Polowanie

Cykl: Polowanie (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
The Hunt
Zaczarowana

JESTEŚ ŁOWCĄ ALBO ZDOBYCZĄ. Nie wolno się pocić. Nie wolno się śmiać. Nie wolno ściągać na siebie uwagi. I przede wszystkim, cokolwiek się robi, nie wolno zakochać się w jednym z nich. Gene różni się od swoich rówieśników. Nie potrafi biegać szybko jak błyskawica, słońce mu nie szkodzi, nie dręczy go również żądza krwi. Gene jest człowiekiem i zna zasady. Trzeba ukrywać prawdę. To jedyny...

JESTEŚ ŁOWCĄ ALBO ZDOBYCZĄ.

Gene różni się od swoich rówieśników. Nie potrafi biegać szybko jak błyskawica, słońce mu nie szkodzi, nie dręczy go również żądza krwi. Gene jest człowiekiem i zna zasady. Trzeba ukrywać prawdę. To jedyny sposób, żeby zachować życie w świecie nocy – świecie, gdzie ludzie stanowią przysmak i poluje się na nich dla krwi.

"Kiedyś było nas więcej. Bez wątpienia. Nie tylu, żeby wypełnić stadion czy salę kinową, ale na pewno więcej niż teraz. Po prawdzie sądzę, że nikt już nie został. Oprócz mnie. Tak to jest z rzadkimi okazami. Są wysoko cenione i pożądane. I dlatego wymierają."

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/zapowiedzi/polowanie

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/zapowiedzi/polowanie

Oficjalna recenzja
Robert książek: 674

Wampiry znowu są złe

Oglądaliście filmy z Blade’em – dzielnym Łowcą, który likwidował wampiry? Wyobraźcie sobie, że dokonał się najgorszy możliwy scenariusz: Blade poległ, a krwiopijcy ostatecznie zrealizowali swój plan opanowania świata. Ludzie stali się istotami gorszymi, podporządkowanymi nowym władcom, zredukowanymi do funkcji pożywienia.

Właśnie w takim świecie urodził się nasz główny bohater, Gene. Od siedemnastu lat ma pecha egzystować jako eksczłowiek i – łagodnie mówiąc – jego życie nie należy do najłatwiejszych. Od swoich narodzin ukrywa swoją prawdziwą naturę, aby kolejny dzień nie stał się być może jego ostatnim. Tylko perfekcyjny kamuflaż i restrykcyjne środki ostrożności pozwalają mu egzystować pośród tych, którzy inaczej wyssaliby go do ostatniej kropli krwi i pożarli w okamgnieniu. Jest heperem – człekokształtnym na wyginięciu, ekskluzywną zwierzyną łowną w świecie pełnym wampirów.

Teraz jednak nasz bohater ma już totalnie przechlapane. Właśnie organizowane są Wielkie Łowy, w których wylosowana grupa ludzi (wampirów) będzie miała okazję uczestniczyć w polowaniu na ostatnich heperów. A Gene został jednym z tych szczęśliwców. Sytuacja z trudnej staje się niezwykle skomplikowana. Gene znajdzie się w nieznanym otoczeniu, różnym od szkolnej rzeczywistości, wśród osób nastawionych wyłącznie na upolowanie hepera, gdzie odkrycie jego sekretu wydaje się być tylko kwestią czasu. Czy uda mu się przeżyć pośród śmiertelnych wrogów?

Andrew Fukuda wziął na warsztat dosyć oklepany temat...

Andrew Fukuda wziął na warsztat dosyć oklepany temat wampirów i postanowił wywrócić wszystko do góry nogami. Dosłownie. W wykreowanym przez niego świecie to ludzie – a nie krwiopijcy – stanowią eksterminowaną mniejszość. Są zdegradowani do roli krwistego przysmaku. I to najpewniej zwykła selekcja naturalna sprawiła, że homo sapiens z łowcy stał się zwierzyną. To najgorszy scenariusz wszystkich historii z wampirami, który akurat tutaj doszedł do skutku. Trudno natomiast dookreślić czasowo świat przedstawiony powieści. Autor tutaj nieźle namieszał i chyba się gdzieś pod drodze zagalopował. Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z odległą przyszłością, może w klimacie postapo. Jednak idealną całość burzą dwa elementy. Niewyjaśnione dla mnie jest zastąpienie wszystkich środków lokomocji powozami zaprzężonymi w konie oraz całkiem współczesne (dla nas) szkoły i uczący się w nich nastolatkowie. Niedociągnięcie czy celowy zabieg?

