The Most Beautiful Woman in Town & Other Stories

Okładka książki The Most Beautiful Woman in Town & Other Stories Charles Bukowski
Okładka książki The Most Beautiful Woman in Town & Other Stories
Charles Bukowski Wydawnictwo: City Lights Publishers opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
City Lights Publishers
2001-01-01
2001-01-01
bukowski

„Najpiękniejsza dziewczyna w mieście” to zbiór krwistych prozatorskich kawałków Bukowskiego, zawiera głównie opowiadania, ale też kilka tekstów ocierających się o publicystykę. Wszystkie łączy brutalny język i tematyka: bieda, przemoc, seks, nałogi, okrucieństwo, dewiacje - przewijające się tu w różnym natężeniu i konfiguracjach, choć opisane w zróżnicowanej formie (od surowego realizmu, poprzez luzackie opowiastki, aż do satyry i groteski wpadającej miejscami w surrealizm). Zawsze jednak podane w stylistyce mocno undergroundowej, która w swoim czasie mogła szokować, a i dziś (jak widać po opiniach na LC) wzbudza skrajne emocje.

Na pewno nie jest to rzecz na pierwsze, bezpieczne spotkanie z autorem – kto nie zetknął się z takimi klimatami może mieć problem, by przetrawić drastyczne opisy i wulgarne słownictwo. Inna sprawa, że warto, bo te miniaturki ukazują narracyjny talent, językowe wyczucie, humor oraz wrażliwość - choć tę ostatnią łatwo przegapić w tych rynsztokowych realiach, które Bukowski opisuje. Ona jednak tam jest, wprawdzie czasem ukryta niczym perła w kupie łajna, ale jest. Trzeba tylko zanurkować i sprawdzić.

Świetna zabawa

Świetna zabawa

7,5/10

7,5/10

Męska wrażliwość, która niczego nie udaje. Proza jednocześnie brudna jak i czysta. Odarta z można - nie można, wypada - nie wypada. Jest tu, jak zawsze u Bukowskiego, ta bezkompromisowa surowość. Odwaga bycia sobą bez oglądania się na innych. Potrzeba pewnej cierpliwości ale i zaufania, by spod płachty wulgarności wydobyć tą czystość. Ja Bukowskiemu ufam bezgranicznie.

Popapraństwo, drodzy państwo

Popapraństwo, drodzy państwo

Gdy ponad dekadę temu pierwszy raz otworzyłem tą książkę nie wiedziałem, że właśnie staje się fanem. Ekstrakt stylu Autora. Szorstka. Niejednoznaczna. Wulgarna. Aluzyjna. Czasem trudna.
Uwielbiam. Wracam.

Uwielbiam. Wracam.

Książka punkowa w pytę, a przekład 100 procent mocy.

Książka punkowa w pytę, a przekład 100 procent mocy.

Pierwsza od wielu tygodni PRZECZYTANA książka. A to o czymś świadczy, nieprawdaż?

(Od kiedy rozsmakowałam się w audiobookach, rzadko czytam. Głównie słucham).

To mój trzeci Bukowski, warto było. Toteż z pewnością nie ostatni.

Ciesz się tym, co masz - od dawna wiem, że to jedna z najważniejszych (o ile nie najważniejsza) mądrość życiowa.

Ciesz się tym, co masz, nawet jeśli życie daje ci w kość.

Bukowski idzie dalej.

"Mam mnóstwo niczego,
a nic to dla mnie w sam raz".

Zaparło mi dech.

(Od kiedy rozsmakowałam się w audiobookach, rzadko czytam. Głównie słucham).

To mój trzeci Bukowski, warto było. Toteż z pewnością nie ostatni.

Ciesz się tym, co masz,...

Do tej pozycji trzeba dojrzeć... Szczególnie, gdy kompletnie nie ma się pojęcia, co można znaleźć między okładkami. Znane nazwisko, tytuł obowiązkowy do odhaczenia. Jednak należy zwrócić uwagę na ,,drugie dna''. Inaczej odkryjemy tylko zbiór opowiadań o pijaństwie, przemocy i nierządzie (ujmując to bardzo eufemistycznie). Mimo to, zachęcam!

Tytułowe opowiadanie wybitne, reszta wyraźnie gorsza i... gorsząca.

Tytułowe opowiadanie wybitne, reszta wyraźnie gorsza i... gorsząca.

• Charles Bukowski