Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Most Beautiful Woman in Town
opowiadania
Ag2S

Opowiadania z tego tomu stanowią kwintesencję twórczości Bukowskiego; z bezwzględną szczerością, bez upiększania opisuje w nich jedyny świat, w którym czuł się swojsko - i on, i wytwory jego literackiej wyobraźni - świat pijaków, dziwek, rozmaitych wykolejeńcow i outsiderów.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1659

Pokochać Hanka?

A może pokochać Hanka? Czy to w ogóle możliwe? Popatrzcie na tę jego „twarz”, twarz najbrzydszego człowieka na świecie. Urodził się po to, born into this, by być brzydkim, by brzydko pisać o świecie, by bryzgać na nas swoimi rzygami, swoją posoką, swoją spermą. Był bestią. Jak czyta się jego opowiadania i wiersze, to czuć ohydny odór bestii. Samotnej bestii, która wyje z rozpaczy, która wyje za miłością, ale nie wierzy w nią, a może po prostu inaczej ją definiuje. Wierzy natomiast w ból. To łączy wszystkie jego utwory. Samotność i niewyobrażalny ból. Narodził się po to, by nam o tym opowiedzieć. A może pokochasz Hanka, najpiękniejsza dziewczyno w mieście? Jak w baśni?

Tematyka jego twórczości - wiadomo: wóda, wino, piwo, fajki, dziwki, mordobicie, brutalny seks. Czy jest coś w tych opowiadaniach ponadto? Czy jest coś ponad świat opętanych szaleńców zwartych w śmiertelnym tańcu z rzeczywistością, z góry skazanych na porażkę, ale walczących do końca? Z wyciągniętym środkowym palcem w kierunku pustych, zimnych niebios? Chcieliśmy widzieć tego Hioba XX wieku na kolanach, żeby przyjął swoją mordę, uznał swą ohydę i się jej wyrzekł. Hank przyjął swoją mordę, uznał swą ohydę, ale się jej nie wyrzekł. Nie oczekiwał litości, miłosierdzia, zbawienia. Oczekiwał najpiękniejszej z pięknych – ciszy, jakiej nigdy nie słyszano. Tak samo, jak bohaterka tytułowego opowiadania tomu „Najpiękniejsza dziewczyna w mieście”.

Chcecie pokochać Hanka? Tę jego mordę – połączenie parszywego kundla i...

Chcecie pokochać Hanka? Tę jego mordę – połączenie parszywego kundla i wściekłego goryla? To musicie wiedzieć, że kobieta jest jego największym wrogiem, że do miłości staje w szranki, w ringu, w walce na gołe pięści. Że tutaj kobieta mści się i gwałci za gwałt tysiącleci, że mężczyzna gwałci jak przez tysiąclecia i jest to zderzenie dwóch gwałtów, które splatają się w wirze, burzy wzajemnych wyładowań. A potem jest cisza, papieros i chłód, skotłowana i mokra od śluzu i potu pościel. To są kobiety Bukowskiego – dotknięte i skrzywdzone, kobiety, dla których nie ma zrozumienia i miłosierdzia, dla których gwałt jest codzienną porcją rzeczywistości - jak śniadanie, jak zakupy, jak pranie.

Oto tylko kilka tytułów na to, żeby pokochać Hanka: „Życie w teksańskiej kurwiarni”, „Ruchadło”, „Dziesięć brandzli”, „Wielka dupa mojej matki”... Są gorsze. A jakby tego było Wam mało, by pokochać Hanka, to może kilka leitmotivów: picie, mordobicie, prostytucja... Mało? Dorzucam: nekrofilia - „Kopulująca syrena...”, Hitler, pedofilia - „Antychryst”. Czy teraz rozumiecie, o czym do Was mówi Hank? Czy dalej chcecie go pokochać? A może znienawidzić? Dla niego to jedno i to samo.

Tak naprawdę to nie są opowiadania o piciu i seksie. One są o czymś wiele gorszym. Są o samotności, o przekleństwie, o bólu, którego nikt nie widzi. O tym, że gdzieś tam w głębi jesteś taki sam. On Ci to powie, opowie bez ceregieli, tak jak opowiedział to sobie, że taki na świat przyszedłem. Nie popełnił samobójstwa, chociaż zabijał się co dnia.

Na jego grobie jest napisane „Don't try”.

Sławomir Domański

Monika | 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Nie dane mi było dokończenie tego zbioru opowiadań - nie dlatego, że jest zły, ale dlatego, że jest tak dobry. Gdy usłyszałam, że jest człowiek, który nie czytał jeszcze nic tego autora, od razu wyjęłam książkę z torby i oddałam - w końcu on jest bardziej potrzebujący niż ja, ja już wiem, że jest niesamowity.

vampireheart | 2018-05-18
Przeczytana: 20 lutego 2018

Zaczynam się zastanawiać, czy Bukowski jest w stanie jeszcze mnie czymś zaskoczyć, a potem sięgam po kolejną jego książkę i walę się nią w głowę. Jasne, Buk jest dość przewidywalny - dziwki, alkohol, psioczenie na literaturę oraz rynek pracy. Ale w tej swojej przewidywalności tematyki bywa nieprzewidywalny. Zamiast jakiegoś środka psychoaktywnego bierzesz jego opowiadanie, przewidując jakieś skutki, dajmy na to - halucynacje, ale są one zbyt ogólne i jesteś zaskoczony ich szczegółami. Spodziewałeś się halucynacji, ale nie takich!

Spotkałam się z wieloma opiniami, że "Najpiękniejsza dziewczyna w mieście" jest świetna na pierwsze spotkanie z prozą Bukowskiego. Podobno Bukowski jest tutaj bardziej bukowski, a w wydaniu zamknięto wszystko, co najbardziej dla niego charakterystyczne, napisane w jego najlepszym stylu. Cóż. Ja uważam, że na początek lepszej wchodzi "Kłopoty to męska...