Pomijając jednak takie niuanse, dostajemy do rąk całkiem niezłą młodzieżówkę. Dobrze napisaną, przyjemną w odbiorze, z fajnym pomysłem na fabułę i – nareszcie – bez „sweet-wampirków”. Mógłbym się czepiać szablonowego do bólu wątku miłosnego, ale rekompensuje go jego całkowicie nieszablonowy finał. Im bliżej końca, tym książka bardziej wybija się ponad przeciętną opowieść. Zakończenie natomiast zdaje się prezentować wyżyny wyobraźni autora, które – mam nadzieję – będę mógł zaobserwować w pełnej krasie w kolejnych tomach.

Robert Fryga

Całkiem pozytywne zaskoczenie. Ciągnęło mnie do tej książki od dłuższego czasu i w końcu przełamałam moją niechęć do wampirów i przeczytałam i muszę przyznać, że bawiłam się całkiem dobrze.

W książce wszystko zostało wywrócone do góry nogami. To nie wampiry są gatunkiem na wymarciu, ale ludzie, zwani heperami. Świat należy natomiast do wampirów, w książce określanych jako ‘ludzie’, którzy żyją sobie normalnie jak gdyby nigdy nic, mają szkoły i wszelkie inne instytucje, cała egzystencja odbywa się oczywiście w nocy. Ludzi (heperów) nie zostało wielu, nieliczni ukrywają się w gnieździe szerszeni i jeśli jest się jednostką bardzo zdyscyplinowaną, która opanowała sztukę kamuflażu do perfekcji, można jako tako żyć pomiędzy wrogiem i nie zostać pożartym. Bo heper smakuje najlepiej z wszystkich rodzajów mięs, jest pożądany przez wszystkich, dlatego specjalna instytucja hoduje heperów, jest ich niewielu, ale kiedy osiągną odpowiedni wiek, możliwe są Wielkie Łowy, rozrywka dla mas, w...

myślnik | 2014-05-02
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Miałam kiedyś sen,tak po prostu pojawił się w mej głowie,pamiętam strach,panikę,ucieczkę i to pragnienie znalezienia dziury tak dużej żeby pomieściła nas wszystkich,a zarazem tak małej aby oni jej nie zauważyli.
Pamiętam zimny dreszcz na plecach kiedy byli tuż,tuż...zapach paniki i ludzkiego ciała wrzał w powietrzu,kroki nie milkły,płacz nie ustawał,szloch za zaciśniętych ust nie znikał.
W całej tej aranżowanej pogoni i ucieczce zapominało się o tym kim się jest,chociaż w tej chwili byliśmy-czymś.
Jak ochronić bliskich i wyjść z tego cało?
Gdzie się ukryć i jak przetrwać noc?
Burza w głowie,rozpędzona lawa myśli i wtedy rozumiałam co to jest szał krwi...odbijał się od ścian przeraźliwym wrzaskiem,brzmiał nadal w uszach po przebudzeniu...dopadł ją,jedną z tych kobiet,chyba już nawet nie uciekała,miała dość...w jednej sekundzie jej obcasy przestały wystukiwać ten morderczy bieg,i te inne kroki,spokojne i pozbawione niewinności...nie wiem czego się spodziewała dając się przystroić w...

