nie zmieszany. Książka jest przemyślana w 100%, zaczynając od formy, która już sama w sobie buduje klimat. Każdy rozdział jest rozpoczynany wyróżnionym zdaniem i nic ponadto, zdania są krótkie, treściwe, dialogi wręcz schematyczne. Bez wodolejstwa i opisów, pełny profesjonalizm szkicu. Od razu w głowie buduje się obraz holiłudzkiego ukazywania nam profesjonalnych żołnierzy, zabójców oszczędnych w ruchach i skupionych na zadaniu, misji. Treść pierwszego tomu nie powala swoim wyrachowaniem, ale świetnie wprowadza nas w kontynuację do następnych tomów. Bo mamy tu wyszkolonego do zabijania nastolatka, realizującego zadania zlecane przez organizację (w domyśle rządową) tak tajną, że powinniśmy się zabić już po kupieniu książki. W podtekscie mamy niejasną sytuację...