Czas Czerwonych Gór

Okładka książki Czas Czerwonych Gór
Petra Hůlová Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z miotłą literatura piękna
324 str. 5 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Seria z miotłą
Tytuł oryginału:
Paměť mojí babičce
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
324
Czas czytania
5 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374142786
Tłumacz:
Dorota Dobrew
Tagi:
literatura czeska Mongolia Ułan Bator
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fabularie nr 2 (26) 2021 Łukasz Barys, Michał Cichy, Agnieszka Czoska, Piotr Dardziński, Maciej Dobosiewicz, Victor Ficnerski, Konrad Góra, Justyna Hankus, Natasha Helvin, Petra Hůlová, Klara Hveberg, Miljenko Jergović, Karolina Kapusta, Michał P. Lipka, Anna Maślanka, Marcin Mielcarek, Ewa Olejarz, Redakcja magazynu Fabularie, Emilia Walczak, Małgorzata Wątor, Aleksandra Woźniak-Marchewka
Ocena 9,3
Fabularie nr 2... Łukasz Barys, Micha...
Okładka książki Fabularie nr 2 (17) 2018 L'ubomir Feldek, Anna Frajlich, Petra Hůlová, Robert Kania, Marcin Królikowski, Danka Markiewicz, Grzegorz Pełczyński, Ján Púček, Redakcja magazynu Fabularie, Dawid Szkoła, Magdalena Wichrowska, Olga Wróbel
Ocena 8,0
Fabularie nr 2... L'ubomir Feldek, An...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
218 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1050
77

Na półkach: ,

Współczesna Mongolia. Na stepach mieszka typowa rodzina: rodzice z trzema córkami (czwarta, najstarsza ginie w wypadku), oraz matka głowy rodziny. Historia rodziny opowiadana jest przez kobiety z następujących po sobie pokoleń. Opowieść zaczyna i kończy Dzaja, średnia z sióstr, to o jej życiu dowiadujemy się najwięcej. Śledzimy dzieciństwo i młodość sióstr, życie codzienne na stepie, które dziecku, młodej dziewczynie, a potem, starszej kobiecie jawi się jako świat pełen magii, piękna i wolności. Mimo to, gdy tylko nadarza się okazja Dzaja ucieka do Miasta (Ułan Bator) stanowiącego dla niej źródło dobrobytu. Rzeczywistość okazuje się brutalna. Miasto nie jest miejscem dla młodych kobiet. Żeby się utrzymać, Dzaja, mimo innych możliwości, wybiera pracę w domu publicznym. Drogę podobną wybiera Nara, środkowa z sióstr. Tylko najmłodsza Ojuna zostaje w domu , zakłada własną rodzinę, której przekazuje wartości wpojone przez rodziców.
Niezależnie od tego, gdzie się znajdują i co robią, siostry śnią o Czerwonych Górach.
Zupełnie inny obraz rzeczywistości wyłania się z historii opowiedzianej przez córkę Dzai, urodzoną i wychowaną w Mieście. Dziewczyna jest pragmatyczna, wierzenia i zwyczaje rodziny żyjącej na stepie, w ogóle do niej nie przemawiają. Nie pasuje jej ciągła praca, tradycyjne jedzenia ani stroje. Wybiera niemieckie parówki z puszki, ruskie szminki i stroje.
Słuchamy także krótkich historii opowiedzianych przez dwie starsze kobiety, matkę i babkę sióstr.Z ich opowieści wyłania się świat tradycji i wierzeń, świat który już , przynajmniej częściowo, przeminął.
Język powieści jest prosty, tak jak kobiety opowiadające swoje historie. Wiele określeń i zwrotów występuje tylko w języku mongolskim, co z jednej strony tworzy klimat, a z drugiej trochę utrudnia odbiór.
Z kart powieści wyłania się obraz świata, bardzo podobnego do naszego, gdzie ścierają się tradycja i nowoczesność. Gdzie młodzież najczęściej nie słucha rad starszych, wybiera nowoczesność, rzuca się na oślep w nieznany świat, który najczęściej okazuje się wrogi i niebezpieczny. Siłą i opoką okazuje się rodzina. To ona stanowi w ostateczności jedyne oparcie i stałą, niezależnie od tego jakie błędy się w życiu popełniło.
Tak naprawdę zakończenie książki jest otwarte. Dostajemy opowieść, zakończoną w pewnym konkretnym momencie, który dla niektórych bohaterów jest zakończeniem ich historii, a dla innych jednym z momentów w życiu. Dalsze losy bohaterów możemy sami dopowiedzieć.
Bardzo polecam.

Współczesna Mongolia. Na stepach mieszka typowa rodzina: rodzice z trzema córkami (czwarta, najstarsza ginie w wypadku), oraz matka głowy rodziny. Historia rodziny opowiadana jest przez kobiety z następujących po sobie pokoleń. Opowieść zaczyna i kończy Dzaja, średnia z sióstr, to o jej życiu dowiadujemy się najwięcej. Śledzimy dzieciństwo i młodość sióstr, życie codzienne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    309
  • Przeczytane
    267
  • Posiadam
    81
  • Literatura czeska
    14
  • Ulubione
    8
  • Seria z miotłą
    6
  • 2013
    3
  • 2019
    3
  • Biblioteka
    3
  • 2018
    3

Cytaty

Więcej
Petra Hůlová Czas Czerwonych Gór Zobacz więcej
Petra Hůlová Czas Czerwonych Gór Zobacz więcej
Petra Hůlová Czas Czerwonych Gór Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także