Kaliwoda | 2014-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 10/10, 2014
Przeczytana: 02 lipca 2014

" Nigdy nie zapominaj, kim jesteś. "

WOW! Wspaniała książka. Akcja dzieje się szybko. Potem przyspiesza akcja aż nie można uwierzyć że to już koniec, pomimo 352 stron. Czyta się bardzo szybko. Świetna, nie typowa fabuła, pomimo podobnego początku do Igrzysk Śmierci. Trzyma w napięciu aż do ostatniego zdania(które jest wielkim zaskoczeniem). Razem z Gene odczuwasz emocje. Zakończenie jest jedną wielką zagadką. Nie mogę się doczekać kolejnych części.GORĄCO POLECAM !!!

agatrzes | 2014-04-06

Niektóre opisy okładkowe tak bardzo rozbudzają czytelniczy apetyt, że nie sposób oprzeć się książce. Kilka zdań sprawia, że czujemy, iż ta lektura jest właśnie dla nas i idealnie wpisuje się w nasze gusta. Kiedy w zapowiedziach wydawnictwa Fabryka Słów pojawiło się „Polowanie” wiedziałam, że to jedna z tych powieści, które muszę przeczytać.

Andrew Fukuda zanim został pisarzem piastował urząd prokuratora w Nowym Jorku. Po sukcesie jego debiutanckiej powieści „Crossing” w 2010 roku porzucił dotychczasową pracę, zamieszkał na Long Island i skupił się wyłącznie na pisaniu książek. „Polowanie” to pierwszy tom trylogii o tym samym tytule.

Świat Gene niewiele ma wspólnego z rzeczywistością jaką znamy. Rasa ludzka ewoluowała i zmieniła się w drapieżniki wrażliwe na słońce, stroniące od wody i żywiące się krwistymi przekąskami, z których największym rarytasem jest heper - człowiek taki jak my. Niestety ze względu na walory smakowe populacja heperów zniknęła z powierzchni ziemi, a...

Anna-mojeksiążki | 2014-04-01
Przeczytana: kwiecień 2014

Nie spodziewałam się kolejnej książki o wampirach, a tutaj proszę – „Polowanie”. Jedno trzeba przyznać, to oryginalna powieść, bliżej jej do „Igrzysk śmierci” niż znanych mi wampirzych serii.

Intrygująca i wartka akcja sprawiła, że książkę pochłonęłam w błyskawicznym tempie – okazała się sympatyczną lekturą, może nie powalającą, ale całkiem niezłą. Wampiry i ludzie, czyli heperzy, pokazani zostali z zupełnie innej perspektywy. Na pewno zaskakującej. Zawsze to ludzie polowali na wampiry, a tutaj jest zupełnie odwrotnie.

Głównym bohaterem powieści jest Gene, nastolatek wychowujący się wśród wampirów. Chłopak pilnie strzeże swojej tajemnicy i cale życie ukrywa swą prawdziwą tożsamość. Jest bowiem heperem, czyli człowiekiem. W społeczeństwie, w którym wychował się i dorastał, heperzy stanowią mniejszość, wyizolowaną i stanowiącą dla wampirów zwierzynę i pożywienie. Gene robi wszystko, aby ukryć swe prawdziwe cechy – nie wolno mu śmiać się, czy płakać, okazywać emocji czy pocić, bo...

MyBooks Nasze-recenzje | 2014-03-30

Nie byłam pewna, czy chcę przeczytać tę książkę. Niektórych pozycji po prostu nie jesteśmy pewni. Wcale nie chodzi o uczucie, że możemy się na niej zawieść, tylko po prostu mamy mieszane uczucia czy ona jest właśnie dla nas. Podchodziłam więc do pozycji sceptycznie, ale opis mnie zaintrygował. Gdyby każda książka miała podobny, to wręcz musiałabym przeczytać je wszystkie! Podsyca apetyt, daje jedynie spróbować, ale pozwala by smak został w ustach na dłużej. By chciało się do niego po prostu wrócić.

Czytając pierwsze rozdziały nie do końca mogłam się odnaleźć. Czułam się jakbym była jabłkiem i nagle została umieszczona w ciele marchewki, która wszystko odczuwa inaczej. Nawet jeśli wytłumaczono by mnie, że gruszka to pietruszka, a pietruszka to gruszka, to automatycznie mówiłabym inaczej. Bo część zachowań mamy zakodowane w głowie i nawet gdyby nam tłumaczono, to trudno byłoby je zmienić. Po jakimś czasie było już lepiej, ale nadal miałam problem w odczuwaniu tego, co bohater. Może...

marysiaa_2 | 2017-07-21

Sam pomysł był bardzo dobry, ale niestety książka mnie rozczarowała. Była bardzo, bardzo przewidywalna, dlatego też nie czytało mi się jej najlepiej.