Kasia | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

"Najpiękniejsza dziewczyna w mieście", powiedziano mi, że jak na pierwsze spotkanie z tym autorem źle wybrałam, że powinnam zacząć od poezji. No cóż, zaczęłam od tego zbioru opowiadań, jedno szaleństwo goni drugie. Wszędzie alkohol, seks, brud i beznadzieja. Chwilami można to było poczuć, poczuć strach bohaterów przed życiem, maskowany cwaniarstwem i pogardą.
Taki jednak był ich świat, tam czuli się dobrze. Zamknięci w sobie a mimo to szukający bliskości.
Żeby lepiej zrozumieć autora, chyba sięgnę po jego poezje:)

glonojad | 2010-07-17
Przeczytana: lipiec 2010

Bukowskiego się albo kocha albo nienawidzi. Ale zarówno w jednym jak i w drugim przypadku się go czyta.

goś | 2011-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2011

Urzekły mnie opowiadania Bukowskiego. Klimat dusznych barów i spelun, historie wykolejeńców, którzy niejedno w życiu przeszli. Historie owiane dymem tytoniowym i oparami alkoholu. Historie proste, szczere do bólu, momentami brutalne a jednocześnie prawdziwe, dosłowne i bezkompromisowe. Tak pisać to sztuka.
Po raz pierwszy sięgnęłam po Bukowskiego. Jestem zachwycona i chcę więcej!

| 2012-11-02

Czytaj na własna odpowiedzialność, wcześniej skontaktuj się z lekarzem, farmaceutą tudzież panią z monopolowego.

Grażyna | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Nie będę oceniać tej ksiązki, bo autorowi udało się mnie zniesmaczyć, a zapewniam, że nie jest to łatwe. Od tego realizmu, to aż mi niedobrze.

Żona_Pigmaliona | 2017-02-07

Chodziłyśmy po księgarni z koleżanką i kiedy ona zobaczyła tę książkę powiedziała '' kup,będziesz zachwycona '' kiedy ją wypytywałam o jakieś bliższe szczegóły powiedziała jeszcze '' sama zobaczysz , Bukowskiego się albo kocha , albo nienawidzi '' kupiłam ,przeczytałam , z trudem ale i nadzieją , że może jednak znajdę coś czym się zachwycę , dobrnęłam do końca i stwierdzam że wcale zachwycona nie jestem...Dla mnie to po prostu porno opowiadania i to te najgorszego gatunku . O czymkolwiek by nie były i w którym by miejscu się nie zaczynały zawsze dochodziły do p...nia . Zupełnie nie wiem ,czym miałam być zachwycona ? Tym że prócz powiedzmy '' normalnego '' seksu chociaż w oparach alkoholu i papierochów , było też opowiadanie ewidentnie opisujące kradzież zwłok , a potem stosunek z tymi zwłokami ? Czy może opowiadaniem o tym jak dwóch kolesi z premedytacją zabija laską starszego aktora ? a może miałam się zachwycać tym że jeden facet wydrąża arbuza , a potem go '' rucha '' następnie...

Karolina | 2012-10-26
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 25 października 2012

Seksoholik, alkoholik, leń, skłonny do przemocy. Krócej: stary pierdoła. To pierwsze co nasuwa mi się po lekturze opowiadań Bukowskiego. Postać narratora (a tym samym sam Bukowski, gdyż niektóre z opowiadań są semi-autobiograficzne) raczej nie wzbudza sympatii, ale też nie takie jest założenie.

Zaczęłam czytać z entuzjazmem - Bukowskiemu nie można odmówić spostrzegawczości, jego opowiadania naznaczone były gorzkim humorem, sarkazmem, satyrą. Takie proste, a jednak zahaczające o ważniejsze sprawy. W pewnym stopniu chyba udało mu się przybliżyć przeciętnemu czytelnikowi realia z życia niższej klasy społecznej w Stanach w latach 50. Niejednokrotnie uśmiałam się, choć nie brakowało momentów obrzydzenia. Z tym Antychrystem to już nawet jak dla mnie było przegięcie.

Myślę jednak, że opowiadania należy czytać od czasu do czasu, nie wszystko na raz. Świetnie sprawdziłyby się jako felietony w periodykach (o czym zresztą było w jednym opowiadaniu). Jak tak nie potrafię, więc gdzieś w...

Ewa K | 2014-10-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 października 2014

Obrazoburcza, rozerotyzowana, wulgarna i przez to piekielnie prawdziwa - taka jest proza Charlesa Bukowskiego, pisarza, który w każdym swoim opowiadaniu pozostawił cząstkę własnej biografii. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom polskich czytelników, Oficyna Wydawnicza Noir sur Blanc postarała się o wznowienie najsłynniejszych dzieł "Henry`ego". Tak oto do naszych księgarń ponownie trafił zbiór pt.: "Najpiękniejsza dziewczyna w mieście", z tytułowym opowiadaniem, którego nie powstydziłby się żaden twórca prozy egzystencjalnej.

Pijaństwo, stosunki homo- i heteroseksualne, załatwianie potrzeb fizjologicznych oraz masturbacja to stałe fragmenty pojawiające się niemal w każdym opowiadaniu tego zbioru. Ich bohaterem jest najczęściej bezrobotny, cierpiący na niemoc twórczą mężczyzna, którego jedynymi rozrywkami są alkohol i kobiety. Henry, alter ego samego autora, nie od razu (jeśli w ogóle) wzbudza sympatię u czytelnika. Jego specyficzny sposób bycia, stosunek do kobiet i literatury z...