Hybrisa | 2014-08-30
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Jesteś Łowcą albo zdobyczą.

Siedemnastoletni Gene żyje w świecie, w którym ludzkość wyewoluowała, przeobrażając się w bezlitosne istoty łaknące krwi. Żyjąc pod osłoną nocy znajdują się na pierwszym miejscu w łańcuchu pokarmowym. Nie okazują emocji, żywią się surowym mięsem, hektolitry śliny spływają z wysuniętych kłów, nie wydzielają nawet zapachów. Porażająco szybie i zabójczo silne. Choć nie jest to powiedziane wprost, nasuwa się uderzające podobieństwo do wampirów. Jednak w "Polowaniu" to właśnie oni są gatunkiem dominującym. Ludźmi.

Gene nie jest jednym z nich. Należy do niezwykle rzadkiego gatunku - heperów, i jak to już jest z rzadkimi gatunkami, znajdują się na skraju wyginięcia. Ich mięso i świeża krew jest prawdziwym rarytasem dla ludzi. Aby przetrwać Gene ukrywa się i przez całe życie próbuje wtopić się w otoczenie. Aż do dnia, w którym zostaje wylosowany do wzięcia udziału w Wielkich Łowach. Aby przetrwać ze zdobyczy musi przeistoczyć się w Łowcę.

Od pierwszej chwili,...

książek: 2029

Dawno nie przeżyłam tak miłego zaskoczenia. Byłam do tej książki nastawiona bardzo sceptycznie, a wciągnęłam się w nią bez reszty. Wydawałoby się, że to będzie kolejna banalna powieść o wampirach i nie znajdę w niej nic oryginalnego.

Tutaj wszystko zostało odwrócone. Wampiry stały się "ludźmi" i tak są teraz określane. I to one panują na świecie jako dominujący gatunek. A ludzie - czyli my? To już tylko zwierzęta, w dodatku gatunek zagrożony całkowitym wyginięciem, właściwie nieobecny w naturze, a tylko jako zwierzę hodowlane. Człowiek nie nosi już tego miana, teraz jest określany jako "heper". Można go udomowić, a raz na jakiś czas wypuszczać i organizować na niego polowania z nagonką...

Główny bohater nie jest wampirem, tylko heperem udającym wampira - by przeżyć. Każda godzina może okazać się jego ostatnią, a najmniejszy błąd, odruch - może go zdradzić...Naprawdę źle robi się jednak dopiero wtedy, gdy znajdzie się w gronie wybrańców, którzy wezmą udział w Wielkich...

TalaZ | 2014-03-30
Przeczytana: 27 marca 2014

Los bywa przewrotny

O wampirach zostało powiedziane już wszystko. Na przestrzeni lat, mieliśmy okazję poznać najróżniejsze wariacje odnośnie tych istot nadprzyrodzonych. Od typowych krwiopijców pożywiających się na ludziach, po błyszczących w słońcu wampirów wegetarian. Właśnie z tego powodu można było odnieś wrażenie, że już żadnemu pisarzowi nie uda się zaskoczyć czytelnika jakimiś nowymi rewelacjami w związku z tymi istotami. Jakże błędne myślenie. … Można się o tym przekonać sięgając po powieść Polowanie, autorstwa Andrew Fukudy.

Gene jest inny niż reszta jego rówieśników. Jest heperem! Właśnie z tego powodu musi robić wszystko, aby zachować pozory bycia tak jak cała reszta społeczeństwa. W innym przypadku szybko stałby się „zwierzyną łowną”, chociaż nie potrwałoby to zbyt długo…. Chłopak nie potrafi, bowiem biegać na tyle szybko, aby zdołać uciec istotom poruszającym się z taką szybkością, że ich kontury zdają się rozmywać. Jedynym jego atutem jest to, że słońce mu nie...

Ćwiek